Koronawirus na maseczkach może przetrwać tydzień. Najnowsze badania
Naukowcy z University of Hong Kong zbadali, jaki czas Covid-19 utrzymuje się na różnych powierzchniach. Na kartce będą to około trzy godziny, na banknotach, stali nierdzewnej, plastiku może przetrwać cztery dni. Sprawdzono też, ile czasu utrzymuje się na maseczkach ochronnych.
Koronawirus może przetrwać na zewnętrznej warstwie maseczek nawet przez tydzień – podaje dziennik "South China Morning Post". Jak podkreślają badacze, choć w sprzyjającym środowisku wirus może być wysoce stabilny, ginie poprzez zastosowanie standardowych metod dezynfekcji, m.in. domowych detergentów, wybielaczy.
To sprzyjające środowisko to 4 stopnie Celcjusza. Natomiast im cieplej, tym gorzej dla koronawirusa. W temperaturze 70 stopni ginie w przeciągu 5 minut.
Jak nosić maseczki ochronne?
Odkrycia dokonane przez badaczy i opublikowane w czasopiśmie medycznym The Lancer Microbe, stanowią uzupełnienie rosnącej liczby badań dotyczących stabilności Sars-CoV-2 – i tego, co można zrobić, aby zapobiec jego przenoszeniu.
"Właśnie dlatego, tak ważne jest, kiedy nosi się maseczkę chirurgiczną, aby nie dotykać jej od zewnątrz (…) ponieważ można wtedy skazić dłonie i jeśli dotknie się nimi oczu, można przenieść wirusa do oczu" – tłumaczył jeden z badaczy, wirusolog Malik Peiris, cytowany przez "South China Morning Post".
Eksperci radzą zatem, aby jednorazowe maski zdejmować bardzo ostrożnie, nie dotykając twarzy. Najlepiej trzymając je za gumkę. Należy je wyrzucić każdorazowo, kiedy znajdujemy się w nich w przestrzeni publicznej. Jeśli chodzi o maseczki wielorazowe, należy je prać po każdym wyjściu na zewnątrz z użyciem proszku do prania, następnie wyprasować. Nigdy nie należy zakładać maski wielorazowej ponownie, jeśli nie została wyprana.
Zobacz także: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl