Kot ociera się o meble i nogi? Chce ci przekazać ważną wiadomość
Uważa się, że psy to najlepsi przyjaciele człowieka, ale nie oznacza to, że koty nie potrafią okazywać swoich uczuć. Zachowanie mruczków może wiele zdradzić, dlatego też dziś wyjaśniamy, co oznacza ocieranie się o meble i nogi właściciela.
11.07.2024 | aktual.: 11.07.2024 14:38
Chociaż większość kotów nie jest tak wylewna w okazywaniu swoich uczuć, jak psy, to nie oznacza, że w ogóle nie potrafią pokazywać swojego zadowolenia. Każdy miłośnik kotów z pewnością wie, kiedy mruczek prosi o jedzenie lub wydaje z siebie delikatne mruczenie z powodu domowych pieszczot.
Jest jednak jeszcze sporo innych zachowań, które często są tajemnicą dla właścicieli kotów. Co oznacza, gdy kot ociera się o meble? I dlaczego mocno trze pyszczkiem o nogi właściciela?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kot chce przekazać ci ważną wiadomość
Koty to zwierzęta terytorialne, które komunikują się za pomocą zapachów. Ocierając się o meble, twój kot zostawia na nich unikalny zapach, który jest dla niego jak podpis. To sposób na oznaczenie terytorium i przekazanie innym kotom (jeśli je masz), że to miejsce jest już zajęte. To tak, jakby kot mówił: "To mój dom, moje meble, moje ulubione miejsca do drzemki".
Koty zazwyczaj zaczynają ocierać się o meble pyszczkiem, ponieważ właśnie tam znajdują się ich gruczoły wonne. Kolejne są przy nasadzie ogona - nimi również mruczek zaznacza swoje terytorium. Chociaż zapach ten nie jest wyczuwalny dla ludzi, inne zwierzęta bez problemu go rozpoznają.
Dlaczego kot ociera się o nogi?
Powrót właściciela do domu to dla większości kotów wielkie wydarzenie. Wiele z nich natychmiast wita go radosnym podbiegnięciem, inne najpierw ostrożnie obwąchają, a dopiero potem zaczynają ocierać się o nogi.
To zachowanie ma kilka znaczeń: kot pozbywa się obcych zapachów, zostawiając swój własny, ale przede wszystkim daje wyraz tęsknoty i domaga się uwagi. Warto wtedy przywitać się z nim, pogłaskać go i spokojnym głosem powiedzieć kilka miłych słów. Ocieranie może być również sygnałem, że miska jest pusta i kot jest głodny lub spragniony.
Co ciekawe, ocieranie się o siebie nawzajem obserwuje się także między kotami, ale tylko tymi, które się przyjaźnią i są w dobrym nastroju, najedzone i czują się bezpiecznie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.