Blisko ludziKobieta, która może zapamiętać dosłownie wszystko. Cierpi na rzadką chorobę

Kobieta, która może zapamiętać dosłownie wszystko. Cierpi na rzadką chorobę

Kobieta, która może zapamiętać dosłownie wszystko. Cierpi na rzadką chorobę
Źródło zdjęć: © screen Daily Mail
16.10.2015 13:03, aktualizacja: 16.10.2015 13:24

Rebecca Sharrock z Wielkiej Brytanii doskonale pamięta wszystkie momenty ze swojego życia, każdy sen, a gdy przypomina sobie o złych momentach, wtedy czuje ogromny, emocjonalny ból. Kilka lat temu trafiła nawet do szpitala, a lekarze stwierdzili u niej zespół stresu pourazowego.Kobieta cierpi na bardzo rzadką chorobę, przez którą ma doskonałą pamięć.

Rebecca Sharrock z Wielkiej Brytanii doskonale pamięta wszystkie momenty ze swojego życia, każdy sen, a gdy przypomina sobie o złych momentach, wtedy czuje ogromny, emocjonalny ból. Kilka lat temu trafiła nawet do szpitala, a lekarze stwierdzili u niej zespół stresu pourazowego. Kobieta cierpi na bardzo rzadką chorobę, przez którą ma doskonałą pamięć.

Choroba Rebbeci jest bardzo uciążliwa. - Pamiętam, jak moja mama sadzała mnie w swoim samochodzie na siedzeniu kierowcy. Miałam wtedy 12 dni – mówi Rebbecca w rozmowie z portalem Daily Mail. – To jest moje najwcześniejsze wspomnienie – dodała.

Przypadłość Rebecci charakteryzuje się między innymi tym, że kobieta nie jest w stanie kontrolować zapamiętywanych treści. – Każda ulotka, krótka informacja, książka czy numer telefonu. Wszystko zostaje w mojej pamięcie – tłumaczy.
W wieku 16 lat zaczęła czytać "Harrego Pottera". Zaciekawiła ją ta lektura, ponieważ wtedy wszyscy ją czytali. – Kiedy miałam koszmary lub przypominały mi się złe momenty życia, to recytowałam sobie na głos pierwszy rozdział Pottera. Nie zastanawiałam się wówczas, dlaczego zapamiętywałam tak wiele tekstu – dodaje w rozmowie z dziennikarzami. Rebbeca potrafi bez problemów recytować każdą stronę książki.

Gdy miała 21 lat zdiagnozowano u niej HSAM, czyli hipermnezję. Na całym świecie żyje 80 osób, które cierpią na tę przypadłość. Chorzy posiadają niesamowitą pamięć autobiograficzną. Potrafią przywołać nawet najskrytsze i bardzo dawne wspomnienia ze swojego życia.
Pierwszy przypadek hipermnezji opisano w literaturze naukowej dopiero w 2006 roku. Nie oznacza to jednak, że wcześniej osoby nie chorowały. Wiele osób, które miały doskonałą pamięć po prostu nie zgłaszały się do specjalistów.
Lekarze nie znają jeszcze dokładnych przyczyn jej powstawania.

Na podstawie dailymail.com.uk/(gabi)/WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta