Kalendarz ogrodniczki - październik

Jesień w pełni. Dni stają się coraz krótsze i bardziej dżdżyste, kwitną ostatnie kwiaty, z drzew spadają kolorowe liście... Co możemy zrobić dla naszego ogrodu w październiku?

Kalendarz ogrodniczki - październik
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

20.02.2008 | aktual.: 20.02.2008 16:53

Jesień w pełni. Dni stają się coraz krótsze i bardziej dżdżyste, kwitną ostatnie kwiaty, z drzew spadają kolorowe liście... Co możemy zrobić dla naszego ogrodu w październiku?

OGRÓD OZDOBNY

  1. Owocują krzewy róż, ognika szkarłatnego, berberysów, irg.
    1. Sadzimy ozdobne drzewa i krzewy liściaste i iglaste (w tym i róże) z korzeniami w pojemnikach, po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.
    2. Wrażliwe na mróz krzewy i pnącza (róże, hortensje, powojniki) u nasady obsypujemy ziemią lub korą do wysokości 20-40 cm (tzw. kopczykowanie).
    3. Wycinamy sadzonki ze zdrewniałych części pędów.
    4. Przygotowane sadzonki róż i innych krzewów liściastych umieszczamy w skrzynce z piaskiem i przechowujemy do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.
  1. Kwitną jeszcze astry, dzielżan jesienny, jeżówka, krokus jesienny, mydlnica, rozchodnik, tritonia, ubiorek, zawilce i zimowity.
    1. Wykopujemy cebule, bulwy i kłącza gatunków nie zimujących w gruncie, czyli dalii, mieczyków, tygrysówki, frezji, tritonii, fiołków alpejskich i pacioreczników, gdy pierwsze przymrozki zwarzą liście roślin. Pędy odcinamy 10 cm ponad karpą. Karpy suszymy przez kilka dni w przewiewnym miejscu, umieszczamy w skrzynkach, przesypujemy korą, torfem lub trocinami i ustawiamy w suchym pomieszczeniu w temperaturze około 5 st. C.
    2. Bulwy mieczyków, które wykopaliśmy we wrześniu, po osuszeniu należy oczyścić z ziemi i luźnych łusek, odrzucić chore, a zdrowe dosuszyć przez kilka dni w temperaturze 20 st. C i przechować do wiosny w temperaturze około 5 st. C.
    3. Możemy jeszcze sadzić cebule roślin kwitnących na wiosnę, musimy to jednak zrobić zanim ziemia zamarznie.
    4. Cebule pozostające zimą w gruncie przykrywamy suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi. · Rozmnażamy byliny przez sadzonki wierzchołkowe - zdążą się jeszcze dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.
  1. Kończą kwitnienie aksamitki, cynie, dimorfoteka, dziwaczek, fiołki, kocanka, kosmos, nemezja, portulaka, rudbekie, stokrotki, szałwie, werbeny, złocienie i żeniszki.
    1. Chaber, nagietek, ostróżka pospolita czy smagliczka nadmorska wysiane jesienią szybciej wzejdą w przyszły roku.
    2. Rośliny dwuletnie - malwy, dzwonki, naparstnice i bratki;
    3. Podlewamy obficie i po pierwszych przymrozkach okrywamy na zimę gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub agrowłókniną.
  1. Wygrabiamy liście i gałązki nawiewane przez wiatr.
    1. W drugiej połowie miesiąca kosimy po raz ostatni - wyższa trawa łatwiej zgnije pod śniegiem.
    2. Kosiarkę rozkładamy i czyścimy, a następnie dobrze oliwimy, składamy i odstawiamy na zimę do suchego pomieszczenia.
  1. Wyławiamy wpadające do wody kwiaty, liście, owoce, gnijące rośliny wodne i padłe zwierzęta.
    1. Ryby i rośliny z małych i średnich zbiorników przenosimy do akwarium, zapewniając im dobre oświetlenie. · Wylewamy wodę z małych i średnich zbiorników, a z dużych spuszczamy 1/3 objętości.
  1. Przekopujemy ziemię na rabatach i zagonach, zasilamy ją obornikiem lub kompostem. Możemy też zastosować nawożenie nawozami sztucznymi.
    1. Na glebach ciężkich drzewa i krzewy mogą nie zdążyć ukorzenić się przed zimą - lepiej sadzić je wiosną.

