Trwa ładowanie...

Kółka, kołyska i ławeczka do brzuszków. Jakie przyrządy do brzuszków wybrać?

Brzuszki to ćwiczenia, które wysmuklą sylwetkę i wzmocnią mięśnie brzucha. Aby zwiększyć ich efektywność, warto zaopatrzyć się w przyrządy dostępne w sklepach sportowych. Kółka i kołyska do brzuszków zwiększą rezultaty i ułatwią męczące treningi. Ławeczka do brzuszków natomiast to sprzęt dla osób zaawansowanych, które liczą na większą intensywność treningów.

Share
Kółka, kołyska i ławeczka do brzuszków. Jakie przyrządy do brzuszków wybrać?Źródło: iStock.com, fot: Kosamtu
d2e0f1n

Efekty brzuszków

Brzuszki na pewno nie są ćwiczeniami odchudzającymi i nie pomogą pozbyć się oponki wokół pasa. Jednak wykonywanie brzuszków, połączone z odpowiednią dietą i dopasowanym do możliwości treningiem cardio, na pewno przyniesie świetne rezultaty dla sylwetki.

Wykonywanie brzuszków wzmacnia mięśnie brzucha, które są idealną podporą dla kręgosłupa w codziennych czynnościach. Regularne ćwiczenia ujędrnią również skórę na brzuchu, ponieważ zwiększy się produkcja kolagenu, który zadba o elastyczność skóry. Brzuszki pomagają wymodelować talię i w połączeniu z dietą i treningiem, wyrzeźbić kaloryfer.

Aby wypracować kaloryfer nie wystarczą jednak tylko klasyczne brzuszki. W treningach przyda się dodatkowy sprzęt, czyli kółka lub ławeczka do ćwiczeń.

d2e0f1n

Kółka do brzuszków

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha znane jest również jako ab wheel, kółko treningowe, rehabilitacyjne czy wałek do ćwiczeń.

Kółko do brzuszków składa się z jednego lub dwóch kół połączonych ze sobą za pomocą stalowego pręta, który wystając po obu stronach, służy jako uchwyt. Kółka do brzuszków trenują nie tylko mięśnie zlokalizowane wokół pasa, ale również aktywują do pracy mięśnie pleców, naramienne i tłoczni brzusznej.

Kółko można wykorzystywać do różnych ćwiczeń, ale najczęściej przy jego pomocy wykonuje się brzuszki. Aby wykonać poprawnie ćwiczenie, należy uklęknąć na podłodze, złapać za uchwyty kółka i odjechać do przodu najdalej, jak to możliwe. Należy się zatrzymać przy uczuciu maksymalnego napięcia mięśni brzucha. Następnie przy maksymalnym napięciu ciała wraca się do pozycji wyjściowej.

Kołyska do brzuszków

Kołyska do brzuszków to sprzęt, który podczas ćwiczeń odciąża kręgosłup i pomaga wyizolować mięśnie ABS. Kołyska to kawałek wygiętego drążka z miejscem na oparcie głowy. Poziomy drążek znajduje się również na górze i za niego chwytamy dłońmi podczas ćwiczeń.

d2e0f1n

Konstrukcja kołyski do brzuszków sprawia, że w trakcie treningów napięty pozostaje tylko brzuch, szyja i górne kręgi kręgosłupa nie biorą udziału w ćwiczeniach. Aby wykonać zwykłe brzuszki przy pomocy kołyski, należy się położyć pod drążkiem, głowę umieścić na podpórce, a nogi ugiąć w kolanach. Rękami należy złapać górny drążek i wykonać spięcie brzucha, jednocześnie unosząc ciało. Przy wykorzystaniu kołyski do brzuszków można wykonywać także brzuszki odwrócone, skośne i z podciąganiem kolan.

Ławeczka do brzuszków

Ławeczka do brzuszków to zazwyczaj ławeczka skośna. Zajmuje niewiele miejsca, a znacznie poprawi jakość wykonywanych treningów. Można ją także wykorzystywać do ćwiczeń na mięśnie klatki piersiowej czy grzbietu. Ławeczki do brzuszków są regulowane, dlatego wraz z postępem zaawansowania w treningach, można zwiększać ich intensywność i trudność. Trening na ławeczce do brzuszków angażuje głównie mięśnie brzucha proste i boczne.

d2e0f1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e0f1n
d2e0f1n