GwiazdyKłamstwa można się nauczyć!

Kłamstwa można się nauczyć!

Choć nasze mózgi są przystosowane do mówienia prawdy, dzięki częstemu kłamaniu można przezwyciężyć to ograniczenie i kłamać z łatwością w sposób trudny do wykrycia - informuje "New Scientist". Patologiczni kłamcy potrafią być tak skuteczni, że w ich przypadku nawet wariograf nie wykazuje żadnych odchyleń od normy!

Kłamstwa można się nauczyć!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.02.2011 11:17

Nasze mózgi są przystosowane do mówienia prawdy. Naukowcy odkryli jednak, iż dzięki częstemu kłamaniu można przezwyciężyć to ograniczenie i kłamać z łatwością w sposób trudny do wykrycia - informuje "New Scientist". Patologiczni kłamcy potrafią być tak skuteczni, że w ich przypadku nawet wariograf nie wykazuje żadnych odchyleń od normy!

Badania obrazowe mózgu wykazały, że wykazuje on znacznie większą aktywność podczas kłamania niż mówienia prawdy - co jest szczególnie widoczne w przypadku kory przedczołowej. Sugeruje to, że kłamstwo wymaga dodatkowej kontroli i wysiłku związanego z powstrzymywaniem się od powiedzenia prawdy. Kłamstwo zabiera także więcej czasu niż prawda.

Zespół Bruno Verschuere z uniwersytetu w Gandawie zajął się badaniem nad skuteczniejszym łgarstwem. W eksperymentach wzięły udział trzy grupy studentów.

Najpierw poproszono ich o pisemny raport dotyczący codziennych czynności. Następnie każdego pytano o te czynności, prosząc by powiedzieli prawdę lub by skłamali. Pytania były przeplatane "wypełniającymi" pytaniami dotyczącymi nowego tematu.

Jedną grupę zawsze proszono o prawdziwe odpowiedzi na "wypełniające" pytania, druga musiała kłamać, zaś trzecia grupa miała kłamać równie często, co mówić prawdę. Okazało się, że osoby często kłamiące nabrały w tym wprawy - fałszywych odpowiedzi udzielały równie łatwo, co prawdziwych.

Zdaniem ekspertów, u osób często kłamiących - na przykład patologicznych kłamców czy psychopatów - badanie wariografem może nie być miarodajne. Pomocne mogłoby być przeplatanie zasadniczych pytań podczas badania prostymi zagadkami, na które odpowiedź jest oczywista.

PAP/sr

Źródło artykułu:PAP
badaniekłamstwonauka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)