Pozwala znaleźć równowagę między ciałem a umysłem. Jednocześnie wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup. Warto poznać zalety jogi i wyjaśnić pewne błędne przekonania.
Joga, jako aktywność fizyczna, ma co raz większe grono fanów. Jednak to przede wszystkim trudna sztuka, wymagająca specyficznej metody i techniki zapanowania nad ciałem. Ćwicząc jogę poznajemy swój organizm i w pewien sposób zmienia się to, jak postrzegamy siebie samego i otoczenia. Zajęcie to bywa dobrym sposobem na oderwanie się od codziennej gonitwy, wyciszenie myśli i aktywny relaks. Nic dziwnego, że jogę ćwiczą gwiazdy, w tym modelki Miranda Kerr czy Gisele Bundchen (na zdjęciu). Wokół jogi krąży jednak sporo stereotypów, które warto obalić. Style jogi bardzo różnią się od siebie i każdy, kto zaczyna przygodę, powinien odnaleźć szkołę i techniki, które będą odpowiednie dla indywidualnych potrzeb.
POLECAMY:
Zobacz także: Jak zacząć przygodę z bieganiem?
FAKT: zapewni kondycje, zredukuje napięcia
Podczas treningu siłowego bardzo często zapomina się o prawidłowym rozluźnieniu ciała, zrelaksowaniu i wyciszeniu myśli. Błędem jest nadmierna rozbudowa muskulatury w partiach ciała, która i tak są mocne. Przez to pogłębia się sztywność i pewne dysproporcje w sylwetce. Intensywny trening, często niedostosowany do możliwości, stosowany przez dłuższy czas doprowadzić może do przeciążania stawów i serca oraz przyśpieszyć procesy starzenia się. Joga nie tylko daje możliwość wyciszenia się, ale jednocześnie tak aktywuje nasze mięście, że te pracując w odpowiedni sposób, łapią równowagę pomiędzy aktywnością i rozluźnieniem. Warto zaznaczyć, że osoby, które przez lata ćwiczą regularnie jogę, w wieku dojrzałym są dużo bardziej sprawne fizyczne i silniejsze psychicznie niż "rasowi", młodsi sportowcy.
MIT: joga jest tylko dla szczupłych
O ile biegania nie poleca się osobom otyłym, których stawy kolanowe i tak są mocno obciążone w trakcie codziennych czynności, takich jak chodzenie po schodach czy długie stanie, o tyle w jodze takich ograniczeń nie ma. Udowadnia to pulchna joginka znana w sieci jako "Big Gal Yoga". "Pies z głową do dołu", balansowanie na rękach, stanie na głowie i inne zaawansowane asany to dla niej pestka. Valerie Sagun z Kalifornii nie wstydzi się swojego ciała i namawia do aktywności fizycznej inne kobiety, które zmagają się z otyłością. Zdjęcia publikuje na swoim Instagramie, gdzie śledzi ją dziś ponad 100 tys. użytkowników.
MIT: Joga jest powolna i nudna
W zależności od specyfiki zajęć, niektóre techniki mają na celu powolne i głębokie rozluźnianie. Ćwiczący "zastygają" na dłużej w jednej pozycji. Trening taki nie musi odpowiadać każdemu, dlatego warto zaznajomić się z charakterystyką konkretnej grupy. Również pod kątem, czy jest ona zaawansowana, czy przeznaczona dla osób początkujących. Obecnie coraz częściej w klubach fitness i szkołach jogi proponowane są zajęcia bardziej dynamiczne. Wyrzeźbić sylwetkę i dobrze spocić można się m.in. podczas tradycyjnej Ashtanga jogi, dynamicznych zajęć jogi Iyengara, zajęć typu Vinyasa czy Flow.
MIT: joga jest tylko dla kobiet
Jeszcze na początku XX wieku joga praktykowana była głównie przez mężczyzn, ale obecnie 70 proc. ćwiczących to kobiety. Z tego też powodu program ćwiczeń konstruowany jest w taki sposób, aby szczególnie odpowiadał potrzebom kobiet i dostosowany był do predyspozycji ich ciała. Panie bowiem lubią zajęcia łagodne, regeneracyjne, wykonywane w spokojnym tempie. Jak jednak wiadomo, nie są to nudne i proste ćwiczenia, a pozycje wymagające zarówno siły, jak i rozluźnienia, co może odpowiadać niejednemu mężczyźnie.
FAKT: joga nie wymaga drogiego sprzętu
Żeby ćwiczyć jogę nie musimy kupować sprzętu za fortunę. Tak naprawdę wystarczy mata, a dla zaawansowanych i do niektórych pozycji drewniana kostka do jogi. Większość klubów i szkół zapewnia jednak tego rodzaju akcesoria. Przyda się natomiast własny ręcznik treningowy i tylko w niego trzeba zainwestować.
MIT: joga nie pomaga w odchudzaniu
Wysiłek fizyczny podczas ustawienia w asanach pozwala spalić kalorie, a dodatkowo oczyścić organizm z toksyn. Ciało z treningu na trening wzmacnia się, a metabolizm przyśpiesza. W dodatku odbudowa mięśni i ścięgien po sesji jogi trwa od zakończenia ćwiczeń do końca następnego dnia, dzięki czemu łatwiej zrzucać nadprogramowe kilogramy. Wszystko oczywiście uda się przy odpowiedniej, racjonalnej diecie bogatej w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste zawierające błonnik oraz zdrowe tłuszcze, np. pochodzące z orzechów lub awokado. Pozycje jogi wzmacniają, wydłużają i uelastyczniają mięśnie, a tym samym efektywnie modelują sylwetkę.