Kobieca siła na Brave Festival 2014
01.07.2014 12:27, aktual.: 01.07.2014 12:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kim jest Durga, do której modlą się nawet bogowie? Po co bębniarkom lodziarnia? Czy kobieta w tańcu może zamienić się w mężczyznę? Przyjdź na Brave Festival i sam się o tym przekonaj.
Kim jest Durga, do której modlą się nawet bogowie? Po co bębniarkom lodziarnia? Czy kobieta w tańcu może zamienić się w mężczyznę? Przyjdź na Brave Festival i sam się o tym przekonaj.
Uczestnicy 10. edycji Brave Festival spotkają artystów o niezwykłych talentach, między innymi kobiety, z których emanuje siła i radość tworzenia. Od gwiazd popkultury różni je to, że niczego i nikogo nie udają.
Dziewięć nocy w Indiach
Hindusi uwielbiają świętować. Powody mogą być różne: zbiory upraw, powitanie wiosny lub pory deszczowej. Tradycyjnym obrzędom towarzyszą tańce i pieśni ludowe. Niezwykle widowiskowo wyglądają święta ku czci bogini Durga, która symbolizuje siłę w kobiecej formie i uosabia wszystkie kobiece moce. Według mitologii indyjskiej objawiają się one pod postacią ognistych płomieni, a bogowie – kiedy sami są słabi – błagają Durgę o wstawiennictwo. Hindusi wierzą, że przez dziewięć październikowych nocy bogini objawia się w dziewięciu różnych postaciach.
To, jak zaśpiewa o niej Rupinder Bedi w czasie Brave Festival, będzie przypominało podróż do Indii. Artystka specjalizuje się w klasycznej hinduskiej muzyce raga. Przyjdź na koncert i posłuchaj, jakie bogactwo kryje w sobie kultura indyjska – 16 i 17 lipca.
Słodkie sny Rwandy
Co może łączyć kobiety Hutu i Tutsi pochodzące z skonfliktowanych grup etnicznych? Energetyczna muzyka i wspólny cel: zespół bębniarek z Rwandy stworzył pierwszą w tym kraju lodziarnię. O tym opowiada niezwykły film w reżyserii Lisy i Roba Fruchtmanów, który będzie można zobaczyć na Przeglądzie Filmowym Brave Festival już 10 lipca. – „Słodkie sny” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych opowieści o pojednaniu ponad wszelkimi podziałami. To film wyjątkowy, ponieważ opowiada o sztuce budowania porozumienia tam, gdzie różnice są naprawdę głębokie, a doświadczenia niezwykle trudne – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival.
Urodziła się, by tańczyć
Radość tworzenia. Tak w dwóch słowach można określić sztukę taneczną prezentowaną przez Ramę Vaidyanathan. Artystka jest uważana za jedną z najlepszych tancerek klasycznego indyjskiego tańca Bharatanatjam: jest ceniona za niezwykły kunszt i technikę. Rama odwołuje się do tradycji Bharatanatjam, ale wypracowała własny, niepowtarzalny styl.
Klasyczne tańce hinduskie są ściśle związane z mitologią hinduistyczną, według której świat został stworzony przez tańczącego Śiwę. – Rama Vaidyanathan potrafi to wyrazić w niezwykle sugestywny i inspirujący sposób – opowiada Marek Mieleszko. – Łączy w tańcu pierwiastek męski i żeński. Prawa strona ciała symbolizuje męskie bóstwo Śiwa, natomiast lewa żeńskie bóstwo Saraśwati. W czasie tańca ciało ulega przemianie. Najpierw staje się mężczyzną, później kobietą, aż wreszcie oba pierwiastki przenikają się, tworząc harmonijną jedność. Ramę będzie można zobaczyć na scenie 16 i 17 lipca.
Koncerty Rupinder Bedi:
15.07.2014, 17:00 - Scena na Świebodzkim
16.07.2014, 18:30 - Synagoga Pod Białym Bocianem
Bilety już od 30 złotych
Do kupienia na stronie: http://2014.bravefestival.pl/#pages/buy-ticket
Film „Słodkie sny”, reż. Lisa, Rob Fruchtman:
10.07.2014, 17:00 - DCF, sala Lalka
Bilety już od 10 złotych
Do kupienia na stronie: http://2014.bravefestival.pl/#pages/buy-ticket
Spektakle Ramy Vaidyanathan:
16.07.2014, 20:30 - Synagoga Pod Białym Bocianem
17.07.2014, 18:30 - Synagoga Pod Białym Bocianem
Bilety już od 30 zł
Do kupienia na stronie:http://2014.bravefestival.pl/#pages/buy-ticket