GwiazdyKłamstwa można się nauczyć!

Kłamstwa można się nauczyć!

Kłamstwa można się nauczyć!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.02.2011 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć nasze mózgi są przystosowane do mówienia prawdy, dzięki częstemu kłamaniu można przezwyciężyć to ograniczenie i kłamać z łatwością w sposób trudny do wykrycia - informuje "New Scientist". Patologiczni kłamcy potrafią być tak skuteczni, że w ich przypadku nawet wariograf nie wykazuje żadnych odchyleń od normy!

Nasze mózgi są przystosowane do mówienia prawdy. Naukowcy odkryli jednak, iż dzięki częstemu kłamaniu można przezwyciężyć to ograniczenie i kłamać z łatwością w sposób trudny do wykrycia - informuje "New Scientist". Patologiczni kłamcy potrafią być tak skuteczni, że w ich przypadku nawet wariograf nie wykazuje żadnych odchyleń od normy!

Badania obrazowe mózgu wykazały, że wykazuje on znacznie większą aktywność podczas kłamania niż mówienia prawdy - co jest szczególnie widoczne w przypadku kory przedczołowej. Sugeruje to, że kłamstwo wymaga dodatkowej kontroli i wysiłku związanego z powstrzymywaniem się od powiedzenia prawdy. Kłamstwo zabiera także więcej czasu niż prawda.

Zespół Bruno Verschuere z uniwersytetu w Gandawie zajął się badaniem nad skuteczniejszym łgarstwem. W eksperymentach wzięły udział trzy grupy studentów.

Najpierw poproszono ich o pisemny raport dotyczący codziennych czynności. Następnie każdego pytano o te czynności, prosząc by powiedzieli prawdę lub by skłamali. Pytania były przeplatane "wypełniającymi" pytaniami dotyczącymi nowego tematu.

Jedną grupę zawsze proszono o prawdziwe odpowiedzi na "wypełniające" pytania, druga musiała kłamać, zaś trzecia grupa miała kłamać równie często, co mówić prawdę. Okazało się, że osoby często kłamiące nabrały w tym wprawy - fałszywych odpowiedzi udzielały równie łatwo, co prawdziwych.

Zdaniem ekspertów, u osób często kłamiących - na przykład patologicznych kłamców czy psychopatów - badanie wariografem może nie być miarodajne. Pomocne mogłoby być przeplatanie zasadniczych pytań podczas badania prostymi zagadkami, na które odpowiedź jest oczywista.

PAP/sr

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także