Kalendarz ogrodniczki - styczeń

Kalendarz ogrodniczki - styczeń

Kalendarz ogrodniczki - styczeń
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
20.02.2008 15:18, aktualizacja: 30.04.2016 14:10

Styczeń wydaje się miesiącem martwym, w którym nic w ogrodzie się nie dzieje. Jednak ten czas możemy wykorzystać na pielęgnację „śpiących” roślin.

Styczeń wydaje się miesiącem martwym, w którym nic w ogrodzie się nie dzieje. Jednak ten czas możemy wykorzystać na pielęgnację „śpiących” roślin.

OGRÓD OZDOBNY

  1. Sprawdzamy, czy okrycie roślin wrażliwych na zimno nie uległo zniszczeniu – zwłaszcza róż i krzewów zimozielonych. W miarę potrzeb poprawiamy i uzupełniamy je.
    1. Oczyszczamy drzewka i krzewy (szczególnie iglaki) z czap śniegu, aby się nie połamały.
    2. Usuwamy połamane gałązki.
    3. Karczujemy stare i chore krzewy lub drzewa.
  1. Sprawdzamy cebule i bulwy dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin nie zimujących w ogrodzie. Chore bulwy i cebule usuwamy.
  1. Duże ilości śniegu z trawnika warto zgarniać pod drzewa – trawnik nie będzie pływał po roztopach, a drzewa będą mieć więcej wilgoci.
    1. Po stopnieniu śniegu nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu.
  1. Sprawdzamy stan przerębli w oczku wodnym, w którym zimują ryby – w razie zamarznięcia wycinamy nowe otwory o średnicy min. 5 cm.
  1. Usuwamy z drzew owocowych zeschnięte i zgniłe owoce i liście – na starych mogą rozwijać się grzyby chorobotwórcze.
    1. Karczujemy stare i chore krzewy lub drzewa.
    2. Bielimy gaszonym wapnem pnie i grube konary drzewek owocowych.
    3. Pod koniec miesiąca można przystąpić do cięcia krzewów jagodowych. Porzeczkę czarną, białą i czerwoną, posadzoną jesienią, tniemy nad 3-4 pąkiem od ziemi. W następnych latach tniemy tylko pędy słabe, płożące się po ziemi. A w latach późniejszych wycinamy u podstawy 3-5 najstarszych gałęzi. Krzew powinien się składać z 8-10 pędów głównych nie starszych niż 3 lata.
    4. Nie należy ciąć drzew owocowych, bo obniżymy ich odporność mrozową.

W przypadku lekkiej zimy możemy przygotować glebę do siewu i sadzenia:

  1. Uprzątamy wszystkie resztki roślin: łodygi, korzenie, liście chwastów – na nieużytkach należy je spalić i rozsypać popiół równomiernie po całej powierzchni ogrodu
  2. Usuwamy kamienie, resztki szkła, żelaza, cegieł – szkło i żelazo trzeba usunąć z terenu, kamienie i cegły ułożyć w jednym miejscu, gdyż mogą się przydać do utwardzania przejść itp
  3. Nowy teren przeznaczony pod ogród, który wcześniej nie był użytkowany, należy zniwelować, zasypać doły, wyrównać wzniesienia i przekopać.
  4. Korzenie różnych roślin można zniszczyć przekopując teren łopatą, odwracając bryły i rozbijając je na drobniejsze części.
  5. Zaperzony ogród przekopujemy widłami szerokozębnymi i dokładnie oczyszczamy z rozłogów perzu. Cięcie rozłogów na drobniejsze części powoduje większe zachwaszczenie ogrodu.
  6. Glebę przekopaną na jesieni, zleżałą, należy wzruszyć wiosną, gdy tylko dostatecznie obeschnie i nie przylepia się do narzędzi, nie czekając na jej zupełne wysuszenie i spękanie.
  1. Możemy posiać do skrzynek pierwiosnek i wynieść do ogrodu.
  1. W styczniu możemy rozpocząć projektowanie kształtu i obsady rabat kwiatowych oraz grządek warzywnych.
    1. Warto wybrać się na zakupy po nasiona i katalogi roślin itp.
    2. W walce ze szkodnikami pomocne są ptaki – zimą pamiętajmy o przygotowaniu karmnika i uzupełnianiu go. Sikorkom można powiesić surową, nie soloną słoninkę.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także