Jest już w całej Polsce. Jego pojawienie się może zwiastować kłopoty
Nazywane są "latającymi kleszczami", łowikami lub wszami jelenia. Strzyżaki sarnie to owady, które najczęściej atakują zwierzęta, ale obsiadają też ludzi. Przylatują całymi chmarami, a ich ukąszenia są bolesne. Żerują także w lasach.
Strzyżaki pojawiają się głównie w okresie letnim, od czerwca do września, a nawet do listopada w ciepłe, jesienne dni.
Miejsca, w których można napotkać "latające kleszcze," to przede wszystkim lasy, gdzie poszukują swojego źródła pożywienia. Występują zarówno w Polsce, jak i w umiarkowanych klimatach, takich jak północne tereny Chin, Syberia i Ameryka Północna.
Kleszcz ze skrzydłami
Strzyżaki sarnie mają skrzydła, które zrzucają w momencie odnalezienia żywiciela, a następnie zachowują się jak wszy. Rozsmakowują się we krwi swojej ofiary, rozmnażają i opiekują jajami, które składają w ciele zwierzęcia. Jeden osobnik może dać początek nawet 20-30 larwom, które późną jesienią spadają na ziemię i hibernują do kolejnego lata. Wtedy przepoczwarzają się i rozpoczynają samodzielne polowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Strzyżaki sarnie są stosunkowo małe, ich tułów ma około sześciu milimetrów długości, jest pokryty twardym pancerzem, a odnóża zakończone są ostrymi haczykami. W odróżnieniu od kleszczy, które posiadają cztery pary odnóży, strzyżaki mają ich trzy.
Uważaj na "latające kleszcze"
"Latające kleszcze" obsiadają nawet całymi chmarami. Wielkość strzyżaków sprawia, że w łatwy sposób mogą wejść do uszu, nosa lub pod powiekę. Nóżki z haczykami na końcach pomagają im zaczepić się o skórę głowy lub wplątać między włosy. Kiedy przyczepią się do swojego żywiciela, tracą skrzydła i zaczynają wypijać jego krew.
Ugryzienie strzyżaka powoduje dyskomfort i ból, ale nie ma potwierdzenia naukowego, że mogą zarazić ludzi boreliozą. Ukąszenie może wywołać krostki na skórze, które po kilku dniach mogą zamienić się swędzące i bolesne zmiany skórne, utrzymujące się średnio dwa lub trzy tygodnie. Osoby bardziej wrażliwe lub uczulone na jad tych owadów mogą doświadczyć reakcji alergicznych.
Aby uniknąć ugryzień, podczas spacerów po lesie warto zakładać jasne ubrania oraz nosić długie spodnie, bluzy lub koszule z długim rękawem, a także pełne buty, które ograniczą dostęp do skóry. Warto także używać specjalnych preparatów odstraszających owady.
Należy pamiętać, że choć strzyżaki sarnie mogą zaatakować człowieka, z reguły preferują krew zwierząt. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!