Blisko ludziJolanta Kwaśniewska okrzyknięta "najlepszą pierwszą damą". Do dzisiaj prężnie działa

Jolanta Kwaśniewska okrzyknięta "najlepszą pierwszą damą". Do dzisiaj prężnie działa

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy podczas wyborów prezydenckich 2020
Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy podczas wyborów prezydenckich 2020
Źródło zdjęć: © East News
Dominika Czerniszewska

23.07.2020 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla o2.pl, ulubienicą Polaków wciąż jest Jolanta Kwaśniewska. Uzyskała 48,1 proc. wskazań. Pomimo że stanowiska pierwszej damy nie obejmuje od 15 lat, wciąż jest aktywna społecznie.

Jolanta Kwaśniewska w czasie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskie nie pełniła roli reprezentacyjnej, a wręcz przeciwnie – aktywnie reagowała na potrzeby Polaków. "Dla mnie to była absolutnie oczywista sprawa, że w sprawach ważnych trzeba mówić swoim własnym głosem. Ja mam swój własny głos, oczywiście jestem małżonką pierwszej osoby w państwie, ale jestem pierwszą damą" – powiedziała w jednym z wywiadów.

2 czerwca była gościem programu "Newsroom" Wirtualnej Polski, w którym odniosła się do zwycięstwa w sondażu. "Wielka radość" – powiedziała Jolanta Kwaśniewska. Podkreśliła również w nim, że gdyby w czasach prezydentury jej męża były podobne problemy jak obecnie, np. zmiany w prawie aborcyjnym, to ona maszerowałaby w strajkach, i to w pierwszym szeregu.

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej

Jolanta Kwaśniewska w stu procentach wykorzystała stanowisko pierwszej damy i w 1997 roku założyła fundację "Porozumienie bez barier", która prężnie działa do dzisiaj. Od 2004 roku posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Do głównych jej celów należy m.in. wyrównywanie szans dzieci niepełnosprawnych, chorych i szczególnie pokrzywdzonych przez los. Podczas swojej kadencji nagłaśniała również profilaktykę przeciwko AIDS oraz wraz z mężem utworzyła Fundusz Pomocy Młodym Talentom.

Pomimo że w mediach obecnie rzadziej ją widujemy, to wciąż jest jedną z najbardziej inspirujących Polek. "Przez lata budowałam swoją samodzielną pozycję" – oznajmiła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (59)
Zobacz także