Blisko ludziKobieta, która zdetronizowała Petru. Kim jest Katarzyna Lubnauer?

Kobieta, która zdetronizowała Petru. Kim jest Katarzyna Lubnauer?

Kobieta, która zdetronizowała Petru. Kim jest Katarzyna Lubnauer?
Źródło zdjęć: © East News
Paulina Brzozowska

25.11.2017 17:29, aktual.: 25.11.2017 20:41

149. To liczba, którą Katarzyna Lubnauer i cała Nowoczesna zapamiętają na długo. Właśnie tyle głosów uzyskała posłanka ugrupowania, jednocześnie wyprzedzając Ryszarda Petru w wyścigu o fotel prezesa partii. Od 25 listopada to właśnie ona stała się szefem Nowoczesnej. Kim jest kobieta chcąca zrewolucjonizować Polskę?

Swoje działania na scenie politycznej rozpoczęła w 1993 roku. Na początku kariery związana była z Unią Demokratyczną, po roku dołączyła do Unii Wolności, gdzie była członkinią ostatniego zarządu ugrupowania.

Walka o Sejm

W 2005 roku trafiła do władz krajowych Partii Demokratycznej. Od tego momentu walczyła o wejście do Sejmu. Nie udało jej się to dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2001 roku (z ramienia UW) oraz w roku 2005 (już jako członkini PD).

Sukcesem dla Lubnauer okazały się wybory w roku 2015, kiedy startowała już z listy partii Nowoczesna. Zyskała ponad 18,5 tys. głosów i tym samym została posłanką na Sejm VIII kadencji. Ugrupowanie Ryszarda Petru pozwoliło jej rozwinąć skrzydła. 26 kwietnia 2017 została przewodniczącą Klubu Poselskiego Nowoczesnej.

Polityczny sukces

Jednak dopiero 25 listopada 2017 zdetronizowała dotychczasowego przewodniczącego partii oraz pozostałych kandydatów i została przewodniczącą Nowoczesnej. Kilka dni wcześniej zdobywała poparcie także swoich kontrkandydatów, czyli Kamil Gasiuk-Pihowicz oraz Pawła Pudłowskiego, którzy zrezygnowali z ubiegania się o stanowisko. Ostatecznie Lubnauer w wyścigu pokonała Piotra Misiło i Ryszarda Petru, założyciela ugrupowania.

To właśnie między tą dwójką toczył się najbardziej zacięty bój o miejsce lidera. Finalnie zwyciężyła Katarzyna Lubnauer, która zyskała 149 głosów. - To był bardzo wyrównany pojedynek. Widać, jak bardzo Nowoczesna potrzebuje każdego z nas – powiedziała posłanka po zakończonym głosowaniu.

Ryszard Petru przyjął wybór członków swojej partii i skomentował to w niezwykle dyplomatyczny sposób. - To jest demokracja. Taką partię stworzyłem od początku i chciałem, żeby taka była - powiedział dziennikarzom. Podczas swojej konferencji prasowej nie dopuścił jednak nowej szefowej do głosu.

Kariera naukowa

Katarzyna Lubnauer prywatnie jest związana z magią liczb. W 1993 roku ukończyła matematykę na Uniwersytecie Łódzkim, wtedy jeszcze jako Katarzyna Libudzisz. Szybko rozpoczęła karierę nauczyciela w jednym z łódzkich liceów, jednak już po kilku latach została wykładowcą akademickim na UŁ. To właśnie tam w 2001 roku zyskała tytuł doktora nauk matematycznych w specjalności teoria prawdopodobieństwa na podstawie pracy pt. "Twierdzenia graniczne w teorii prawdopodobieństwa kwantowego".

Obraz
© WP.PL

Życie prywatne

Katarzyna Lubnauer jest żoną Macieja Lubnauera, z którym ma córkę Annę. Prywatnie posłanka dzieli wolny czas między rodzinę a hobby. "Moją pasją są dobre książki, polityka i Internet. Lubię też wodę i łodzie – jestem instruktorem żeglarstwa. Swoją pasją staram się zarazić bliskich" – tak Lubnauer pisała o sobie w sieci.

Posłanka funkcję przewodniczącej partii będzie sprawować przez następne cztery lata. Od czego zamierza zacząć? Jednym z celów jest reorganizacja programu 500+. Skuteczność Lubnauer ocenić będziemy mogli jednak dopiero po zakończonej kadencji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (230)
Zobacz także