FitnessJazda na deskorolce: zasady i porady dotyczące skateboardingu

Jazda na deskorolce: zasady i porady dotyczące skateboardingu

Jazda na deskorolce: zasady i porady dotyczące skateboardingu
Źródło zdjęć: © 123RF
12.12.2018 15:29, aktualizacja: 31.12.2018 13:51

Jazda na deskorolce kojarzy nam się przede wszystkim z dobrą zabawą i masą trików, które wymagają od nas sporej wprawy. Zanim jednak zaczniemy faktycznie czerpać korzyści ze skateboardingu, powinniśmy poznać jego zasady oraz kilka praktycznych porad. Jak jeździć na deskorolce?

Jazda na deskorolce - dla kogo?

Jazda na deskorolce to niezwykle popularny sport, który wymaga od nas jednak wiele zaangażowania i wysiłku włożonego w zrozumienie zasad jego funkcjonowania. Wiele osób podziwia profesjonalnych skateboardzistów, ale warto już na starcie pamiętać o tym, że wyrobienie takiej formy będzie kosztowało nas wiele czasu i poświęcenia.

Najważniejsze w tym sporcie jest zaangażowanie, a przede wszystkim umiejętność uczenia się na własnych błędach. Deskorolka dla początkujących nie zna podziału ze względu na płeć, dlatego w profesjonalnych sklepach znajdziemy także szeroki wybór deskorolek dla dziewczynek.

Jazda na deskorolce - podstawy

Absolutną podstawą przy zainteresowaniu jazdą na deskorolce jest kupienie odpowiedniej deski, co wbrew pozorom może wymagać pomocy profesjonalisty. Faktem jest, że deskorolka powinna być dobrana między innymi do naszego wzrostu czy długości stopy, dlatego dużo lepiej jest poprosić o pomoc w skate shopie niż decydować się na kupno deski z supermarketu.

Kiedy wybierzemy już deskę, spróbujmy nauczyć się utrzymywać na niej równowagę, co z racji jej ruchomości wbrew pozorom nie jest wcale takie proste. Pierwszym krokiem, gdy będziemy gotowi do rozpoczęcia jazdy jest nauka odpychania. Możemy odpychać się zarówno prawą, jak i lewą nogą, a druga z nich powinna znajdować się z przodu lub z tyłu deskorolki, aby nie stracić równowagi.

Kolejnym istotnym aspektem jest skręcanie, które polega na odpowiednim przeniesieniu ciężaru ciała z palców na pięty. Gdy chcemy skręcić w danym kierunku spróbujmy nacisnąć stopą na odpowiednią stronę deski, a po wykonaniu skrętu po prostu zmniejszmy nacisk. Warto pomagać sobie balansując ciałem, bo to głównie od niego zależy nasze powodzenie.

Następnym punktem jest hamowanie, które polega na mocnym naciśnięciu tylnej części deskorolki w taki sposób, aby podniosła się ona w kierunku pionowym. W ten sposób możemy chwycić ją ręką, co z początku może wydawać się trudne, jednak po czasie powinno nam to wychodzić coraz lepiej. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby nie zrażać się niepowodzeniami, bowiem w początkowym stadium nauki jazdy na deskorolce może być ich niestety sporo.

Jazda na deskorolce - porady

Rozpoczynając naszą przygodę z deskorolką pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie podczas jazdy. Nawet jeśli wydaje nam się, że pół godziny ćwiczeń nie wymaga od nas założenia ochraniaczy i kasku, to jest to błędne rozumowanie, które może skończyć się dla nas poważną kontuzją.

Często największą przeszkodą przy nauce jazdy na deskorolce jest lęk, a odpowiedni ekwipunek pomoże nam też poczuć się bezpieczniej i pewniej. Podczas nauki skateboardingu należy liczyć się z tym, że pierwsze upadki będą czekały nas już przy samym starcie ćwiczeń, dlatego dbajmy o własne zdrowie i przede wszystkim bądźmy ostrożni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także