FitnessKobiety coraz częściej łysieją

Kobiety coraz częściej łysieją

Stres, niewłaściwe odżywianie i zanieczyszczenie środowiska sprawia, że łysienie staje się dramatem coraz większej ilości mężczyzn, ale też kobiet. Najczęściej wydaje im się, że muszą się z tym pogodzić, latami walczą z kompleksami. Zupełnie niepotrzebnie. Dzisiaj medycyna zna sposoby farmakologiczne i chirurgiczne na przywrócenie bujnej czupryny i dobrego wyglądu.

Kobiety coraz częściej łysieją
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.05.2011 | aktual.: 27.05.2011 10:23

Stres, niewłaściwe odżywianie i zanieczyszczenie środowiska sprawia, że łysienie staje się dramatem coraz większej ilości mężczyzn, ale też kobiet. Najczęściej wydaje im się, że muszą się z tym pogodzić, latami walczą z kompleksami. Zupełnie niepotrzebnie. Dzisiaj medycyna zna sposoby farmakologiczne i chirurgiczne na przywrócenie bujnej czupryny i dobrego wyglądu.

Niemal jedna trzecia kobiet w którymś momencie życia przeżywa problemy z utratą włosów. Po zakończeniu menopauzy niemal dwie trzecie pań obserwuje, że ich czupryna jest coraz mniej bujna. Przeciętnie co trzeci mężczyzna między 25. a 40. rokiem życia łysieje, a około 50. roku życia ponad połowa utraciła już włosy (badania TNS OBOP, 2003 r.).

Dla kobiet stanowi to jednak znacznie większy problem, bowiem u panów gładka głowa może dodawać męskości. Najsłynniejszym łysym bohaterem masowej wyobraźni jest Kojak, tytułowy bohater kultowego serialu kryminalnego z lat 70. Inspektora Theo Kojaka, pracującego w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku, grał Telly Savalas. To, co u panów może stać się nawet atutem, u kobiet jest raczej prawdziwym dramatem, ponieważ w ich przypadku jest to mniej akceptowane społecznie.

Skąd to łysienie?

Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Najczęstszy rodzaj łysienia u obu płci, to łysienie androgeniczne. U mężczyzn najczęściej zaczynają wypadać włosy powyżej skroni i na czubku głowy. U kobiet powoduje stopniowe przerzedzanie włosów z boku głowy, czasami również na wierzchołku czaszki.

O ile panowie z czasem stają się łysi jak kolano, to u pań dochodzi jedynie do znacznego przerzedzenia. Nie bez znaczenia może być też historia rodzinna, bowiem skłonność do wypadania włosów możemy dostać w spadku po przodkach. Innym powodem łysienia mogą być przebyte choroby i skutki uboczne przyjmowania niektórych leków, np. przy chorobach nowotworowych i chemioterapii.

Idź do dermatologa

Zanim zdecydujemy się na konsultację medyczną, staramy się poradzić sobie z łysieniem na wszelkie możliwe sposoby, ziołami i środkami dostępnymi w aptece. Często nieskutecznie, bowiem nie znamy przyczyny wypadania włosów. A kiedy w końcu trafiamy do dermatologa, okazuje się, że ubytki są bardzo duże, że można było znacznie wcześniej skutecznie leczyć łysienie.

Specjalista musi ocenić jak duże i jakiego rodzaju są ubytki. W przypadku kobiet używa się tzw. skali Ludwiga. Typ I utraty włosów charakteryzuje się jedynie nieznacznym ich przerzedzeniem, które można bez trudu ukryć przy pomocy zmiany uczesania. Dla typu II charakterystyczne jest pojawianie się cieńszych niż dotąd włosów i dysproporcja między owłosieniem "osiowej" części głowy i jej boków. Typ III to rzednięcie włosów, któremu towarzyszą "prześwity" na czubku głowy. Lekarz przede wszystkim dotrze do źródła problemu, co pozwoli dobrać skuteczną terapię.

Sposoby na łysienie

Farmaceutyki. Działanie preparatów może spowalniać łysienie, całkowicie zatrzymać ten proces, ale też pobudzić cebulki do ponownego wzrostu włosów. Leki występują w różnej formie - jedne są przyjmowane w postaci tabletek, inne aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy. Satysfakcjonujących efektów po przyjmowaniu wspomnianych preparatów można oczekiwać po minimum sześciu miesiącach, ze względu na okres rośnięcia włosa. Zawsze jednak powinny być dobrane przez lekarza.

Zagęszczanie. Bujną czuprynę można przywrócić także w zakładzie fryzjerskim. Najczęściej stosowana metoda polega na doczepieniu dodatkowych włosów do własnych. Doświadczony fryzjer dobierze rodzaj i kolor włosów. Zabieg ten należy jednak powtarzać co kilka miesięcy.

Inną ofertą dla osób, które straciły włosy, są implanty mocowane metodą bez użycia skalpela. Włosy są umieszczone na specjalnie zaprojektowanej, bardzo cienkiej siateczkowej bazie, która oddycha, przepuszcza powietrze, jest odporna na działanie wody, potu i łojotoku i nie przeszkadza odrastającym włosom. Implanty nowych włosów - w zależności od wybranej metody – osadzane są w sposób permanentny za pomocą klejów, hipoalergicznych taśm lub klipsów. Nowe włosy są wygodne i łatwe w pielęgnacji. Można w nich spać, kąpać się, uprawiać sporty, pływać, a przy tym czesać i układać jak własne.

Przeszczep. Transplantacja włosów stała się w ostatnim czasie bardzo popularnym zabiegiem, na który decyduje się nie tylko bardzo wielu mężczyzn, ale także kobiet. W Stanach Zjednoczonych pierwsze przeszczepy wykonano w latach 50. W Polsce jako pierwszy przeszczepu włosów dokonał dr Jerzy Kolasiński w 1984 roku. Zabieg polega na pobraniu fragmentu skóry owłosionej z tylnej okolicy głowy, jego pocięciu na drobne przeszczepy, zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe, a następnie wszczepieniu ich w okolice wyłysiałe. W Polsce istnieje już wiele klinik, które oferują tę usługę. Najczęściej to ostatnia deska ratunku, kiedy zawiodły kuracje farmakologiczne. Chociaż zabieg nie należy do tanich, to daje bardzo dobre efekty, bo łyse „placki” znikają, włosy się zagęszczają. Efekt będzie jednak widoczny dopiero po pół roku. Większość pacjentów ma o ponad 60 proc. włosów więcej.

mos/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowiekobietałysienie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)