Trwa ładowanie...
d284q4c

Koronawirus w Polsce. Jakie są pierwsze objawy zakażenia u dorosłych?

Podstawowe objawy zakażenia koronawirusem są do złudzenia podobne do typowego przeziębienia. Nic dziwnego, że trudno rozróżnić prawdziwe zagrożenie u niektórych potencjalnych pacjentów. Zobacz, jakie charakterystyczne objawy wywołuje koronawirus i co powinno zwrócić większą czujność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem są bardzo podobne do przeziębienia.
Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem są bardzo podobne do przeziębienia. (123RF)
d284q4c

Jakie są pierwsze objawy koronawirusa u dorosłych?

Bardzo często zakażenie koronawirusem przebiega bezobjawowo i nawet osoba zakażona nie zdaje sobie z tego sprawy. Natomiast ostry przebieg choroby znanej jako COVID-19 dotyczy około 15-20 proc. osób zakażonych, ale najczęściej śmiertelne zagrożenie wywołują także choroby współtowarzyszące.

Do najważniejszych objawów zakażenia koronawirusem u dorosłych należą: wysoka gorączka, kaszel, duszności oraz bóle mięśni i notoryczne zmęczenie. W przypadku pojawienia się tych podstawowych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. U niektórych dorosłych może wystąpić przekrwienie nosa, katar, ból gardła oraz biegunka. Jednak większość objawów zakażenia koronawirusem ma bardzo łagodny przebieg i mogą pojawiać się stopniowo.

Późniejsze objawy koronawirusa u dorosłych

Główne objawy zakażenia koronawirusem nie są specyficzne i typowe dla tego konkretnego przypadku. Dlatego też bardzo często są mylone z klasycznym przeziębieniem czy grypą. Późniejsze objawy pojawiają się po kilku dniach, przez co koronawirus ma wystarczająco dużo czasu, aby na dobre zagościć w organizmie zakażonej osoby. W poważniejszych przypadkach infekcja powoduje zapalenie płuc, ostry zespół oddechowy, a nawet niewydolność nerek. Oprócz tego niektórzy dorośli mogą mieć symptomy, które wcale nie są związane z układem oddechowym.

d284q4c

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Pieniędzy wystarczy dla 100 tys. pracowników

Do innych objawów zakażenia koronawirusem należą:

Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłej grypy?

Choć objawy pomiędzy zakażeniem koronawirusem a grypą czy przeziębieniem są praktycznie nie do odróżnienia, to na szczęście występuje kilka szczegółów, które umożliwiają wykrycie choroby. W przypadku alergii i zakażenia koronawirusem bardzo łatwo obie przypadłości rozróżnić – u alergika występuje kichanie, katar i swędzenie oczu. Natomiast zasadniczą różnicą pomiędzy COVID-19 a grypą jest przede wszystkim czas pojawienia się objawów. Przy grypie to 2-4 dni, natomiast przy zakażeniu koronawirusem objawy występują nawet po 14 dniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d284q4c

Podziel się opinią

Share

d284q4c

d284q4c