OGRÓD UŻYTKOWY

  1. Zbieramy owoce późnych odmian gruszy i jabłoni.
    1. Zdejmujemy podpory dla gałęzi drzew owocowych.
    2. Możemy robić sadzonki z krzewów porzeczek. Obcinamy sekatorem ok. 25 cm pędów i usuwamy część wierzchołkową. Przez zimę przechowujemy sadzonki w wilgotnym piasku w piwnicy. Wiosną wysadzamy je do gruntu.
    3. Młode drzewka i krzewy owocowe, szczególnie tych o nagich korzeniach, można sadzić dopóki nie zamarznie ziemia. Po posadzeniu obficie je podlewamy i obsypujemy kopczykami chroniącymi szyjkę korzeniową przed spadkami temperatury.
    4. Drzewka w pojemnikach łatwiej się przyjmują i można w zasadzie sadzić przez cały sezon wegetacyjny.
  1. Ziemię pod drzewami i krzewami oraz grządki i rabaty zasilamy kompostem lub obornikiem. Z nawozów mineralnych stosujemy Azofoskę – płytko przykrywamy ziemią lub lekko wgrabiamy.
    1. Przygotowujemy ziemię do inspektu - odkażamy ją poprzez ogrzewanie wysoką temperaturą w kotle.
  1. Resztki roślin możemy wykorzystać na kompost lub pozostawić zakopane w glebie. Należy jednak uważać, aby nie pozostawić w ziemi resztek chwastów korzeniowych i chorych roślin.
  1. Zbieramy pomidory, nawet jeśli są jeszcze zielone – dojrzeją w domu na parapecie.
    1. Zbieramy cukinię, dynię, kabaczki, ogórki. Usuwamy pozostałości po nich.
    2. Możemy jeszcze zbierać sałatę.
    3. Zbieramy późne odmiany kapusty i marchwi, które nadają się do przechowywania, a także rzodkiewkę, rzodkiew i rzepę.
    4. Zbieramy brokuły, kalafiory i kalarepę.
    5. Do połowy miesiąca możemy zbierać szpinak z siewu letniego.
    6. Na 8 do 10 dni przed zbiorem można wybielić liście endywii - będą delikatniejsze w smaku i mniej gorzkie. Liście spinamy taśmą lub gumką, odcinając dopływ światła do liści wewnętrznych. Możemy również przykryć rośliny talerzami lub wiaderkami. Żeby rośliny nie gniły wybielamy tyle roślin, ile mamy zamiar zebrać.
    7. Zabezpieczamy agrowłókniną warzywa korzeniowe pozostające na zimę w gruncie.
    8. Przesadzamy zioła na uprawę zimową do doniczek.
    9. Usuwamy z ziemi pozostałości po uprawie ziół.
  1. Przykrywamy rzodkiewki folią. W ciepłe dni wietrzymy tunel foliowy.
    1. Można jeszcze siać w szklarni sałatę, jednak już nie przeznaczoną do sadzenia w gruncie.
  1. Kontrolujemy przechowywane w skrzyniach owoce. Zapleśniałe natychmiast usuwamy.
    1. Zbieramy z drzew wszystkie mumie (zeschnięte owoce), żeby zapobiec atakom chorób grzybowych.
    2. Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców i gałązki usuwamy i palimy.
    3. Zakładamy opaski i bielimy pnie drzew owocowych. Najlepszy moment na to jest w chwili, gdy liście zaczynają żółknąć.
    4. Zdejmujemy i palimy opaski i pułapki lepowe, wyłapujące szkodniki,.
    5. Po zbiorach owoców gałęzie zaatakowane przez grzyba wywołującego raka drzew owocowych, tworzących porażonych gałęziach narośli w kształcie bulw, musimy wyciąć. Tniemy w miejscach zdrowych, odległych o 15 cm od miejsca zrakowienia. Rany smarujemy balsamem przyspieszającym gojenie. · Czerwonawe pęcherzyki, wielkości główki od szpilki, pojawiające się na obumarłych gałęziach oznaczają, że roślina została zaatakowana przez chorobę grzybową - czerwoną gruzełkowatość. Porażone gałęzie ścinamy i palimy.
    6. Jeśli zaczynają się już przymrozki, osłaniamy rośliny agrowłókniną.
    7. Jeżeli przymrozki wystąpiły, zanim owoce zostały zebrane, trzeba poczekać aż rozmarzną i obeschną. Przemarznięte owoce nie nadają się do przechowywania w stanie surowym. Można zrobić z nich jedynie przetwory.
    8. Zebrane latem pestki moreli, czereśni, wiśni, śliwy i brzoskwini (tych ostatnich tylko z odmian późnych), teraz można umieścić w doniczce z lekko wilgotnym piaskiem. W grudniu zakopujemy doniczki płytko w ogrodzie i zabezpieczamy przed mrozem przykrywając liśćmi lub igliwiem. W marcu wysadzamy je do gruntu, otrzymane w ten sposób siewki mogą posłużyć jako podkładki lub nawet jako owocujące drzewka (na pierwsze owoce trzeba będzie jednak poczekać kilka lat).
Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)