FitnessKoronawirus w Polsce. Jakie są pierwsze objawy zakażenia u dorosłych?

Koronawirus w Polsce. Jakie są pierwsze objawy zakażenia u dorosłych?

Koronawirus w Polsce. Jakie są pierwsze objawy zakażenia u dorosłych?
Źródło zdjęć: © 123RF
23.03.2020 12:15, aktualizacja: 24.03.2020 21:16

Podstawowe objawy zakażenia koronawirusem są do złudzenia podobne do typowego przeziębienia. Nic dziwnego, że trudno rozróżnić prawdziwe zagrożenie u niektórych potencjalnych pacjentów. Zobacz, jakie charakterystyczne objawy wywołuje koronawirus i co powinno zwrócić większą czujność.

Jakie są pierwsze objawy koronawirusa u dorosłych?

Bardzo często zakażenie koronawirusem przebiega bezobjawowo i nawet osoba zakażona nie zdaje sobie z tego sprawy. Natomiast ostry przebieg choroby znanej jako COVID-19 dotyczy około 15-20 proc. osób zakażonych, ale najczęściej śmiertelne zagrożenie wywołują także choroby współtowarzyszące.

Do najważniejszych objawów zakażenia koronawirusem u dorosłych należą: wysoka gorączka, kaszel, duszności oraz bóle mięśni i notoryczne zmęczenie. W przypadku pojawienia się tych podstawowych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. U niektórych dorosłych może wystąpić przekrwienie nosa, katar, ból gardła oraz biegunka. Jednak większość objawów zakażenia koronawirusem ma bardzo łagodny przebieg i mogą pojawiać się stopniowo.

Późniejsze objawy koronawirusa u dorosłych

Główne objawy zakażenia koronawirusem nie są specyficzne i typowe dla tego konkretnego przypadku. Dlatego też bardzo często są mylone z klasycznym przeziębieniem czy grypą. Późniejsze objawy pojawiają się po kilku dniach, przez co koronawirus ma wystarczająco dużo czasu, aby na dobre zagościć w organizmie zakażonej osoby. W poważniejszych przypadkach infekcja powoduje zapalenie płuc, ostry zespół oddechowy, a nawet niewydolność nerek. Oprócz tego niektórzy dorośli mogą mieć symptomy, które wcale nie są związane z układem oddechowym.

Do innych objawów zakażenia koronawirusem należą:

Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłej grypy?

Choć objawy pomiędzy zakażeniem koronawirusem a grypą czy przeziębieniem są praktycznie nie do odróżnienia, to na szczęście występuje kilka szczegółów, które umożliwiają wykrycie choroby. W przypadku alergii i zakażenia koronawirusem bardzo łatwo obie przypadłości rozróżnić – u alergika występuje kichanie, katar i swędzenie oczu. Natomiast zasadniczą różnicą pomiędzy COVID-19 a grypą jest przede wszystkim czas pojawienia się objawów. Przy grypie to 2-4 dni, natomiast przy zakażeniu koronawirusem objawy występują nawet po 14 dniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl