FitnessKosmetyki o zapachu zimy

Kosmetyki o zapachu zimy

Czym pachnie zima? Pomarańczą, cynamonem, goździkami, orzechami, czekoladą, miodem. Wszystkie zapachy kojarzą się z ciepłem, słodyczą i oczywiście świętami

Kosmetyki o zapachu zimy
Źródło zdjęć: © 123 RF

Czym pachnie zima? Pomarańczą, cynamonem, goździkami, orzechami, czekoladą, miodem. Wszystkie zapachy kojarzą się z ciepłem, słodyczą i oczywiście świętami. Pachnie nimi nasza kuchnia, ale nie tylko. Popraw sobie humor kosmetykiem o odpowiednim zapachu. Dzięki takiej aromaterapii od razu poczujesz się lepiej. I wyładniejesz!

Cynamon, migdały, pieczone jabłko, pomarańcze i miód – te zapachy zamknięte w mydłach, płynach do kąpieli, balsamach, pomadkach, a także perfumach niejednokrotnie po0prawiają nam nastrój, a także wpływają na kondycję naszej skóry (jak np. pielęgnujące kosmetyki z miodem).

Miodowe inspiracje

Miód jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce, ponieważ zawarte w nim substancje odżywcze doskonale sprawdzają się jako dodatek do różnego rodzaju kosmetyków oraz preparatów pielęgnacyjnych. Wiele składników zawartych w słodkiej mazi bardzo korzystnie wpływa na skórę, a także włosy i paznokcie. Miód zawiera w sobie wiele witamin oraz kwasów organicznych. Z kolei sole mineralne i enzymy, będące składnikiem słodkiej substancji, nadają naszej skórze zdrowy i promienny wygląd.

Cenne właściwości miodu utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia skóry, dlatego też w czasie zimy najlepiej wybierać kremy oraz balsamy z jego dodatkiem. Co więcej, olejki eteryczne zawarte w miodzie w fantastyczny sposób oddziałują na nasze samopoczucie, wprawiając nas tym samym w dobry nastrój! Z tego względu wszelkiego rodzaju sole do kąpieli oraz żele pod prysznic z dodatkiem miodu nie tylko pozwolą nam zrelaksować się i odprężyć podczas kąpieli, ale także poprawią nam samopoczucie. Szampony oraz odżywki do włosów z domieszką miodu wspaniale regenerują suche i zniszczone kosmyki, nadając im miękkości i blasku.

Odprężające i odmładzające

Płyn do kąpieli, mydełko, balsam do ciała, olejek do masażu to najczęściej spotykane formy pachnących kosmetyków. Można też kupić np. wonny spray, niezbędny osobom mającym kłopoty z usypianiem. Gdy spryskamy nim poduszkę sen przyjdzie nie wiadomo kiedy. Pod ręką dobrze jest także mieć antystresowy sztyft (wygląda jak szminka). W sytuacji krytycznej wystarczy posmarować skronie lub nadgarstki by szybko, w ciągu zaledwie 2-3 min minutach poczuć spokój i odprężenie. Kosmetyki odprężające najczęściej zawierają wyciąg z lawendy, gorzkiej pomarańczy i wetiweriy. Często wykorzystywana jest także mandarynka, której zapach uspokaja i tonizuje, łagodzi napięcia nerwowe, stresy, stany depresji. W chłodne wieczory dobrze podziała na nas zapach rozgrzewającego i pobudzającego krążenie cynamonu. Nie można zapomnieć o aromaterapeutycznym działaniu olejku z płatków róży, który nie tylko działa na skórę odmładzająco, ale także odpręża, rozluźnia napięcie, poprawia nastrój. Intensywna woń cytrusów kojarzona głównie z letnią
porą, w okresie zimowym może nam znacznie poprawić samopoczucie. Dać orzeźwienie i pobudzić nas do życia.

Działanie zapachu zależne jest od zastosowania właściwego olejku eterycznego. A użycie olejków nie skupia się tylko i wyłącznie do rozprzestrzeniania się woni z zapalonych świec lub kadzidełek, ale także do masaży, okładów czy kąpieli. Wtedy mogą one znacznie poprawić nie tylko nasz nastrój, ale i urodę. Działają regenerująco, dotleniają skórę, pobudzają krążenie krwi, odmładzają nasze ciało, działają odżywczo i antyseptycznie. Mogą także niwelować bóle mięśni lub głowy. Odprężają.

Uspokajają i odmładzają

Uważany za afrodyzjak, działający przeciwstresowo olejek ylangowy otrzymywany jest z kwiatów zbieranych z drzewa Kananga rosnącego w Indonezji. To substancja o wyjątkowo pięknym, kwiatowym zapachu. Łagodzi napięcia nerwowe, a nawet zmniejsza przetłuszczanie się skóry i wypadanie włosów. Z kwiatów hiszpańskiego drzewa pomarańczy gorzkiej pochodzi natomiast, jeden z trzech olejków pomarańczowych – olejek neroli. Używany był już w starożytnej Grecji i Rzymie, jako idealny środek do odświeżania powietrza i tworzenia miłego nastroju. Działa uspokajająco, tonizująco, odmładza skórę.

Cynamon w kosmetologii stosuje się najczęściej w preparatach ujędrniających, ściągających oraz rozgrzewających. Sprawdza się też doskonale w balsamach i kremach wyszczuplających. Każda z nas może także samodzielnie przygotować olejek do kąpieli o zapachu cynamonu. Wystarczy kilka lasek cynamonowych (najlepiej ekologicznych) zamoczyć w słoiku z wysokiej jakości olejem roślinnym. Po kilku tygodniach otrzymamy olejek, który jest świetnym dodatkiem do kąpieli, ale także składnikiem innych kosmetyków w produkcji domowej.

Zapach cynamonu jest także wykorzystywany do produkcji perfum, najczęściej męskich. W liniach kobiecych cynamon znaleźć można, na przykład w Lolita Lempicka L de Lolita, Nina Ricci Belle de Minuit, Calvin Klein Obsession, Yves Saint Laurent Opium, Yves Saint Laurent Yvresse, Chopard Casmir, Christian Dior Poison.

Olejek waniliowy, ze względu na swój unikatowy zapach, ma zastosowanie w aromaterapii. Używa się go w terapii bezsenności, stresu, lęku, jest także afrodyzjakiem, dlatego możemy spotkać go w preparatach do masażu, czy balsamach do ciała. Oprócz tego, ze względu na działanie nawilżające, jest obecny w peelingach do ciała, żelach pod prysznic, balsamach do ciała, a także perfumach.

Wanilia jest jednym z najczęściej stosowanych aromatów w składzie perfum, np. Lacoste Inspiration, Thierry Mugler Angel, Dior Hypnotic Poison.

Kakao – ziarno kakaowca, dzięki licznym właściwościom pielęgnacyjnym, stanowi podstawę aromatycznych, czekoladowych kosmetyków. Kakaowiec jest źródłem flawonoidów, które opóźniają procesy starzenia i neutralizują działanie wolnych rodników. Zawiera bogactwo minerałów o właściwościach regenerujących i nawilżających, przyśpiesza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu poprawia się koloryt skóry i znikają drobne obrzęki. Posiada działanie ujędrniające i wyszczuplające, oczyszcza skórę z toksyn, co jest zasługą znacznych ilości kofeiny. Obecna w czekoladzie fenyloetyloamina zwiększa produkcję hormonów szczęścia – endorfin – i sprawia, że kosmetyki na jej bazie także relaksują i poprawiają nastrój.

Perfumy z zawartością kakao: Dior Pure Poison Elixir, Yves Rocher Neonatura Cocoon.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)