Kolczyk w pępku – symbol młodzieńczego buntu wciąż w modzie
Kolczyki w pępku były szczególnie popularne na przełomie XX i XXI wieku przy wtórze cross topów. Nosiły je młode gwiazdy estrady, a wraz z nimi rzesze nastolatek. Moda na kolczyki w pępku wciąż trwa, a kontrowersje wokół nich nie milkną.
13.06.2018 | aktual.: 19.10.2018 12:47
Przekłuwanie pępka – cena, przebieg, powikłania
Zabieg przekłucia pępka musi odbyć się w sprawdzonym miejscu i w sterylnych warunkach. Zdecydowanie nie należy oszczędzać i wykonywać go samodzielnie w domu. Miejscami odpowiednimi do zrobienia kolczyka w pępku będą profesjonalne studia piercingu oraz gabinety kosmetyczne. Cena przekłucia pępka w zależności od wielkości miejscowości wyniesie od 60 zł do nawet 100 zł.
Duży wybór kolczyków do pępka znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Najważniejsze, żeby podczas zabiegu używać wysterylizowanych narzędzi. Piercing pępka wykonuje się za pomocą przeznaczonej do tego długiej igły. Samą dziurkę można wykonać na zagięciu skóry nad lub pępkiem w zależności od upodobania. Pierwszy kolczyk w pępku powinien być wykonany z tworzywa niezawierającego niklu. Najlepsza będzie stal chirurgiczna lub tytan. Dzięki tego typu materiałom rana nie będzie się jątrzyć. Ewentualnymi powikłaniami po przekłuciu pępka jest bowiem właśnie ropienie, a także zakażenia wywołane pojawianiem się grzybów i bakterii.
Wiele osób zastanawia się, czy kolczyk w pępku boli. Odpowiedź na to pytanie jest wymijająca, ale prawdziwa. Bolesność przekłuwania pępka zależy bowiem od wrażliwości skóry i progu bólu osoby poddawanej zabiegowi. Podczas gdy dla jednych będzie to delikatne ukłucie, dla innych okaże się źródłem bólu na kilka kolejnych dni.
Kolczyk w pępku – pielęgnacja podczas gojenia
Gojenie się dziurki na kolczyk w pępku trwa zdecydowanie dłużej niż ten sam proces po piercingu uszu. Może wynieść bowiem od 3 tygodni do nawet pół roku. W tym czasie niezbędne jest zachowanie higieny przekłutego miejsca.
Podczas procesu gojenia pępka po przekłuciu należy wystrzegać się korzystania z basenu, sauny oraz innych publicznych kąpielisk. Warto też zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej, ponieważ rana ciągle podrażniana będzie się goić dłużej i trudniej. Warto też izolować ranę przed kontaktem z kosmetykami typu żel pod prysznic czy szampon do włosów, a przemywać jedynie szarym mydłem.
Samo miejsce po nakłuciu należy przemywać regularnie przez kilka kolejnych tygodnie. Posłuży temu sól fizjologiczna oraz patyczek do uszu. Należy pamiętać, że przed każdym dotknięciem kolczyka w pępku ze świeżą raną, trzeba dokładnie myć ręce. Dobrze jest również kolczyka nie wyciągać, przynajmniej przez kilka dni po przekłuciu pępka.
Kolczyk w pępku w ciąży
Zdecydowanie w czasie ciąży nie należy pępka przekłuwać. Po pierwsze jest to zupełnie niewygodne, po drugie zaś niebezpieczne, ponieważ prowokuje zakażenia. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, żeby kobiety ciężarne, które mają już kolczyk w pępku, nadal go nosiły. Warto jednak zainwestować w kolczyk o dłuższej szyjce, który nie spowoduje podrażnień w razie zapuchnięcia czy rozciągnięcia się skóry.