Koszulka kompresyjna - co to jest? Rodzaje i efekty noszenia
Koszulka kompresyjna zalicza się do sportowej odzieży, którą coraz częściej możemy spotkać u sportowców i osób odwiedzających siłownię. Prawidłowo dobrana, może znacznie usprawnić trening. Jak wybrać koszulkę uciskową?
14.11.2018 | aktual.: 19.11.2018 22:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Koszulka kompresyjna – co to jest?
Koszulka kompresyjna, nazywana jest również uciskową ze względu na fakt wykonania z charakterystycznego materiału elastycznego, który pierwotnie wykorzystywany był w medycynie jako opaski kompresyjne. Stosowano je z powodzeniem do łagodzenia skutków zarówno chorób układu krążenia, jak i podczas chorób zapalnych w tym: niewydolności żylnej, obrzęku limfatycznego czy zakrzepicy żył głębokich nóg.
Warto mieć jednak świadomość, że opaski kompresyjne charakteryzują się uciskiem znacznie silniejszym niż odzież sportowa, dlatego mogą być używane wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Mimo to nie sposób nie docenić zalet zjawiska kompresji, które poprzez odzież kompresyjną zdobywają coraz większą popularność w sporcie.
Koszulka kompresyjna może być noszona np. przy wykonywaniu ćwiczeń na siłowni, podczas których w mięśniach powstają mikrourazy, przez co możemy czuć się osłabieni i obolali. W takim przypadku koszulka kompresyjna uciska zmęczone mięśnie, sprawiając, że będą one lepiej utlenione i ukrwione, co zmniejszy tak częsty ból powysiłkowy. To wszystko przekłada się również na lepsze wyniki i szybszy rozwój pod względem sportowym.
Koszulka kompresyjna – rodzaje. Jak ją nosić?
Koszulka kompresyjna, która powierzchnią obejmuje górną połowę ciała, może być spotykana w wersji zarówno z krótkim rękawem, jak i długim. W ten sposób bardzo dobrze zabezpieczymy klatkę piersiową, mięśnie pleców, brzucha oraz ramion.
Jeśli zaś chodzi o czas noszenia koszulki kompresyjnej, najlepiej sprawdzi się zakładanie jej podczas treningu, ewentualnie noszenie przez krótki czas po zakończeniu wysiłku, aby lepiej zregenerować mięśnie. Nie mniej ważny jest również rozmiar, dlatego zanim kupimy wybrany model, powinniśmy go dokładnie przymierzyć ponieważ wymiar podany na metce bardzo często nie będzie odzwierciedlał tego, który nosimy na co dzień.
Nieprawidłowo dobrana koszulka kompresyjna (zbyt ciasna) może powodować gorszy przepływ krwi, a jeśli będzie za luźna może nie dostarczyć użytkownikowi tak dobrych efektów. Warto mieć również świadomość, że koszulka kompresyjna najlepiej sprawdzi się podczas wykonywania treningu wytrzymałościowego i siłowego, ponieważ skutkuje zwiększeniem siły mięśni, poszerzając zakres ruchu, co przekłada się również na zmniejszenie poczucia zmęczenia.
Koszulka kompresyjna – efekty używania
Koszulka kompresyjna, kiedy jest właściwie dobrana i regularnie stosowana, może przynieść ćwiczącemu wiele zalet. Jedną z nich jest znacznie szybsze usuwanie z organizmu kwasu mlekowego, który nagromadzony w mięśniach jest przyczyną odczuwania zakwasów w postaci charakterystycznego bólu przypominającego palenie. Oprócz tego koszulka kompresyjna zwiększa ukrwienie mięśni, zmniejsza ich drganie oraz wpływa pozytywnie na zwiększenie gibkości ciała i szybkości.