Jej hity nuciła cała Polska. Przypominamy sylwetkę Jolanty Borusewicz
06.06.2021 15:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Hej, dzień się budzi" i "Komu w drogę, temu czas" - te hity nuciła cała Polska. Jolanta Borusiewicz królowała na festiwalach i w stacjach radiowych. "Jola Borusiewicz to mała, filigranowa o dziewczęcej sylwetce, obdarzona nieprzeciętnym ”czarnym głosem” o dużej skali, niesamowitym temperamencie scenicznym piosenkarka" - pisała niej prasa.
Debiut Jolanty Borusiewicz na konkursie "Szukamy młodych talentów" organizowanym przez Estradę Krakowską był prawdziwym olśnieniem. Dwudziestolatka szturmem podbiła rodzimy show-biznes. Kilkakrotnie została laureatką Giełdy Telewizyjnej "Proszę dzwonić". Ten sukces otworzył jej drzwi do "Teatru Wagabunda", gdzie występowała u boku największych sław polskiego teatru i estrady: Bogusława Kobieli, Mieczysława Czechowicza, czy Jerzego Połomskiego.
Jej największy przebój to "Hej dzień się budzi", który wylansowała w Opolu w 1969 roku. Nagrodzono ją wówczas specjalną nagrodą ZAKR (Związek Autorów i Kompozytorów Utworów Rozrywkowych).
Ślub i przeprowadzka
Jolanta Borusewicz obroniła pracę magisterską na Wydziale Filozoficzno – Historycznym UJ po czym wyjechała na stałe do Szwecji.
Po nostryfikowaniu dyplomu w Sztokholmie i dodatkowych studiach we Włoszech z zakresu pedagogiki "Reggio Emilia", podjęła pracę jako pedagog. Przez 25 lat prowadziła kursy dla dorosłych w Sztokholmie oraz pracowała z dziećmi i młodzieżą. Założyła Teatrzyk dla dzieci i 100-osobowy chór dziecięcy, z którym przez kilka lat koncerowała.
W 2002 r. Jolanta Borusiewicz otrzymała nagrodę Polonii Szwedzkiej (Poloniki) w kategorii Artysta Roku. Z kolei w 2011 r. została odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego za krzewienie kultury polskiej poza granicami kraju. Uroczyste wręczenie Krzyża odbyło się w Ambasadzie Polskiej w Sztokholmie.
Działalność charytatywna
Muzyka to jednak niejedyna pasja artystki. W 2006 r. zaangażowała się i zadbała o ochronę i rekonstrukcję pięknej grupy rzeźb Władysława Hasiora "Słoneczny rydwan" w Södertälje, częściowo zdewastowanej i zarośniętej kosodrzewiną.
Oprócz tego wokalista aktywnie wspiera akcje charytatywne. Angażuje się między innymi w pomoc dzieciom chorym onkologicznie i osobom głuchoniemym.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl