FitnessJesienna alergia

Jesienna alergia

Jesienna alergia
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.10.2010 16:10, aktualizacja: 08.11.2010 11:36

Wodnisty katar, przemęczenie i uporczywy kaszel wcale nie muszą oznaczać przeziębienia. W ten sam sposób objawia się alergia. A właśnie jesień to po wiośnie czas, kiedy ta przypadłość najsilniej nam dokucza. Inne są jednak alergeny, które uczulają jesienną porą i inaczej trzeba z nimi walczyć. Dowiedz się, co zagraża Ci w tym czasie i jak uporać się z jesienną alergią.

Wodnisty katar, przemęczenie i uporczywy kaszel wcale nie muszą oznaczać przeziębienia. W ten sam sposób objawia się alergia. A właśnie jesień to po wiośnie czas, kiedy ta przypadłość najsilniej nam dokucza. Inne są jednak alergeny, które uczulają jesienną porą i inaczej trzeba z nimi walczyć. Dowiedz się, co zagraża Ci w tym czasie i jak uporać się z jesienną alergią.

Jesień to czas uczuleń na roztocza. Trzeba sobie uświadomić, że to nie same roztocza uczulają, ale ich odchody. Chociaż taki osobnik żyje tylko od miesiąca do czterech, jest w stanie wytworzyć liczbę odchodów ponad dwieście razy przekraczającą masę jego ciała! W przeciwieństwie do wiosennych alergii - wrogiem jest nasze mieszkanie. Naturalnym środowiskiem życia roztoczy jest kurz. Najchętniej zagnieżdżają się w materacach, wykładzinie, tapicerce, pościeli, dywanach.

Badania naukowe pokazały, że w materacu w jednym gramie kurzu może znajdować się ich nawet 2500. Jeśli po zaśnięciu budzisz się nagle w nocy z atakiem kaszlu czy kataru - może to być znak, że jesteś uczulona na roztocza. Niekiedy dochodzi swędzenie i zaczerwienienie oczu. Powinnaś wiedzieć, że alergii na roztocza sprzyja wysoka temperatura w naszych mieszkaniach i to, że gdy robi się chłodno, niechętnie otwieramy okna, aby wywietrzyć pomieszczenie. A roztocza wręcz uwielbiają ciepło, duchotę i wilgoć.

Jak z nimi walczyć?

Przede wszystkim nie przegrzewaj pomieszczeń, w których przebywasz. Optymalna temperatura to 24 stopnie Celsjusza. Często wietrz i odkurzaj swoje mieszkanie, najlepiej używając odkurzaczy dla alergików - wodnych lub wyposażonych w filtr HEPA. Gdy korzystasz ze zwykłego odkurzacza, postaraj się wcześniej lekko zwilżyć powierzchnię wodą (np. za pomocą spryskiwacza do roślin), by kurz nie unosił się do góry w czasie przesuwania szczotki.

Jeśli jesteś uczulona, zrezygnuj z dywanów, wykładzin i zasłon. Na poduszkę, kołdrę, materac nałóż specjalne pokrowce, nieprzepuszczające roztoczy. Kołdrom, poduszkom, kocom, a nawet dywanom od czasu do czasu zafunduj wietrzenie na mrozie - roztocza nie przepadają bowiem za niskimi temperaturami. Możesz też spryskać pomieszczenie specjalnymi preparatami roztoczobójczymi.

Podstępne grzyby To kolejny alergen, który szczególnie jesienią daje się we znaki. Opadające i gnijące liście na dworze, wilgoć w domach sprzyjają ich rozwojowi. Zarodki grzybów pleśniowych lubią miejsca pod wykładzinami z tworzyw sztucznych z PCV, szczególnie pod płytkami i lenteksem. Chętnie gnieżdżą się w łazienkach (okolice wanny, umywalki, ubikacji), kuchni, a nawet drewnianych framugach okien i doniczkach kwiatów. Malutkie zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu, wnikają do oskrzeli, powodując ataki suchego kaszlu, co może prowadzić do zapalenia oskrzeli, a nawet astmy.

Jak z nimi walczyć? Walka z grzybami jest trudna i wymaga cierpliwości. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń, wycieraj do sucha podłogi i zaparowane ściany, a pierwsze widoczne ślady obecności pleśni usuwaj specjalnymi środkami chemicznymi. Gdy zobaczysz ciemny punkcik na ścianie, możesz wyszorować go dokładnie szczotką zamoczoną w gorącej wodzie i detergencie lub specjalnym preparacie do usuwania pleśni i grzybów, a następnie starannie osuszyć. Zrezygnuj z tapet w mieszkaniu.

W mieszkaniach małych, niskich, o złej wentylacji lubią się pod nimi rozwijać się pleśnie, a celulozowy klej do tapet stanowi dla nich doskonałą pożywkę. Wyrzuć z łazienki wszelkie dywaniki. Ogranicz liczbę roślin doniczkowych - w wilgotnej ziemi rozwija się pleśń, a na liściach osiada kurz. Co kilka tygodni myj rośliny pod prysznicem. Warto też ograniczyć jesienne spacery w parkach i lasach wśród opadłych liści i butwiejących starych drzew.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także