GotowaniePrzepisyCzy banany są tuczące? Odpowiedź zdziwi niejedną osobę

Czy banany są tuczące? Odpowiedź zdziwi niejedną osobę

Banany to zdrowe, sycące i niezwykle kaloryczne owoce. Z tego powodu wiele osób eliminuje je ze swojego codziennego jadłospisu. Czy można je jeść na diecie odchudzającej? Wyjaśniamy.

Kiedy nie jeść bananów?
Kiedy nie jeść bananów?
Źródło zdjęć: © Getty Images

Banany to popularne owoce, które naturalnie występują w Afryce, Ameryce Południowej i Północnej, Azji i krajach Pacyfiku. Ze względu na swój wyjątkowy smak i cenne wartości odżywcze szybko rozprzestrzeniły się po świecie. Obecnie można kupić je w każdym markecie.

Można wykorzystać je do wielu potraw, jednak większość z nas spożywa je bez żadnych dodatków. Stanowią doskonale źródło wielu cennych witamin i pierwiastków. Niestety, ze względu na wysoką kaloryczność wiele osób ich unika. Czy banany faktycznie są tuczące?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciemna strona banana

Ile kalorii ma banan?

Owoc uchodzi za wyjątkowo kaloryczny. W 100 g znajduje się 90 kcal, przy czym jeden zazwyczaj waży od 120 do 200 g. Oznacza to, że obrany banan to ok. 108 kcal. Dla porównania, jabłka, truskawki i morele mają o połowę mniej kalorii. A co z suszonymi bananami? W takiej wersji jeszcze bardziej kaloryczny. W zależności od sposobu suszenia 100 g produktu dostarcza od 360 do nawet 538 kcal.

Czy banany są tuczące?

Banany obfitują w składniki takie jak potas, magnez, fosfor, a także witaminy C, B6, A, E i K. Spożywane regularnie wspierają prawidłową pracę układu mięśniowego i odpornościowego i sercowego. Osoby borykające się z częstymi skurczami i problemami z sercem powinny jeść je jak najczęściej.

Wbrew obiegowej opinii, można spożywać je nawet na diecie odchudzającej. Dodane do owsianki czy koktajlu dostarczą dużej ilości błonnika, który niweluje napady głodu, a przy tym wspiera prawidłową pracę jelit. Wystarczy przypilnować, aby nie przekroczyć dziennego limitu kalorycznego.

Warto jednak pamiętać, że w bananie znajduje się dużo węglowodanów — jeden owoc dostarczy od 20 do 25 g cukrów prostych. To właśnie dlatego jest tak popularny wśród zawodowych sportowców, m.in. biegaczy i kulturystów.

Źródło: Interia, Wapteka

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)