Nigdy nie zabieraj na spacer. Przyciąga kleszcze jak magnes

Nigdy nie zabieraj na spacer. Przyciąga kleszcze jak magnes

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pewne urządzenie także może przyciągać kleszcze
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pewne urządzenie także może przyciągać kleszcze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ladislav Kubes
oprac. JBR
03.07.2023 17:18, aktualizacja: 03.07.2023 17:40

Kleszcze to małe, ale niezwykle groźne pajęczaki. Obecnie ich aktywność jest duża, dlatego warto zdawać sobie sprawę z błędów, które mogą zwiększyć ryzyko zetknięcia się z nimi podczas letniego wypoczynku.

Kleszcze są groźne z wielu powodów a ich ukąszenia mogą prowadzić nie tylko do zmian skórnych, ale do poważnych chorób, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego, jeśli już dojdzie do ukąszenia, najlepiej jak najszybciej usunąć niechcianego gościa z ciała.

Niestety zwykle ciężko je zauważyć, dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność i przed wizytą na działce, łące, w parku czy w lesie stosować odstraszające preparaty, nosić odzież z długimi nogawkami i rękawami, a po powrocie do domu dokładnie sprawdzić całe ciało. Warto też wiedzieć, co kleszcze przyciąga.

Zrezygnuj z pewnych kosmetyków

Przede wszystkim kleszcze przyciąga ludzki pot, a dokładnie występujący w nim amoniak i kwas masłowy. Dlatego jeśli szybko się pocimy, musimy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o zwiększonej higienie ciała w tym czasie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kleszcze, z racji doskonałego węchu, przyciąga także zapach kosmetyków. Potrafią go wyczuć nawet z dużej odległości. Warto więc podczas letniej wycieczki zrezygnować z preparatów o silnym zapachu i wybierać te bezwonne.

Nietypowy magnes na kleszcze

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kleszcze są wrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne (EMF) o częstotliwości 900 MHz, emitowane przez telefony komórkowe. Dlatego lepiej zostawić telefon w domu przed wizytą w parku.

Innym magnesem, a zarazem łatwym celem podczas spacerów dla kleszczy są również psy. Nie zawsze jednak od razu pasożyt wczepi się w skórę psa i wędruje po jego futrze, skąd prosta droga, aby przejść na człowieka.

Warto pamiętać, że ukąszenia kleszczy mogą powodować także bardzo poważne choroby u psów, takie jak babeszjoza, erlichioza czy anaplazmoza, które mogą doprowadzić nawet do śmierci pupila. Dlatego i w tym przypadku ważna jest profilaktyka i zarówno stosowanie ochrony przed kleszczami, jak obroże, tabletki lub krople, ale i dokładne sprawdzanie naszego pupila po każdym spacerze.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta