Kobiety i Mafia - nowy serial dokumentalny
Zetknięcie z mafią zmieniło ich życie na zawsze. Po latach postanowiły opowiedzieć swoje historie przed kamerą, wiele tym samym ryzykując. Kanał 13 Ulica zaprasza na niezwykły i wstrząsający serial dokumentalny Kobiety i Mafia, który ukaże mroczny, zdominowany przez mężczyzn świat polskiej przestępczości zorganizowanej z unikalnej, kobiecej perspektywy. Premiera w środę 9 marca o 22:00.
W każdym z sześciu 45-minutowych odcinków serial przedstawi losy kobiet, których osobiste doświadczenia i relacje z pierwszej ręki zapewnią widzom niepowtarzalny wgląd w przerażający świat polskiej mafii. Bohaterki związane były ze środowiskiem przestępczym na różne sposoby – są wśród nich m.in. matki, żony, a także córki przemytników i gangsterów.
Serial nie tylko opowiada o ich osobistych związkach z członkami mafii, ale analizuje też, jak przestępcze środowisko wpłynęło na ich postawy i postrzeganie świata. Dzieląc się swoimi trudnymi doświadczeniami, kobiety mówią o poniesionych stratach, przeprowadzonych w życiu zmianach i radzeniu sobie ze zwykłą codziennością. Jak się okazuje, wiele z nich nie uwolniło się jeszcze od dramatów z przeszłości.
Do kobiet z mafijną przeszłością dociera Ewa Ornacka – dziennikarka od lat specjalizująca się w tematyce przestępczości zorganizowanej i autorka książek o przestępczości zorganizowanej. Namawia je na szczerą rozmowę przed kamerą, przełamuje ich wstyd i strach, czasami nawet wieloletnie milczenie. Dzięki ogromnej wiedzy na temat struktur przestępczych w Polsce, Ewa Ornacka z wyczuciem odnosi się do wysłuchiwanych relacji, łącząc je z innymi znanymi sobie mafijnymi historiami.
Producentem serialu jest Artur Kowalewski, który w 2004 roku stworzył pionierski dokument o polskiej przestępczości zorganizowanej pt. Alfabet mafii. Ewa Ornacka była tam jedną z prowadzących, a następnie współautorką książki o tym samym tytule. W swoim dorobku dziennikarka ma jeszcze cztery inne książki, w tym wydane w 2015 roku Wojny kobiet – opowieść o kobietach, które rzuciły wyzwanie policji, sądom i mafii.
Emisja: 9 marca, godz. 22:00
Historia Lucyny – projektantki sukien ślubnych, która w poszukiwaniu zaginionego męża stanęła twarzą w twarz z groźną organizacją przestępczą, wspieraną przez skorumpowaną policję. To opowieść o kobiecie, która nigdy nie uwierzyła, że mężczyzna jej życia porzucił ją dla młodszej, co usiłowano jej wmówić podczas dochodzenia. Rozpoczęła własne śledztwo, narażając się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Niewiarygodny wręcz splot okoliczności przybliżył Lucynę do prawdy. Rozwieszając po Polsce plakaty ze zdjęciem zaginionego męża, na stacji benzynowej w Malborku natknęła się na samochód z charakterystycznymi felgami pochodzącymi z audi, którym jej mąż podróżował ze swoim wspólnikiem w nielegalnych interesach. Audi zostało spalone i zatopione w Wiśle, a mężczyźni zamordowani. Ich ciał dotąd nie odnaleziono. Lucyna odkryła, kto za tym stoi. W walce z tzw. polską mafią okazała się skuteczniejsze niż policja: zdemaskowała bezkarnego przez lata capo di tutti capi, oskarżyła go o podwójne zabójstwo i posłała na
dożywocie.
Emisja: 16 marca, godz. 22:00
Monika Banasiak, była żona Słowika – gangstera nr 1 w Polsce – mówi o sobie, że straciła wszystko poza honorem i szacunkiem do samej siebie. Pobyt w więzieniu odmienił jej życie. Kiedyś szastała pieniędzmi, kochała się z mężem na milionie dolarów porozrzucanych na łóżku. Jeśli zapragnęła konkretnego modelu torebki, to wysyłano samolotem do Mediolanu człowieka, który jej tę torebkę przywoził. Teraz była królowa mafii żyje w małym, wynajmowanym mieszkaniu o co najmniej skromnym standardzie, jeździ starym samochodem. Ponad dwa lata spędziła w areszcie – postawiono jej zarzut kierowania organizacją przestępczą w czasie, kiedy Słowik był w więzieniu. Każdego dnia musi stawiać się na komisariacie, aby podpisać narzucony przez sąd dozór policyjny. Życie bez luksusów to kara, jaka spotkała ją ze strony Słowika za to, że na oczach całego półświatka porzuciła go dla innego. Tym mężczyzną był Vadim, uchodzący za szefa ukraińskiej mafii w Polsce. Wydawać by się mogło, że bez władzy i pieniędzy Monika jest nikim.
Tymczasem…
Monika Banasiak, niegdyś żona słynnego gangstera Słowika, zabierze nas w podróż do wnętrza „Pruszkowa” z czasów jego świetności. Lata 90. to w Polsce czas strachu i terroru. Uzbrojone po zęby gangi opanowały przejścia graniczne, kurorty i ulice wielu miast. Bandyci dyktowali warunki, policjanci chowali się za biurkami. Gigantyczny przemyt alkoholu i papierosów, haracze od restauratorów, hotelarzy i właścicieli agencji towarzyskich, do tego porwania dla okupu i zabójstwa na zlecenie – w ten sposób rodziły się mafijne fortuny. Gangsterzy byli królami życia: wakacje w egzotycznych krajach, drogie samochody, głośne imprezy. Najpierw się bawili, potem zaczęli się zabijać. Wybuchła wojna „Pruszkowa” z „Wołominem”. Strzelaniny i eksplozje bombowe stały się codziennością. We wszystkich tych wydarzeniach uczestniczyła Monika, wiernie stojąc u boku męża. Z jej opowieści wyłoni się portret nie tylko gangsterskiej Warszawy, ale przede wszystkim obraz życia polskiej mafii. Spojrzymy na ten brutalny świat oczami kobiety,
która była w samym centrum wydarzeń.