Trwa ładowanie...

Kobieta, która zdetronizowała Petru. Kim jest Katarzyna Lubnauer?

149. To liczba, którą Katarzyna Lubnauer i cała Nowoczesna zapamiętają na długo. Właśnie tyle głosów uzyskała posłanka ugrupowania, jednocześnie wyprzedzając Ryszarda Petru w wyścigu o fotel prezesa partii. Od 25 listopada to właśnie ona stała się szefem Nowoczesnej. Kim jest kobieta chcąca zrewolucjonizować Polskę?

Kobieta, która zdetronizowała Petru. Kim jest Katarzyna Lubnauer?Źródło: East News
d1eczi7
d1eczi7

Swoje działania na scenie politycznej rozpoczęła w 1993 roku. Na początku kariery związana była z Unią Demokratyczną, po roku dołączyła do Unii Wolności, gdzie była członkinią ostatniego zarządu ugrupowania.

Walka o Sejm

W 2005 roku trafiła do władz krajowych Partii Demokratycznej. Od tego momentu walczyła o wejście do Sejmu. Nie udało jej się to dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2001 roku (z ramienia UW) oraz w roku 2005 (już jako członkini PD).

Sukcesem dla Lubnauer okazały się wybory w roku 2015, kiedy startowała już z listy partii Nowoczesna. Zyskała ponad 18,5 tys. głosów i tym samym została posłanką na Sejm VIII kadencji. Ugrupowanie Ryszarda Petru pozwoliło jej rozwinąć skrzydła. 26 kwietnia 2017 została przewodniczącą Klubu Poselskiego Nowoczesnej.

Zobacz wideo: Kim jest Katarzyna Lubnauer, nowa przewodnicząca Nowoczesnej?

Polityczny sukces

Jednak dopiero 25 listopada 2017 zdetronizowała dotychczasowego przewodniczącego partii oraz pozostałych kandydatów i została przewodniczącą Nowoczesnej. Kilka dni wcześniej zdobywała poparcie także swoich kontrkandydatów, czyli Kamil Gasiuk-Pihowicz oraz Pawła Pudłowskiego, którzy zrezygnowali z ubiegania się o stanowisko. Ostatecznie Lubnauer w wyścigu pokonała Piotra Misiło i Ryszarda Petru, założyciela ugrupowania.

To właśnie między tą dwójką toczył się najbardziej zacięty bój o miejsce lidera. Finalnie zwyciężyła Katarzyna Lubnauer, która zyskała 149 głosów. - To był bardzo wyrównany pojedynek. Widać, jak bardzo Nowoczesna potrzebuje każdego z nas – powiedziała posłanka po zakończonym głosowaniu.

Ryszard Petru przyjął wybór członków swojej partii i skomentował to w niezwykle dyplomatyczny sposób. - To jest demokracja. Taką partię stworzyłem od początku i chciałem, żeby taka była - powiedział dziennikarzom. Podczas swojej konferencji prasowej nie dopuścił jednak nowej szefowej do głosu.

d1eczi7

Kariera naukowa

Katarzyna Lubnauer prywatnie jest związana z magią liczb. W 1993 roku ukończyła matematykę na Uniwersytecie Łódzkim, wtedy jeszcze jako Katarzyna Libudzisz. Szybko rozpoczęła karierę nauczyciela w jednym z łódzkich liceów, jednak już po kilku latach została wykładowcą akademickim na UŁ. To właśnie tam w 2001 roku zyskała tytuł doktora nauk matematycznych w specjalności teoria prawdopodobieństwa na podstawie pracy pt. "Twierdzenia graniczne w teorii prawdopodobieństwa kwantowego".

WP.PL
Źródło: WP.PL

Życie prywatne

Katarzyna Lubnauer jest żoną Macieja Lubnauera, z którym ma córkę Annę. Prywatnie posłanka dzieli wolny czas między rodzinę a hobby. "Moją pasją są dobre książki, polityka i Internet. Lubię też wodę i łodzie – jestem instruktorem żeglarstwa. Swoją pasją staram się zarazić bliskich" – tak Lubnauer pisała o sobie w sieci.

Posłanka funkcję przewodniczącej partii będzie sprawować przez następne cztery lata. Od czego zamierza zacząć? Jednym z celów jest reorganizacja programu 500+. Skuteczność Lubnauer ocenić będziemy mogli jednak dopiero po zakończonej kadencji.

Zobacz też: Lubnauer: jesteśmy za przyjmowaniem uchodźców

d1eczi7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eczi7