Blisko ludziJan Szyszko nie żyje. Andrzej Duda: "Fiat Voluntas Tua"

Jan Szyszko nie żyje. Andrzej Duda: "Fiat Voluntas Tua"

Jan Szyszko nie żyje. Andrzej Duda: "Fiat Voluntas Tua"
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Karolina Błaszkiewicz
09.10.2019 13:29, aktualizacja: 09.10.2019 17:29

Zmarł Jan Szyszko. O jego śmierci poinformował prezydent Andrzej Duda. Ostatnie słowa jego wpisu na Twitterze brzmią: "Fiat Voluntas Tua". Co oznaczają?

"Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk, ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Jan Szyszko pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Resortem kierował już jednak wcześniej – w latach 1997-1999 i 2005-2007. Szyszko był leśnikiem i nauczycielem akademickim. W wyborach parlamentarnych 2019 kandydował z okręgu 20. Miał za sobą 4 kadencje Sejmu – V, VI, VII i VIII.

Andrzej Duda żegna Jana Szyszkę

#

Nie dla wszystkich to, co napisał dziś prezydent, może być jasne. "Fiat Voluntas Tua" to po łacińsku "Bądź wola Twoja. Jest częścią modlitwy "Ojcze Nasz", która w łacinie brzmi tak: "Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua, sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum da nobis hodie. Et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris. Et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo". Jan Szyszko miał 75 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl