Kosmetyki w walce o zdrową skórę
Kompleksowa pielęgnacja skóry jest koniecznością. Z roku na rok nasila się negatywny wpływ różnych czynników środowiskowych na organizm człowieka, a przede wszystkim na skórę, która w ciągu całego życia ulega zmianom związanym z procesem starzenia się.
22.03.2006 | aktual.: 31.05.2010 14:19
Kompleksowa pielęgnacja skóry jest koniecznością. Z roku na rok nasila się negatywny wpływ różnych czynników środowiskowych na organizm człowieka, a przede wszystkim na skórę, która w ciągu całego życia ulega zmianom związanym z procesem starzenia się.
Naturalne starzenie się skóry - starzenie wewnątrzpochodne - jest zaprogramowanym genetycznie procesem postępującym, jednakże jego przebieg podlega wpływom środowiskowym. Zewnątrzpochodne starzenie się skóry - związane m.in. z oddziaływaniem promieniowania UV i innymi, szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi - można kontrolować i w pewnym stopniu ograniczyć. Codzienna pielęgnacja skóry kosmetykami, w połączeniu ze "stałą suplementacją" preparatów hamujących działanie wolnych rodników tlenowych decyduje o tym, w jakim stopniu uda się ograniczyć proces starzenia się skóry.
Jak należy właściwie pielęgnować skórę? Przede wszystkim nie można zapominać o tym, że w różnych okresach życia skóra ma różne wymagania.
U dzieci, do okresu pokwitania, jedynym wymogiem jest właściwe natłuszczanie skóry, czyli uzupełnianie naturalnego płaszcza hydrolipidowego pokrywającego skórę. Dotyczy to przede wszystkim noworodków i niemowląt, u których mechanizmy regulacyjne odpowiedzialne za utrzymanie właściwego stanu skóry nie są w pełni wykształcone.
U młodzieży, do ok. 25. roku życia, zwiększa się produkcja łoju, skóra staje się tłusta, często pojawiają się zaskórniki i zmiany zapalne (może rozwinąć się trądzik młodzieńczy). Pielęgnacja skóry w tym okresie życia zależy od stopnia nasilenia łojotoku oraz stopnia nasilenia i rodzaju zmian trądzikowych.
Ogólne zasady pielęgnacji skóry młodej to:
- osoby bez objawów trądzika powinny stosować kosmetyki nawilżająco - ochronne, niekomedogenne, beztłuszczowe lub o małej zawartości tłuszczów;
- osoby z cerą trądzikową, o niewielkim nasileniu zmian, powinny stosować kosmetyki lecznicze działające na wszystkie elementy patogenezy trądzika;
- osoby ze zmianami wymagającymi leczenia powinny stosować kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb skóry leczonej farmakologicznie.
U osób młodych, po 25 roku życia, pielęgnacja skóry uzależniona jest od jej rodzaju.Cera sucha wymaga przede wszystkim nawilżania, cera mieszana i tłusta wymaga stosowania kosmetyków matujących, regulujących łojotok oraz mających właściwości nawilżające i odżywcze. Trzeba podkreślić, że w tym okresie życia należy już wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki, które będą pomagały skórze intensywniej bronić się przed szkodliwym działaniem środowiska i będą opóźniały pojawienie się pierwszych zmarszczek. Będą to m.in. kosmetyki zawierające odpowiednie dawki "witamin młodości" - A i E.
Aby zaś ochrona była jak najbardziej efektywna, takie kosmetyki powinny iść w parze z suplementacją, a więc dostarczaniem odpowiednich dawek witamin również wewnętrznie. Tak więc kosmetyki do stosowania na dzień, polecane dla skóry po 25. roku życia, mają za zadanie pobudzać mechanizmy obronne skóry. Preparaty na noc stymulują zdolność skóry do samoregeneracji po męczącym dniu.
