Jesienne bieganie. Jak się przygotować?
Jesień rozgościła się już na dobre. Zachwyca feerią barw i słoneczną pogodą. To idealna aura do ćwiczeń na świeżym powietrzu, które warto kontynuować nawet w chłodniejsze dni. Jak się do tego przygotować?
13.10.2023 | aktual.: 12.03.2024 08:49
Bądź zwinny tej jesieni: Przezwyciężanie chłodu, by pozostać w ruchu
Dla wielu osób bieganie jesienią nie jest łatwe. Im niższa temperatura, tym mniejsza ochota na uprawianie sportu na zewnątrz. Obawiamy się chłodu, przenikliwego wiatru i przeziębienia, tymczasem im silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko, że coś złapiemy.
Sport to też spora dawka endorfin, których szczególnie potrzebujemy jesienią. Dni są coraz krótsze, ponure, świeże są jeszcze wspomnienia z wakacji, a przy tym odległa perspektywa kolejnego wyjazdu. Potrzebujemy zatem czegoś, co poprawi nam humor, doda energii i sprawi, że poczujemy się lepiej.
Nie szukaj wobec tego wymówek, znajdź czas na aktywność fizyczną! Od ciebie zależy, czy będziesz biegać, jeździć na rolkach, chodzić z kijkami czy zdecydujesz się pokonywać dłuższe trasy rowerem. Dobra będzie każda porcja ruchu.
Rozgrzewka przed jesienią: Procedury przedtreningowe na zimno
Niezależnie, jaką dyscyplinę wybierzesz, zadbaj o dobre przygotowanie organizmu. Rozgrzewka sprawi, że podniesie się temperatura ciała, a co za tym idzie – wyższa będzie temperatura mięśni szkieletowych, a ich praca efektywniejsza. Więzadła staną się elastyczniejsze i będą mocnej trzymały stawy. Zwiększy się ponadto wentylacja płuc, co wspomaga dotlenienie mięśni i pozwoli uniknąć zakwasów.
W chłodne dni możesz też przed treningiem napić się ciepłej wody z miodem, ale uwaga: ogranicz się do połowy szklanki napoju.
Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze. Postaraj się jednak nie wpaść w pułapkę myślenia, że "skoro jest zimno, to muszę ciepło się ubrać". Ta zasada nie dotyczy czasu, który spędzamy na aktywności fizycznej, bo stosując ją, zapewniamy sobie kilka minut komfortowego biegu i kilkanaście z lejącym się potem po plecach. Lepiej jest na początku poczuć niewielki dyskomfort termiczny, który jednak szybko zniknie, kiedy organizm zacznie intensywnie pracować.
Zadbaj też o odpowiednie obuwie. Nie musi być wcale najwyższej jakości, ale ważne, by miało antypoślizgową podeszwę. Jesienne liście są co prawda piękne, jednakże zalegając na chodniku i w połączeniu z deszczem tworzą szalenie niebezpieczną przeszkodę, na której łatwo się poślizgnąć. Bywa też, że maskują dziury i nierówności nawierzchni.
I sprawa najważniejsza – bądź widoczny! Jesienią dni są coraz krótsze, do tego bywają ponure, co dość mocno ogranicza widoczność. Załóż więc odblaski, a jeśli to za mało lub planujesz trenować w miejscach niedoświetlonych (nie polecamy!), zainwestuj w latarkę czołową.
Skuteczne ćwiczenia rozgrzewające na chłodne dni
Wróćmy jednak do rozgrzewki, bo to ona wydaje się tu być najistotniejsza. Możesz zacząć ją w domu lub na klatce schodowej, a jeśli nie przeszkadza ci zimno – od razu wyjdź na zewnątrz i rozciągnij się na świeżym powietrzu. Ćwiczenia dostosuj do indywidualnych potrzeb, a ich intensywność stopniowo zwiększaj.
Wykonaj krążenia rąk i tułowia (skłony, skrętoskłony), podskoki, marsz ze wznoszeniem nogi ugiętej w kolanie (na zmianę prawa, lewa noga), trucht. Nie zapomnij o ćwiczeniach rozciągających i rozluźniających.
Zadbaj również o organizm od środka. Na co dzień warto przyjmować suplementy z kolagenem, który jest elementem budulcowym kości i stawów, a także skóry, chrząstek, zębów, naczyń krwionośnych i rogówki oka. Tworzy on sprężyste rusztowanie wokół narządów wewnętrznych, zwiększa także gęstość kości i wspiera procesy chroniące tkankę chrzęstną.
Kolagen jest jednak dość kapryśny i zanika wraz z wiekiem. Zaczyna go brakować już ok. 25 roku życia. A jeśli nie będziemy go uzupełniać, mogą pojawić się problemy: skóra straci jędrność i elastyczność, włosy zaczną wypadać, może pojawić się też ból stawów.
Jeśli zauważymy takie objawy, a dodatkowo jesteśmy aktywni fizycznie, warto sięgnąć po kolagen w płynie Flexus Shots, który wspomaga narządy ruchu, zwłaszcza stawy. Dzięki obecności witamin C i D – zapewnia on prawidłowe funkcjonowanie kości i chrząstek. Dba ponadto o utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mięśni (a te pełnią funkcję stabilizacyjną dla stawów).
Obecne w składzie Flexus Shots siarczany glukozaminy i chondroityny redukują stany zapalne w stawach, a kwas hialuronowy wspomaga działanie kolagenu oraz produkcję płynu maziowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania stawu i regeneracji jego chrząstki.
Flexus Shots zawiera tylko to, co niezbędne (do minimum została ograniczona ilość fruktozy w fiolce), a za jakość produktu odpowiada szwajcarski producent. Kliknij w link, by z kodem rabatowym WP15 kupić Flexus Shots 15 proc. taniej.
Taka suplementacja w połączeniu z dobrze przeprowadzoną rozgrzewką oraz regularnym treningiem sprawią, że nasz organizm będzie sprawniejszy, lepiej dotleniony, a my spokojniejsi i chętni do podejmowania wyzwań.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.