Korepetycje z podlewania
Czynność prosta, ale trzeba znać główne zasady.
*Już utrata dziesięciu procent wody powoduje nieodwracalne obumieranie tkanek rośliny. *
*Ważna jest temperatura *Rośliny nie lubią wody prosto z kranu. Zwłaszcza ciepłolubne gatunki są wrażliwe na tzw. zimne stopy. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Najlepiej pozostawić ją w konewce na 24 godziny. Przez ten czas zdąży się ogrzać, a ponadto wytrąci się wapń.
*Warto wiedzieć *Roślina podlana bardzo zimną wodą, może przeżyć szok termiczny. Najlepiej, gdy woda ma temp. 20–25°C.
*Rośliny lubią miękką wodę *Twarda woda używana do podlewania sprawia, że w ziemi gromadzi się zbyt wiele wapnia, a to szkodzi roślinom. Większość roślin uprawianych w domu jest kwasolubna, dlatego podlewanie twardą wodą wodociągową powoduje chlorozę liści, która objawia się ich żółknięciem.
*Warto wiedzieć *Wodę można zmiękczyć, dodając do niej sok z cytryny. Na 10 litrów wystarczy sok z połówki owocu.
Do doniczki czy na podstawkę?
Większość roślin lepiej podlewać z góry. Trzeba to robić powoli, by woda zdążyła wsiąknąć. Ziemia jest dobrze nawilżona, gdy płyn obficie wypływa przez otwór w dnie doniczki. Od dołu podlewamy te rośliny, które nie lubią moczenia liści, łodyg i bulw, jak np. cyklameny, sępolie, begonie.
Warto wiedzieć
Po godzinie od podlania trzeba wylać z podstawki nadmiar wody. Zalegająca odcina korzeniom dostęp do powietrza.
Jak lepiej: często czy rzadko?
Ilość dostarczanej wody zależy od wymagań rośliny, objętości doniczki, jakości podłoża, temperatury otoczenia i pory roku. Od początku marca do końca września lepiej jest podlewać rośliny obficie, ale rzadziej. Nie można jednak dopuścić do nadmiernego wysuszenia ziemi.
*Warto wiedzieć *Zbyt wyschnięta ziemia kurczy się i odstaje od ścian doniczki, wtedy woda szybko wypływa powstałą szczeliną.
Szczególnie wymagające gatunki
Specjalne wymagania mają np. rośliny z rodziny ananasowatych: guzmania, frizea. Podlewamy je, wlewając wodę do lejkowatej rozety liści. Z kolei kaktusy nie lubią nadmiaru wody i dobrze znoszą długie okresy suszy. Zimą, gdy stoją w chłodnym miejscu, można je podlać raz w miesiącu.
Do roślinnych rekordzistów należą litopsy, tzw. żywe kamienie. Mogą one przeżyć bez wody nawet rok.