Kara za palenie gałęzi jest surowa. Oto co można z nimi zrobić

Zakaz palenia liści. Gdzie składować odpady?
Zakaz palenia liści. Gdzie składować odpady?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.04.2023 14:12, aktual.: 18.04.2023 16:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dekadę temu palenie liści i gałęzi było popularnym sposobem na pozbycie się sezonowych odpadów. Obecnie jest zakazane, a co więcej karane grzywną nawet do 5. tysięcy złotych. Jak w legalny sposób pozbyć się nadmiaru liści i gałęzi?

Do niedawna część gmin zezwalała na sezonowe palenie liści i gałęzi. Obecnie, żaden z tzw. odpadów zielonych nie może być spalony. Każdego z nas obowiązuje nakaz segregacji śmieci. Jak więc pozbyć się odpadów ogrodowych?

Nadmiar liści i gałęzi — co z nimi zrobić?

Termiczne spalenie odpadów może odbywać się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, tj. w specjalnych spalarniach. Samodzielne przekształcanie termiczne odpadów jest nielegalne — decydując się na nie narażany się na nieprzyjemności. Można otrzymać mandat (od 20 zł do nawet 5 tys. zł), a w skrajnych przypadkach można trafić do więzienia na nawet 30 dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak więc legalnie pozbyć się odpadów zielonych? Najłatwiej jest zaopatrzyć się w worek na tzw. odpady bio, do którego trzeba wrzucić niepotrzebne gałęzie, trawę czy łodygi. Worek z odpadami należy położyć w wyznaczonym przez służby miejscu, skąd zostanie zabrany w dzień zabierania odpadów. Worek z odpadami można także nieodpłatnie zawieźć do lokalnego PSZOKU.

W odpadach znajdują się resztki chorych roślin. Gdzie można je wyrzucić?

Bywa, że krzaki i rośliny w ogrodzie atakują szkodniki. Wówczas niezbędne jest potraktowanie ich silnymi środkami chemicznymi. Odpadów spryskanych chemią z całą pewnością nie można zaliczyć do odpadów bio. Co robić w takiej sytuacji? Najłatwiej jest oddać odpady do PSZOKU, jednak należy uprzedzić pracowników, co się w nich znajduje, aby mogli pozbyć się odpadów w bezpieczny i ekologiczny sposób.

Drugim wyjściem jest zakopanie odpadów na terenie naszej działki czy też ogrodu. Odpady powinny znajdować się możliwie jak najgłębiej. Jeśli odpady nie są potraktowane silnymi środkami chemicznymi, wówczas można wrzucić je do kompostu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (245)
Zobacz także