Koronawirus w Polsce. Szkoły i przedszkola zamknięte do świąt
W miniony piątek premier ogłosił zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków do Wielkanocy. To jedna z pierwszych decyzji podjętych po oficjalnym ogłoszeniu w Polsce stanu epidemii. Choć lekcje w ławkach szkolnych mają planowo rozpocząć się w połowie kwietnia, uczniowie do tego czasu będą uczyć się zdalnie. Co z egzaminami?
Stan epidemii w Polsce a zamknięcie szkół
Przez coraz szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym Polacy muszą jeszcze bardziej zachowywać się odpowiedzialnie, aby zminimalizować ryzyko dalszych zakażeń koronawirusem. Jedna z pierwszych decyzji po wprowadzeniu stanu epidemii dotyczyła przedłużenia zawieszenia zajęć w szkołach, żłobkach i przedszkolach. Placówki miały być zamknięte do 25 marca, ale ze względu na powagę sytuacji uczniowie powrócą na pierwsze lekcje dopiero po Wielkanocy, czyli 14 kwietnia. Chyba że rząd zadecyduje inaczej.
Zdalne nauczanie w Polsce
Mimo zamknięcia szkół do połowy kwietnia uczniowie będą realizować program e-nauki. Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przyznał w piątek, że obecnie nauczanie zdalne realizuje ponad 90 proc. polskich szkół. Przekazane zostały dane uzyskane na podstawie błyskawicznej ankiety przeprowadzonej z czwartku na piątek (czyli z 19 na 20 marca). Oprócz tego MEN podjęło kolejne kroki i regulacje prawne. Zgodnie z nowymi zasadami od 25 marca zostaje wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych, aby nauczyciele mogli w sposób systematyczny przekazywać wiedzę oraz utrzymywać kontakt z uczniami.
Zobacz także: Epidemia koronawirusa w Polsce. Szkoły zawieszone do Wielkanocy. Mateusz Morawiecki o decyzji
Koronawirus a egzaminy – czy będą przesunięcia?
Wiele osób zastanawia się, czy w związku z dłuższym zamknięciem szkół egzaminy, rok szkolny oraz wakacje odbędą się planowo. Jak zapewnia MEN, nie ma potrzeby przesuwania egzaminów ósmoklasisty czy matur. Ewentualne zmiany terminów będą możliwe dopiero wówczas, gdy szkoły byłyby zamknięte jeszcze po Wielkanocy.
Nauka online – jak to wygląda?
Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor danej placówki, który ma obowiązek powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie organizowana nauka. Nauka online może być prowadzona na kilka możliwości:
- z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez MEN;
- z wykorzystaniem Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej;
- z wykorzystaniem materiałów emitowanych w pasmach edukacyjnych.
Jeśli chodzi o przedszkola i uczniów klas I-III szkoły podstawowej, nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach oraz sposobach ich realizacji przez dziecko w domu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl