Zapomnij o kotletach z kani. To jest teraz hitem
Purchawica olbrzymia, znana także jako czasznica olbrzymia, to grzyb, który rozmiarami i walorami smakowymi potrafi zaskoczyć niejednego. W Polsce jest spotykana rzadziej, dlatego każdy, kto ją znajdzie, ma powód do dumy.
Purchawica olbrzymia to jeden z największych na świecie grzybów, często osiągający średnicę do 50 cm, a nawet więcej. Spotykana jest głównie na północy Polski i charakteryzuje się białą kulą przypominającą jajo smoka lub ogromną mozzarellę. Wyjątkowo trudno ją znaleźć, ale szczęśliwcom potrafi sprawić mnóstwo radości.
Purchawica olbrzymia leśnym hitem
Jadalne są jedynie młode owocniki purchawicy, które mają śnieżnobiałe wnętrze. Grzyb ma delikatny, lekko pieczarkowy smak i mięsistą strukturę, co czyni go świetnym składnikiem do kotletów. Zawiera sporo białka, błonnika i witamin z grupy B, przez co jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Znajdziemy w nim potas, miedź, fosfor, selen i jod.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dokładnie wygląda? Jego zdjęciem podzieliło się Nadleśnictwo Olesno, które zamieściło fotografię purchawicy olbrzymiej na swoim profilu na Facebooku.
"Purchawica olbrzymia to prawdziwy cud natury - imponujący wyglądem i bogaty w zastosowania! Spotkaliście już kiedyś tego giganta?" - zapytano.
Jak przyrządzić purchawicę olbrzymią?
Purchawica olbrzymia świetnie nadaje się do przygotowania potraw w kuchni. Przykładowy przepis na kotlety z purchawicy obejmuje młodą czasznicę, jajka, bułkę tartą oraz przyprawy. Grzyb obieramy, kroimy w plastry, obtaczamy w jajku i bułce tartej, a następnie smażymy na złoto. Kotlety podajemy z ogórkiem kiszonym i chlebem.
Oprócz walorów smakowych, czasznica olbrzymia ma także właściwości zdrowotne. Zawiera beta-glukany, które obniżają poziom "złego" cholesterolu i wykazują działanie antynowotworowe. Zawarty w niej kwas linolowy przeciwdziała otyłości i stymuluje układ immunologiczny, a kalwacyna ma właściwości bakteriobójcze i może skutecznie zwalczać komórki nowotworowe. Purchawica olbrzymia jest więc prawdziwym skarbem polskich lasów, który warto poznać i docenić.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.