Zadomowił się w Polsce. Leśnicy ostrzegają posiadaczy tui

Tuje
Tuje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.09.2024 10:26, aktual.: 12.09.2024 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin, która zdobi wiele ogrodów. Lasy Państwowe ostrzegają przed nowym gatunkiem chrząszcza, który stanowi poważne zagrożenie dla krzewów z rodziny cyprysowatych.

Żywotnik, znany też jako tuja, to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych, która często pełni rolę żywopłotu. W ciągu roku rośnie ok. 40 cm. Jest prosta w uprawie i nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów. Z tego powodu tak wiele osób decyduje się na zasadzenie jej na swojej posesji.

Mogłoby się wydawać, że roślina jest pozbawiona wad, jednak prawda jest taka, że tuje są narażone na liczne choroby grzybowe i ataki szkodników. Lasy Państwowe ostrzegają przed dumkiem jałowcowatym, nowym gatunkiem chrząszcza. "Krzewy mogą zamierać z powodu poważnych uszkodzeń wywołanych przez larwy" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pojawiły się 5 lat temu. Atakują tuje i cyprysiki

Na oficjalnym Facebooku Lasów Państwowych pojawiło się ostrzeżenie przed dumkiem jałowcowatym. "Brak mroźnych, długich zim, coraz dłuży okres wegetacyjny, sprzyja rozprzestrzenianiu się chrząszcza, który nazywa się dumek jałowcowaty" - czytamy we wpisie.

To chrząszcz z rodziny bogatkowatych. Osiąga od 6 do 10 mm. Rozpoznasz go po żółtozielonym odwłoku pokrytym licznymi, niebieskimi plamkami. Początkowo występował jedynie we Francji, jednak ze względu na ocieplenie klimatu rozprzestrzenił się po Europie.

W Polsce jego obecność pojedynczych osobników odnotowano kolejno w 2019 i 2022 roku. Jak informują Lasy Państwowe, w tym roku było ich znacznie więcej. Larwy dumka stanowią poważne zagrożenie dla roślin z rodziny cyprysowatych.

"Jego larwy rozwijają się w korze i drewnie roślin z rodziny cyprysowatych, a więc tuj, cypryśników i jałowców. Krzewy mogą zamierać z powodu poważnych uszkodzeń wywołanych przez larwy" - informują Lasy Państwowe.

Stanowi poważne zagrożenie

Okres największej aktywności chrząszczy rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w sierpniu. Żywią się liśćmi cyprysowatych. Larwy żerują pod korą, dotkliwie je uszkadzając.

"Niestety ten chrząszcz zjada nie tylko tuje, ale też bardzo lubi hortensje, trzmielinę, berberysy, a także trawy… więc nie ma się co cieszyć tylko płakać, bo zjada nawet liście pomidorów i mięty" - czytamy w komentarzach.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (16)