Jakie płytki do kuchni na podłogę? Galeria inspiracji
Pod stopami w sercu całego domu zawsze miło jest mieć coś, co cieszy wzrok i pozwala na długie lata zapomnieć o remontach. Jakie płytki do kuchni na podłogę sprawdzą się w małym, a jakie w większym wnętrzu? Które pasują do stylu rustykalnego, a które do stylu glamour? Zrobiliśmy przegląd modnych i praktycznych posadzek.
28.11.2018 15:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wybrać płytki do kuchni?
Wybór płytek do kuchni nie jest kwestią wyłącznie estetyczną. Przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj pokrycia podłogi w pomieszczeniu tak intensywnie eksploatowanym i narażonym na działanie wilgoci trzeba dokładnie poznać parametry techniczne kafelek (m.in. twardość, ścieralność, nasiąkliwość, odporność na środki chemiczne). W kuchni, gdzie w każdej chwili coś ciężkiego może upaść na posadzkę, nie sprawdzają się kafle o twardości poniżej PEI 4. To jednak nie wszystko, bo oprócz jakości płytek kuchennych ważne jest również ich właściwe dopasowanie do parametrów wnętrza.
Chodzi przede wszystkim o kolorystykę i wzornictwo, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na wizualne wrażenie przestrzeni. Ciemne płytki podłogowe do kuchni są ryzykownym wyborem, jeśli jej metraż ledwie wystarcza na pomieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów. W magiczny sposób sprawiają, że pomieszczenie jeszcze bardziej się kurczy. Odwrotnie potrafią zadziałać jasne płytki ceramiczne do kuchni, szczególnie białe, które jednak na podłogę wybierane są bardzo rzadko, bo natychmiast widać na nich nawet najdrobniejsze zabrudzenia.
Jak zatem znaleźć kompromis? Niewyczerpany potencjał mają jasne brązy i szarości, które pasują właściwie do każdego rodzaju płytek ściennych. Warto skorzystać z możliwości prawie bezfugowego łączenia takich kafelek. Dzięki temu posadzka stanie się niemal jednolita. Sposób montażu z użyciem minimalnej ilości fugi stosuje się w przypadku płytek retyfikowanych – z ostrymi krawędziami i brzegami ściętymi pod kątem 90 stopni.
Jakie płytki do kuchni na podłogę – matowe czy z połyskiem?
Niebagatelny wpływ na modelowanie przestrzeni przez użycie płytek podłogowych do kuchni ma również ich wykończenie, które według najogólniejszego podziału może być błyszczące bądź matowe. Szkliwione lub polerowane płytki w kuchni bardzo dobrze odbijają światło, dzięki czemu dodają pomieszczeniu dodatkowych metrów kwadratowych. Płytki matowe mogą z kolei sprawić, że wnętrze wyda się nazbyt ciasne, a perspektywa zostanie w nim całkowicie spłaszczona. Nie znaczy to jednak, że można je uznać za gorsze rozwiązanie w zakresie wykończenia podłogi w łazience, ponieważ mają również swoje zalety. Zabrudzeń nie widać na nich tak szybko jak na płytkach z połyskiem. Są również dużo bezpieczniejsze dla domowników, ponieważ mają właściwości antypoślizgowe.
Płytki do kuchni na podłogę a styl wnętrza
Płytki do kuchni – na podłogę czy na ścianę – nadają ton całej stylistyce wnętrza. To do nich dobiera się meble i inne elementy wyposażenia. Płytki pokryte bogatymi motywami wzorniczymi mogą stanowić dominujący element wystroju. Pasują do nich gładkie fronty szafek i jednolite blaty. Minimalizm sprawdza się zresztą w każdym wydaniu – nawet jeśli panuje zarówno w zakresie pokryć ściennych oraz podłogowych, jak i w designie umeblowania.
- Płytki podłogowe do kuchni w stylu rustykalnym
Płytki na podłogę do kuchni mogą wyraźnie wpisywać się w wybrany styl wnętrzarski, np. rustykalny, do którego wprost stworzone są kolekcje z pokryciem imitującym drewno. Czasem nie sposób odróżnić takich płytek podłogowych od paneli znajdujących się w innych częściach domu. Aby przekonać się, z jakiego materiału są zrobione, trzeba dopiero na nich stanąć. Do kupienia są płytki przypominające zarówno gładki parkiet, jak postarzaną podłogę.
- Płytki podłogowe do kuchni w stylu skandynawskim
Płytki drewnopodobne cieszą się popularnością również wśród zwolenników stylu skandynawskiego, w którym wszystko powinno wyglądać naturalnie. Drugim pokryciem podłóg, jakie można spotkać w skandynawskich kuchniach, są płytki w kolorze białym. Nierzadko pochodzą one z kolekcji modularnych, czyli takich, które nadają się do układania rozmaitych wzorów z kafelek zróżnicowanych pod względem kształtu oraz wykonczenia. Miłośnicy północnego minimalizmu sięgają też po szare płytki podłogowe, które w kuchni okazują się bardzo praktyczne.
- Płytki podłogowe do kuchni w stylu hiszpańskim
Nowoczesne trendy są łaskawe nie tylko dla minimalistów, ale również dla tych, do których przemawiają aranżacje pełne ekspresji. Ci drudzy mogą czerpać inspiracje prosto z żywiołowej Hiszpanii. Płytki kuchenne w stylu hiszpańskim są wzorzyste i kolorowe – nawiązują do popularnych na Półwyspie Iberyjskim azulejos. Jeden kawałek takiej glazury składa się zazwyczaj z kilku ozdobnych kwadratów, które różnią się od siebie motywami, ale tworzą harmonijną kompozycję. Płytki do kuchni na podłogę w tym stylu warto łączyć z innymi, najlepiej jednolitymi kafelkami.
- Płytki podłogowe do kuchni w stylu glamour
Na prawdziwy przepych mogą sobie pozwolić ci, którzy marzą o kuchni w stylu glamour. Powinni oni zainteresować się płytkami podłogowymi z połyskiem, najlepiej popularnym ostatnio gresem szkliwionym. Dzięki temu rodzajowi pokrycia wnętrze nabierze iście pałacowego blasku. Jeśli jednak chcieliby poeksperymentować z matem, nic nie stoi temu na przeszkodzie, ponieważ odpowiednio dobrane fronty mebli (np. ciemnozielone) i elementy armatury (koniecznie w kolorze złota) potrafią sprawić, że matowe płytki podłogowe do kuchni idealnie wpiszą się w klimat retro glam.