GwiazdyKiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?

Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?

USG jest najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym w trakcie ciąży. Daje ono poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga monitorować rozwój dziecka. Kiedy wykonać pierwsze USG w ciąży?

Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

13.02.2017 09:33

USG w ciąży to najważniejsze badanie diagnostyczne

W trakcie ciąży badanie USG powinno być wykonywane co najmniej trzykrotnie. Pierwsze badanie wykonywane jest w pierwszym trymestrze, kolejne w drugim oraz trzecim. Pacjentki zgłaszają się na pierwsze USG przed 10 tygodniem ciąży w celu jej potwierdzenia. Jest to pierwsze badanie wykonywane po przeprowadzeniu testu ciążowego, które potwierdza lub wyklucza zapłodnienie. Przeprowadzane jest sondą dopochwową. Niestety nie jest to badanie refundowane, toteż najczęściej przeprowadzane jest u lekarza, który prowadzi praktykę prywatną. Warto jednak skorzystać z takiego badania, aby jak najwcześniej stwierdzić, czy doszło do ciąży i czy jest ona prawidłowo umiejscowiona. Zdarza się bowiem, że występuje zjawisko ciąży pozamacicznej, które jest zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety.

Pierwsze badanie USG w ciąży

Między 11. a 14. tygodniem ciąży wykonywane jest USG, dzięki któremu oceniane jest ryzyko wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób genetycznych. W tym czasie lekarz może zweryfikować, czy płód rozwija się prawidłowo: oceniana jest budowa anatomiczna płodu. Na USG widoczna jest głowa, tułów oraz ręce i nogi. USG umożliwia również oszacowanie długości dziecka oraz ocenę rozwoju narządów wewnętrznych: mózgu, serca, pęcherza, kręgosłupa oraz serca. Szczególnie to ostatnie jest dokładnie obserwowane przez doktora, lekarz sprawdza bowiem budowę, lokalizację, oraz częstość bicia serca dziecka. Oceniany jest również wiek ciążowy, toteż podczas tego USG kobieta dowiaduje się o terminie porodu, który jest szacowany z dokładnością 7-10 dni.

Nie poprzestawaj na jednym badaniu USG w ciąży

Kolejne badanie USG przeprowadzane jest standardowo między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jest to tzw. badanie połówkowe. Lekarz sprawdza wtedy, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Po raz kolejny weryfikowane są ewentualne wady wrodzone płodu. Dokładnie oceniane są wówczas wszystkie organy: głowa (czaszka, mózg, twarz), klatka piersiowa oraz serce. Lekarz w trakcie USG połówkowego sprawdza położenie łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Badanie to jest pomocne w weryfikacji, czy rozwój dziecka jest harmonijny.

Obraz
© 123RF.COM

Ostatnie badanie USG przeprowadza się w między 28. A 32. tygodniem ciąży. Lekarz określa wtedy rozwój dziecka oraz jego położenie. Podczas tego USG weryfikowany jest stan szyjki macicy oraz ilość płynu owodniowego. Standardowo w trakcie ciąży wykonuje się trzy USG, oczywiście lekarz może jednak sugerować częstsze badania, jeśli występują jakiekolwiek komplikacje lub obawy związane z ciążą.

Komentarze (1)