Blisko ludziKobiety zatańczyły w Senacie przeciwko przemocy. Chcą zmienić definicję gwałtu

Kobiety zatańczyły w Senacie przeciwko przemocy. Chcą zmienić definicję gwałtu

Kobiety zatańczyły w Senacie przeciwko przemocy. Chcą zmienić definicję gwałtu
Źródło zdjęć: © PAP
Dominika Czerniszewska
14.02.2020 13:58, aktualizacja: 14.02.2020 19:54

W walentynki odbyła się akcja "One Billion Rising" ("Nazywam się miliard"), w ramach której parlamentarzystki wraz z działaczkami antyprzemocowymi z całej Polski zatańczyły przeciw przemocy wobec kobiet.

"Zatańczyłyśmy przeciw przemocy wobec kobiet. W ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. Akcja #OneBillionRising polega na wspólnym tańcu, bo tańcząc, kobieta wyraża to, że rządzi swoim ciałem" – poinformowała na Twitterze posłanka Wanda Nowacka.

20 kobiet zatańczyło w Senacie

Akcja na całym świecie odbywa się od 2013 roku. W Polsce corocznie Fundacja Feminoteka wybiera temat przewodni. Hasłem tegorocznej edycji jest: "Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt". Organizatorzy wydarzenia w Polsce domagają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie. W poprzednich latach poruszano kwestie związane m.in. z przemocą wobec młodych dziewcząt czy problem molestowania.

Taniec ma również pomóc w nagłośnieniu gwałtu na randkach. "Nazywam się miliard" to wezwanie do społeczeństwa, by zmienić definicję gwałtu – gwałt jest zawsze wtedy, kiedy nie ma zgody na stosunek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta