FitnessKolor oczu informuje o chorobach

Kolor oczu informuje o chorobach

Kolor oczu informuje o chorobach

Oczy niedługo mogą stać się narzędziem wykrywania ryzyka zachorowania na różne choroby. Badanie medyczne opublikowane w magazynie "Nature Genetics" wykazało, że kolor oczu sugeruje jakie problemy skórne może mieć pacjent.

Liczne badania wykazały, że kolor naszych oczu ma związek z tym jak odczuwamy ból, czy mamy skłonność do upijania się, a nawet ma związek z poziomem naszych zdolności w sportach i hobby. John Moores z Uniwersytetu w Liverpoolu wyjaśnia, że kolor oczu jest wynikiem 12 do 13 wariacji genów, które wpływają także na inne części ciała.
Na przykład melanina. Odpowiada nie tylko za ciemniejszy kolor oczu, ale również sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na alkohol.

90 proc. wszystkich ludzi na świecie ma brązowe oczy, na drugim miejscu plasuje się kolor zielony (7 proc. światowej populacji), na kolejnym miejscu jest szary, najmniej jest osób posiadających oczy niebieskie (zamieszkują oni głównie Europę, Kanadę, USA i Australię).

W przyrodzie występują również osoby o różnym kolorze oczu lub o dwubarwnym zabarwieniu tylko jednego z nich. Takie zjawisko lekarze nazywają z łaciny heterochromią oczu, czyli po prostu różnie zabarwionymi tęczówkami.

Różnobarwność tęczówek, to cecha charakterystyczna aktorek Kate Bosworth i Jane Seymour (na zdjęciu).

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 5

Oczy niebieskie. Bezsenność

Obraz
© 123RF.COM

Niebieski odcień tęczówki wskazuje na możliwe problemy z układem pokarmowym, takie jak wrzody żołądka i dwunastnicy. Problemy ze zbytnim zakwaszeniem organizmu przejawiają się także w postaci reumatyzmu, chorób nerek oraz problemami z tarczycą.

Niebieskookie osoby są często narażone na bezsenność, problemy gastryczne oraz choroby układu moczowego.

Ludzie o niebieskich i szarych oczach są w mniejszym topniu narażeni na ryzyko zachorowania na bielactwo nabyte, w przeciwieństwie do ludzi o brązowych oczach, którzy są bardziej narażeni na tą chorobę.

W trakcie badania, którego wyniki opublikowano w magazynie "Nature Genetics", przeanalizowano geny powiązane z bielactwem nabytym. Naukowcy przeanalizowali geny powiązane z chorobą u 450 osób na nią cierpiących, a dla porównania przeanalizowali geny 3200 amerykanów pochodzenia europejskiego niehiszpańskiego, ogólnie ludzi, którzy nie mają brązowych oczu. Wyniki analizy pozwoliły na identyfikację 13-stu nowych genów, które powodują predyspozycje do bielactwa.

2 / 5

Oczy brązowe. Uważaj na bielactwo

Obraz
© 123RF.COM

Wyniki badania pokazują, że na bielactwo częściej chorują osoby o brązowych oczach niż osoby o niebieskim, czy szarym kolorze oczu przeciwnie do oczekiwań naukowców, którzy spodziewali się większej ilości zachorowań u osób o niebieskich i szarych oczach.

W trakcie badania naukowcy uznali, że kolor oczu może również wskazywać na ryzyko zachorowania na czerniaka, najbardziej śmiertelną odmianę raka skóry, która jest genetycznie powiązana z bielactwem. - Genetycznie, w pewnym sensie, bielactwo i czerniak są biegunowymi przeciwieństwami - mówi doktor Richard Spritz z programu medycyny genetycznej i genomowej Szkoły Medycyny Uniwersytetu Colorado. - Niektóre z tych samych wariacji genetycznych, które powodują, że człowiek jest narażony na zachorowanie na bielactwo, powodują, że jest mniej narażony na czerniaka.

3 / 5

Ciemne oczy. Podatne na alkohol

Obraz
© 123RF.COM

Badania pokazuję, że kobiety o ciemnych oczach: są bardziej podatne na alkohol (szybciej upijają się), mają krótszy czas reakcji, więc są na ogół lepsze sportach wymagających dużego refleksu, takich jak np. tenis. Mają częściej dominujący charakter i wykazują cechy przywódcze. Są bardziej odporne na promieniowanie słoneczne i rzadziej chorują na zwy­rod­nie­nia plam­ki żół­tej (AMD), która może prowadzić nawet do ślepoty. Są bardziej skłonne do depresji i mają mniejszą odporność na ból.

Brązowy kolor oczu świadczy o skłonnościach do problemów z metabolizmem tłuszczów, a w związku z tym - z problemami wątroby, układu krwionośnego (miażdżyca), w tym serca. Osobom o takim kolorze oczu grozi także kamica nerkowa, związana ze zwiększonym odkładaniem się szkodliwych złogów.

4 / 5

Oko szare lub zielone

Obraz
© 123RF.COM

Szara bądź zielona barwa oka mówi o możliwych skłonnościach do schorzeń układu pokarmowego, w tym głównie problemów z wątrobą i trzustką.

Osoby o tym kolorze oczu powinny uważać na potencjalnie grożące im choroby nerek i całego układu moczowo-płciowego. Zielonoocy często też są wrażliwi na zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego.

Badania na Uniwersytecie w Pittsburgu wykazały, że kobiety o jaśniejszy oczach: są bardziej odporne na ból ( np. doświadczają mniej bólu podczas porodu w porównaniu do tych z ciemniejszymi oczami). Mogą tolerować więcej alkoholu. Są lepsze w dziedzinach wymagających wolniejszego czasu reakcji, jak np. w czynnościach które wymagają planowania. Mają więcej zdolności analitycznych. Są bardziej narażone na cukrzyce typu I.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

5 / 5

Sekret niebieskich oczu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)