Styl glamour we wnętrzach – salon, sypialnia, kuchnia i łazienka na wysoki połysk

Styl glamour w domu jest świadectwem zamiłowania do luksusu. Pozwala nie tylko na stworzenie wysublimowanych wnętrz wzorowanych na pomieszczeniach pałacowych, ale również na przemycenie do nich najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak lakierowane meble czy minimalistyczne dekoracje z giętego metalu. Jak sprawić, by styl glamour we wnętrzach wyglądał elegancko, a nie wprowadzał przepychu graniczącego z kiczem? Podpatrz ciekawe pomysły na zdjęciach salonu, sypialni, kuchni i łazienki glamour.

Styl glamour we wnętrzach – salon, sypialnia, kuchnia i łazienka na wysoki połysk
Źródło zdjęć: © iStock.com

17.10.2018 | aktual.: 17.10.2018 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym charakteryzują się wnętrza glamour?

Styl glamour w aranżacji wnętrz polega na poszukiwaniu balansu między nowoczesnością a tradycją sięgającą aż do XVIII wieku, kiedy to wśród elit wyznawano kult wszystkiego, oddaje status materialny domowników. We wnętrzach glamour widać luksus osiągany nie tylko dzięki drogim elementom wyposażenia, takim jak wyrafinowane zestawy mebli wypoczynkowych, ale również – a może przede wszystkim – dzięki dodatkom, np.:

  • dekoracyjnym listwom ściennym,
  • bogato zdobionym tapetom w wytłaczane kwiatowe wzory,
  • narzutom, zasłonom i poszewkom z błyszczących tkanin (weluru, aksamitu, jedwabiu),
  • kryształowym żyrandolom i lampom stołowym na kunsztownie wykończonych nóżkach,
  • pozłacanym bądź posrebrzanym figurkom na komodę, świecznikom i kandelabrom.

Stylu glamour w domu stwarza ułudę niepomiernego bogactwa, nie przekraczając przy tym granicy kiczu. Jest dla wszystkich, którzy cenią sobie wykwint i elegancję, lubią otaczać się drogocennymi przedmiotami i wpadać w zachwyt nad pałacowymi wnętrzami. "Glamour" oznacza czar, blask i splendor, dlatego aranżacje stworzone przy wykorzystaniu tego stylu wyglądają niczym scenografie do filmów z największymi gwiazdami dużego ekranu.

Styl glamour – salon

W salonie glamour warto pozwolić sobie na daleko posunięty eklektyzm i połączyć np. minimalistyczny stolik kawowy na nowoczesnym metalowym stelażu z rozłożystą tapicerowaną sofą, która z powodzeniem mogłaby stać się częścią barokowej ekspozycji w muzeum. Swoboda jest tu dozwolona, a nawet wskazana, ponieważ w stylu glamour komfort użytkowania przestrzeni jest równie ważny jak jej wygląd. Wszechobecny blask służy nie tylko wywołaniu wrażenia luksusu, ale również optycznemu powiększeniu wnętrza, natomiast kontrastujące połączenia kolorów mogą stanowić zarówno przejaw ekstrawagancji, jak i sygnał podziału salonu na różne strefy funkcjonalne. Styl glamour bazuje na klasycznym zestawieniu czerni z bielą przełamanym soczystą czerwienią czy intensywnym różem.

Obraz
© iStock.com

Styl glamour – sypialnia

Aranżacja sypialni w stylu glamour nie powinna nastręczać trudności tym, którzy są zwolennikami przytulnych wnętrz wypełnionych pluszem i miękkimi wykładzinami. W centrum pomieszczenia trzeba postawić przestronne łóżko, najlepiej z wysokim zagłówkiem – drewnianym, metalowym lub tapicerowanym. Nie zaszkodzi również zamontować baldachimu, który nada sypialni prawdziwie królewskiego charakteru. Warto wykorzystać do udekorowania pokoju jak najwięcej różnokształtnych poduszek, które mogą się znaleźć nie tylko u wezgłowia łóżka, ale również na fotelach czy sofie. Należy również pamiętać o wyszukanych pokryciach ścian. Z powodzeniem można tu wykorzystać ciemny kolor o szlachetnym odcieniu (szmaragdowym, grafitowym, purpurowym) bądź też efektowne sztukaterie, które ostatnio – głównie za sprawą stylu glamour – wracają do łask.

Obraz
© iStock.com

Styl glamour – kuchnia

Wnętrza glamour kojarzą się kosztownościami, pikowanymi obiciami i meblami na misternie powyginanych nogach. Jak więc urządzić kuchnię w stylu glamour, skoro nie jest to typowo reprezentacyjne pomieszczenie? Odpowiedź dają najnowsze trendy, wśród których od kilku sezonów jedno z czołowych miejsc zajmuje zabudowa z lakierowanej płyty MDF. Fronty szafek wykonane z takiej płyty to luksus w nowoczesnym wymiarze. Do kuchni glamour pasują również meble kuchenne wykończone jednolitą białą okleiną, która odbija światło, a tym samym dodaje pomieszczeniu trochę metrażu. Można dobrać do nich lśniące blaty z naturalnego kamienia, a przy suficie poprowadzić szeroki gzyms, który będzie korespondował z rzeźbieniami na szafkach. Warto pomyśleć również o ciekawym pokryciu ścian, np. o wodoodopornych i zmywalnych tapetach ściennych z fizeliny lub winylu.

Obraz
© iStock.com

Styl glamour – łazienka

Nie sposób byłoby cieszyć się stylem glamour w domu, gdyby nie odpowiednia aranżacja łazienki. Błysk w tym pomieszczeniu jest łatwy do osiągnięcia – odpowiada za niego glazura. Najlepiej postawić na mozaiki z małych płytek ściennych, które stały się niezwykle modne we wnętrzach pałacowych. Centralne miejsce łazienki glamour zajmuje wolnostojąca wanna na ozdobnych nóżkach, bez której w XVIII i XIX wieku nie istniałby rozbudowany rytuał kąpielowy. W pobliżu wanny trzeba postawić lub powiesić duże lustro. Nie można też zapomnieć o oświetleniu. W łazience glamour idealnie sprawdzają się pozałacane kinkiety z kryształowymi dekoracjami. Poza tym warto rozejrzeć się za niestandardowymi elementami armatury łazienkowej. Krany i słuchawki prysznicowe są do kupienia w różnych wariantach kolorystycznych.

Obraz
© iStock.com
Komentarze (6)