Blisko ludziKinga Duda. Jakie ma doświadczenie? Wiemy, czym córka prezydenta zajmowała się do tej pory

Kinga Duda. Jakie ma doświadczenie? Wiemy, czym córka prezydenta zajmowała się do tej pory

Kinga Duda będzie doradzać ojcu
Kinga Duda będzie doradzać ojcu
Źródło zdjęć: © Getty Images
Aleksandra Sokołowska

17.09.2020 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kinga Duda została doradczynią w Kancelarii Prezydenta. Jak zapewnił Andrzej Duda, jego córka nie będzie pobierała wynagrodzenia w ramach tego stanowiska. – Doradca społeczny to wolontariusz – wyjaśnił prezydent RP.

Kinga Duda ma 25 lat i z zawodu jest prawniczką. W latach 2011-2014 uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Po ogólniaku wybrała się na studia prawnicze. Skończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia podyplomowe z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law (Washington, DC).

Kinga Duda: doświadczenie

W 2019 roku zaczęła pracę dla cenionej kancelarii, która zajmuje się sprawami związanymi z zamówieniami publicznymi i nowymi technologiami, m.in. wdrożeniem RODO, ochroną danych osobowych czy prawem autorskim. Córka Andrzeja Dudy zakończyła współpracę z kancelarią po trzech miesiącach. Wiadomość o tej decyzji opublikowała na swoim profilu na portalu LinkedIn.

Na stronie Kancelarii Prezydenta w biogramie Dudy można wyczytać, że jest "uczestniczką licznych międzynarodowych konkursów z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR)". Doświadczenie zawodowe zdobywała w "krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych, a także w Parlamencie Europejskim".

Jak się okazuje, to nie będzie pierwszy wolontariat Dudy w Kancelarii Prezydenta. Pod koniec 2019 roku, od 3 października do 3 listopada, czyli przez miesiąc, Kinga Duda pracowała w Biurze Interwencyjnej Pomocy Prawnej. Do jej obowiązków należało wspieranie prac legislacyjnych. Nie pobierała wtedy żadnego wynagrodzenia.

Kinga Duda: staż w Londynie

W lutym 2020 roku wyjechała na staż do kancelarii prawnej do Londynu. Wszystko dzięki temu, że została laureatką prestiżowego konkursu Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot. Zarobki Kingi na stanowisku stażystki są owiane tajemnicą – "Fakt" pisał, że mogło chodzić o kwotę 100 tys. funtów (ok. pół miliona złotych), gdyby przepracowała tam rok. Według strony Glassdoor.com WilmerHale płaci stażystom niewiele ponad 1,5 tys. funtów miesięcznie (7,3 tys. złotych).

Kancelaria, w której pracowała córka prezydenta, zajmuje się arbitrażem gospodarczym. W lipcu 2020 roku staż dobiegł końca, a Dudę można było coraz częściej zobaczyć w kraju.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, Kinga Duda specjalizuje się "w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym oraz prawie prywatnym międzynarodowym".

Prezydent ma trzynastu społecznych doradców. Kinga Duda będzie najmłodszym z nich. Na etacie w Kancelarii Prezydenta zatrudnionych jest siedmioro doradców.

Obraz
© Getty Images
Obraz
© Getty Images
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także