Jaki nawilżacz wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Jaki nawilżacz wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Jaki nawilżacz wybrać do swojego domu lub mieszkania?
Jaki nawilżacz wybrać do swojego domu lub mieszkania?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
10.05.2021 18:33

Nasz dom jest doskonałą przestrzenią do relaksu, wnętrzem, do którego zawsze chętnie wracamy i w którym czujemy się bezpiecznie. Tworząc aranżacje, dbając o najmniejszy detal, dobierając kolory i dekoracje, nie możemy zapominać o… naszym zdrowiu i komforcie, dzięki któremu śmiało będziemy mogli stwierdzić, że “nie ma to jak w domu!”. Podejście to powoduje, że coraz częściej i chętniej decydujemy się na zakup nawilżacza, który dba o nasz dobry sen, zapewnia odpowiednie nawilżenie naszej skóry i przyczynia się do efektywniejszej ochrony płuc. Tylko jaki nawilżacz do powietrza wybrać?

Czym jest nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza - jak sama nazwa wskazuje - jest funkcjonalnym narzędziem, którego zadaniem jest zwiększyć wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Jako że optymalna wartość powinna oscylować w granicach od 40 do 60%, osiągnięcie tak wysokiego wskaźnika może być trudne do utrzymania.

Czy nawilżacze do powietrza są szkodliwe? Wręcz przeciwnie! Zbyt suche powietrze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Na te niedogodności szczególnie narażony jest nasz układ oddechowy oraz alergiczna i przesuszona skóra. Naukowcy i lekarze podkreślają, że zbyt suche powietrze może uszkadzać naszą śluzówkę nosa, powodując katar i kaszel, a w skrajanych przypadkach – nawet zmniejszać odporność całego organizmu. Dodatkowo, brak nawilżenia wpływa na naszą skórę, powodując jej trwałe, nieprzyjemne przesuszenie i poważne problemy dermatologiczne. 

Aby zmniejszyć to ryzyko, powstały nawilżacze powietrza, które normalizują stopień wilgotności w naszym mieszkaniu. Ich odpowiednia forma i możliwości regulacyjne minimalizują ryzyko powstawania i rozwijania się pleśni. Można więc stwierdzić, że nawilżacz to idealny kompan na najbliższe miesiące – zwłaszcza, jeśli planujesz wiosenne porządki (https://emako.pl/pol_m_Przechowywanie_Porzadki-1162.html).

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Kupując nawilżacz do swojego mieszkania zwróć uwagę na kilka, istotnych kryteriów, które pozwolą Ci odróżnić dany produkt od innych propozycji znanych producentów. Wśród tych najważniejszych wymienia się: 

  • Wydajność, która często wyrażona jest poprzez powierzchnię pomieszczenia (w jednostce ml/h). Jest to jeden z najważniejszych parametrów, informujących na jakiej, maksymalnej powierzchni można stosować dane urządzenie. Najskuteczniejsze i najefektywniejsze maszyny mogą nawilżyć powierzchnię nawet powyżej 40mkw. Pamiętaj, że na ostateczną skuteczność ma wpływ wiele, niezależnych czynników, np. stolarka okienna i rodzaj zastosowanej wentylacji. 
  • Rodzaj nawilżacza. Na rynku spotkamy nawilżanie ultradźwiękowe, parowe lub ewaporacyjne. Każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami i nieco innym zastosowaniem. Najpopularniejsze i stosunkowo atrakcyjne pod kątem ceny są nawilżacze ewaporacyjne (ich największe zalety to: małe zużycie energii (ok. 20 W) oraz możliwość rozpylania olejków zapachowych, zastępujących kadzidełka lub świeczki).Ostatecznie, w wyborze modelu idealnego pomoże Ci np. ranking nawilżaczy do powietrz.
  • Objętość zbiornika na wodę. Im większy jest ów zbiornik, tym nawilżacz może pracować dłużej i efektywniej. Największe, dostępne na rynku nawilżacze mogą poszczycić się nawet 4-litrowymi pojemnikami. 
  • Estetyka. Dostępne na rynku nawilżacze różnią się wielkością, formą i kolorem. Oprócz niewielkich, klasycznych minimalistycznych form, znajdziesz także odświeżacze nowoczesne, futurystyczne, idealnie komponujące się we współczesnych wnętrzach. Najpiękniejsze modele znajdziesz w Emako.
  • Obecność higrostatu, dzięki któremu możliwe jest ustawienie docelowego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. To dzięki niemu zmniejszysz ryzyko „przenawilżenia”, które spowodować może powstawanie pleśni (dla przypomnienia - wilgotność powyżej 60 proc. i temperatura powietrza do 25 st. C sprzyjają rozwojowi roztoczy).
  • Głośność. O ile nawilżacze z reguły są bardzo ciche, o tyle parametr wyrażony w decybelach może zaoszczędzić nam ogromnego rozczarowania. Z reguły modele ewaporacyjne imitują od 20 do 50 dB, co ostateczne daje niezwykle cichy, niemalże niezauważalny szum. Niektóre urządzenia posiadają również wmontowany tryb nocny, w którym to pracują nie tylko ciszej, ale również jeszcze ciszej.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także