Jakie płytki na podłogę do przedpokoju? Porady

Jakie płytki na podłogę do przedpokoju? Porady

Jakie płytki na podłogę do przedpokoju? Porady
Źródło zdjęć: © iStock.com
03.12.2018 10:20

Kafelki to materiał, który najlepiej sprawdza się w tzw. trudnych pomieszczeniach. Jakie płytki na podłogę do przedpokoju warto wybrać, by stał się przestronny, funkcjonalny i bezpieczny, a przy tym stanowił jak najlepszą wizytówką całego domu? Czym się kierować, stojąc przed sklepową półką? Odkrywamy wszystkie tajemnice płytek podłogowych.

Płytki na podłogę do przedpokoju – rodzaje

Aby wybrać odpowiednie płytki na podłogę do przedpokoju, trzeba rozważyć wszystkie możliwe rozwiązania – również te, które na pierwszy rzut oka nie odpowiadają naszym preferencjom estetycznym. To ważne, ponieważ wybór pokrycia podłogi w pomieszczeniu przejściowym jest kwestią nie tylko gustu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i ekonomii użytkowania. Podstawowe rodzaje płytek ceramicznych to gres, glazura i terakota. Do przedpokoju – ze względu na wytrzymałość – zaleca się przede wszystkim terakotę i gres. Glazura, która jest krucha i śliska, nadaje się raczej do łazienki, zwłaszcza na ścianę i do obudowy urządzeń sanitarnych. Na podłodze sprawdzają się również inne, mniej popularne typy płytek, np. cotto i bitech. Poza tym posadzkę można zrobić z kamienia naturalnego, np. marmuru, granitu albo piaskowca.

Płytki na podłogę do przedpokoju – parametry

W przedpokoju posadzka jest bardziej narażona na zniszczenie niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. To dlatego, że każdego dnia wchodzimy na nią w obuwiu, które ma na podeszwach ziemię, piasek i inne twarde zanieczyszczenia. Przedpokój jest również najchłodniejszym ze wszystkich wnętrz, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie przez drzwi wychodzi się bezpośrednio na zewnątrz budynku. Dlatego właśnie klasa ścieralności oraz odporność na wahania temperatury to najważniejsze parametry, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu płytek na podłogę do przedpokoju. Niezwykle istotna jest także nasiąkliwość, gdyż mokre plamy, które pojawiają się na posadzce, kiedy pada deszcz lub śnieg, w momencie dostania się do głębszych struktur płytki powodują nieodwracalne odbarwienia. Płytki do przedpokoju powinny mieć oznaczenia:

  • ścieralność: PEI 4 lub PEI 5,
  • nasiąkliwość: E 6% lub 3%,
  • właściwości antypoślizgowe: od R9 do R13,
  • wytrzymałość: N/mm2 powyżej 22.

Przede wszystkim jednak trzeba szukać na ich opakowaniu piktogramu lub znaku informującego, że są przeznaczone do układania na podłodze.

Płytki podłogowe do przedpokoju – małe czy duże?

Płytki w przedpokoju mogą mieć dowolny rozmiar – do kupienia są zarówno dekoracyjne kilkucentymetrowe kafelki, jak praktyczne ponadmetrowe płyty. Nie bez przyczyny to właśnie te drugie uznawane są za bardziej funkcjonalne. Montaż takiego pokrycia podłogi może okazać się ekspresowy. Co więcej, w przypadku tzw. megapłytek mamy zwykle do czynienia z procesem retyfikacji, czyli docinania w taki sposób, by można było wyłożyć posadzkę niemal bezfugowo. Minimalna ilość zagłębień między płytkami to duże ułatwienie podczas sprzątania, bo w szczelinach nie ma miejsca na gromadzenie się piachu czy kurzu. Jednak nie pod każdym względem duże płytki na podłogę do przedpokoju mają przewagę nad małymi. W przypadku uszkodzenia, kiedy np. na posadzkę upadnie ciężki przedmiot, znacznie trudnej jest wymienić wielkoformatową płytkę aniżeli mały kafelek.

Płytki podłogowe do przedpokoju – błyszczące czy matowe?

Błyszczące i matowe płytki do przedpokoju to dwa przeciwieństwa, które pozwalają na stworzenie całkowicie odrębnych aranżacji. Wybór zależny jest przede wszystkim od pomysłu na wnętrze. Warto jednak na obydwie opcje spojrzeć od strony praktyczne. Płytki z połyskiem odbijają światło, dzięki czemu potrafią optycznie powiększyć przedpokój. Sprawdzają się szczególnie w połączeniu z lustrami. Taki duet to już baza dla eleganckiego stylu glamour, który święci ostatnio triumfy we wnętrzarstwie. Swoje niezaprzeczalne zalety mają jednak również płytki matowe. Są bardziej dyskretne, dzięki czemu powstające na nich zabrudzenia nie rzucają się od razu w oczy. Poza tym matowiona powierzchnia znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z płytek, ponieważ sprawia, że nie wykazują one śliskości. Które – błyszczące czy matowe – płytki na podłogę do przedpokoju mają przewagę? To już kwestia priorytetów i gustu.

Płytki do przedpokoju – aranżacje

Dzięki niewyczerpanemu potencjałowi płytek do przedpokoju aranżacje z wykorzystaniem tego rodzaju pokrycia podłogi spełniają oczekiwania zarówno tradycjonalistów, jak i zwolenników nowoczesnego stylu. Do urządzonych minimalistycznie mieszkań, wyposażonych w połyskujące meble z idealnie gładkimi frontami, wprost stworzony jest gres – polerowany lub szkliwiony. Ten drugi nie wymaga konserwacji i jest bardzo łatwy do utrzymywania w czystości. Potrafi też wyglądać równie efektownie jak naturalny kamień.

Obraz
© Instagram.com | @cthrinv,@deform.studio,@homelookkg

W romantycznym i przytulnym domu z duszą najlepiej sprawdzają się natomiast kolorowe płytki z wzorem, i to wcale nie delikatnym, a wręcz ekstrawaganckim. Mogą być pokryte roślinnym ornamentem bądź motywem geometrycznym – w ciekawy sposób da się ograć zarówno jedne, jak i drugie. Jednolity kolor ścian i kontrastujące dodatki to sposób na przedpokój o niepowtarzalnym stylu, nawiązującym śródziemnomorskich tradycji architektonicznych. Wbrew pozorom taka aranżacja sprawdza się nawet w niewielkim wnętrzu, bo chociaż wzorzyste płytki mogą wpłynąć negatywnie na wrażenie przestronności, to wykorzystanie bieli na ścianach neutralizuje ten efekt.

Obraz
© Instagram.com | @fay_fielding,@31thesquare,@tileworksni

Płytki na podłogę do przedpokoju występują również w wariancie rustykalnym. Do najnowszych trendów należą takie, które mają pokrycie imitujące rysunek naturalnego drewna. Na pierwszy rzut oka nie sposób odróżnić ich od paneli podłogowych. Płytki drewnopodobne w mieszkaniu z otwartą przestrzenią można w pomysłowy sposób połączyć z zupełnie innym rodzajem ceramiki podłogowej, która wyznacza przestrzeń sąsiadującego pomieszczenia. I tak korytarz wyłożony imitacją paneli może płynnie przechodzić w kuchnię, która została wykończona bardzo modnymi płytkami o kształcie heksagonalnym, czyli tzw. plastrami miodu.

Obraz
© Instagram.com | @seasideinteriors,@tileworksni