Poważnie zagrażają zdrowiu. Grzybica i alergie to niejedyny skutek
Wiele w mediach mówi się o tym, jak często marnowana jest żywność. Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność. Technolożka żywności i żywienia zwraca uwagę, że jedna "eko" praktyka może nas kosztować zdrowie.
13.09.2024 | aktual.: 13.09.2024 20:07
Na pewno nieraz mieliśmy sytuację, w której część warzywnych czy owocowych zapasów zaczęła gnić. Niektórzy widząc, że np. pomidor dopiero zaczął się psuć, pozbywają się nadgniłej części, a resztę zjadają. To ogromny błąd, który może mieć bardzo poważne konsekwencje, na co uwagę zwróciła technolożka żywności i żywienia Joanna Masłowska.
Uważaj na to, co jesz. Możesz przypłacić zdrowiem
Odkrajanie nadpsutych kawałków warzyw i owoców, zdejmowanie pleśni z części konfitury - na pewno znamy osobę, która uciekała się do tych praktyk w ramach zero waste i zadbania o niemarnowanie żywności. Spożywanie nadpsutych produktów to bardzo szkodliwe działanie, przed czym przestrzega ekspertka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Technolożka żywności i żywienia nie ma wątpliwości, że zjadanie nadpsutych owoców, warzyw czy innych produktów, na których pojawiła się pleśń, szkodzi naszemu zdrowiu.
"W produkcie porażonym pleśnią mykotoksyny są obecne w całej jego objętości, a usunięcie widocznej części pleśni nie sprawia, że produkt nadaje się do spożycia (...). Wysoka temperatura ani inne zabiegi technologiczne nie powodują usunięcia mykotoksyn z produktu" - ostrzega Joanna Masłowska w poście na swojej stronie.
Warto wiedzieć, że mykotoksyny, co podkreśla Masłowska, "to bardzo niebezpieczne substancje o działaniu rakotwórczym, mutagennym i są szczególnie niebezpieczne dla dzieci".
Jesz nadpleśniałą żywność? Oto skutku uboczne
Negatywnych skutków zjedzenia nadpleśniałej żywności jest naprawdę wiele. Specjalistka wymieniła całą listę zagrożeń, podkreślając, że regularne spożywanie takich produktów może nawet doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu.
"Spożywanie żywności porażonej pleśnią może wywołać: alergie, grzybice, obniżenie odporności, choroby układu oddechowego, pokarmowego, rozrodczego… a regularne spożywanie nawet niewielkich ilości mykotoksyn może wywołać wiele chorób przewlekłych w konsekwencji prowadząc do rozwoju nowotworu" - wylicza Joanna Masłowska na odbrzuszka.pl.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.