Skóra po 35. roku życia jest już znacznie bardziej wymagająca. W tym okresie życia zmniejsza się jędrność i elastyczność skóry, uwidaczniają się pierwsze zmarszczki. Nowoczesne kosmetyki przeznaczone dla tej grupy wiekowej, oprócz działania nawilżającego i odżywczego, stymulują skórę do wytwarzania substancji, których z wiekiem w niej ubywa oraz pobudzają słabnące z wiekiem przemiany metaboliczne w komórkach. Niektóre z nich mają również zdolność wnikania do wnętrza komórek, gdzie rozpoznają powstałe w nich uszkodzenia oraz pomagają w ich naprawie.
Taka skóra wymaga również zwiększenia suplementowanych dawek witamin. Zauważalne efekty takich działań to: wygładzenie istniejących zmarszczek i opóźnienie pojawienia się nowych, ogólne wygładzenie i ujędrnienie skóry.
Skóra kobiet po 50. roku życia. Wygląd skóry w tym wieku prezentuje się bardzo różnie. Chociaż stopień i kolejność pojawiania się zmian jest cechą indywidualną to ich rodzaj jest zawsze taki sam. Z upływem lat na twarzy pojawiają się zmarszczki, zmniejsza się napięcie skóry. Zmniejsza się także wydzielanie gruczołów potowych i łojowych, co powoduje wysuszanie się skóry i większą skłonność do łuszczenia się. Skóra staje się cieńsza i uwidaczniają się rozszerzone naczynia krwionośne. Wieloletnia ekspozycja na promieniowanie UV powoduje zaburzenia pigmentacji (przebarwienia, znamiona, plamy soczewicowate) oraz zaburzenia procesu rogowacenia naskórka (keratosis solaris).
Pielęgnację takiej skóry należy rozpocząć od jej oczyszczenia. Tak jak w każdym wieku, tak i w przypadku skóry dojrzałej sposób oczyszczania zależy od jej rodzaju, stopnia odwodnienia i przetłuszczania się. Zazwyczaj po 50.roku życia spotyka się skórę suchą, którą oczyszcza się przy użyciu łagodnych preparatów o typie mleczka lub śmietanki kosmetycznej, po których można zastosować odpowiedni dla skóry tonik. Osobom lubiącym myć skórę wodą poleca się stosowanie specjalnych żeli myjących dla skóry suchej zamiast silnie odtłuszczających mydeł, które mogą zniszczyć naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Po właściwym oczyszczeniu skóry należy zastosować właściwe kremy pielęgnacyjne na dzień i na noc. Należy pamiętać, że zależnie od pory dnia skóra wymaga różnych sposobów pielęgnacji. W ciągu dnia skóra musi bronić się przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. W nocy, wspomagana przez intensywniejsze wydzielanie wielu czynników wzrostowych i hormonów, ma szansę zregenerować uszkodzone za dnia
struktury.
W związku z tym kremy pielęgnacyjne mające zastosowanie u osób w wieku bardzo dojrzałym można podzielić na:
- kremy o działaniu ochronno- stymulującym (na dzień) - chroniące skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych oraz stymulujące naturalne mechanizmy obronne i regeneracyjne skóry, powinny zawierać w swoim składzie substancje głęboko nawilżające, filtry, czynniki hamujące działanie wolnych rodników tlenowych;
- kremy o działaniu regeneracyjnym (na noc) - odwracające niektóre objawy starzenia się skóry, powinny z kolei zawierać lipidy, NNKT oraz substancje aktywne przywracające skórze zdolność syntezy kolagenu i elastyny, mające działanie wygładzające zmarszczki i przywracające skórze właściwą elastyczność.
Wśród czynników aktywnych stosowanych w kremach dla cery dojrzałej należy wymienić retinol (witamina A), witaminę E i C, F, koenzym Q10, ASCIII, AHA, fitoestrogeny, kinetynę i arbutynę. Oprócz kremów, które stanowią podstawę codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej, okresowo stosuje się maseczki, tzw."kuracje ampułkowe", oraz tzw. "serum", które zawierają substancje aktywne w roztworach bardziej stężonych, co pogłębia ich działanie stymulujące. Kuracje takie stosuje się zwykle przez okres ok. 2 tygodni, powtarzając je kilka razy w roku.