Krem do skóry wrażliwej i inne kosmetyki, które warto mieć
Kosmetyki, a zwłaszcza kremy dla skóry wrażliwej warto kupować w aptece. Ważne, aby preparaty te w swoim składzie miały jak najmniej składników sztucznych, a najwięcej naturalnych. Wyróżnia się skórę suchą, tłustą ze skłonnościami do podrażnień i reakcji alergicznych oraz skórę naczyniową, dlatego, aby uniknąć podrażnień i zaczerwienień warto używać odpowiednich kosmetyków.
30.06.2018 17:37
Pielęgnacja cery wrażliwej
Podstawą pielęgnacji cery wrażliwej jest codzienne mycie twarzy łagodnym płynem o neutralnym pH. Warto wybierać mleczka, toniki i emulsje myjące o działaniu kojącym i nawilżającym, których nie trzeba spłukiwać wodą. Następnie na tak oczyszczoną twarz należy zaaplikować krem do skóry wrażliwej. Wybierając krem, warto zwrócić uwagę, aby nie zawierał olejków mineralnych, substancji zapachowych oraz środków konserwujących, jak parabeny, które mogą wywoływać reakcję alergiczną. Na rynku dostępnych jest wiele produktów hipoalergicznych - po takie powinna sięgać kobieta z cerą wrażliwą.
Do skóry wrażliwej warto wybierać kosmetyki bio lub eco, które niwelują wszelkie niedoskonałości, poprawiają koloryt i ujędrniają skórę. Pod oczy należy stosować kremy organiczne, które odżywią i nawilżą delikatną skórę wokół oczu. Niewskazane są w kremach do skóry wrażliwej takie składniki, jak alkohol, retinol, witamina A i C. Najmniej podrażniają rumianek, melisa, nagietek, pantenol, gliceryna, alantoina oraz witamina E.
Zobacz także
Co do makijażu skóry wrażliwej, warto uważać na produkty wodoodporne, ponieważ aby je zbyć potrzeba środków, które mogą osłabić warstwę ochronną skóry i spowodować podrażnienia. Na noc powinno się używać kremów do skóry wrażliwej, które regenerują, odżywiają cerę i odbudowują barierę hydrolipidową. Przesuszenia i podrażnienia można zwalczyć też domowymi sposobami, używając maseczek nawilżających oraz regenerujących z olejem z wiesiołka, migdałów i glinki białej.
Szukając odpowiedniego kremu do skóry wrażliwej, warto zwrócić uwagę na certyfikaty EcoCert, Bio czy Vegan, które informują, że w składzie kosmetyku znajdują się wyłącznie składniki roślinne. Aby wspomóc działanie środków pielęgnacyjnych należy zadbać o prawidłową dietę bogatą w orzechy, zboża i owoce i unikać tłuszczów nasyconych, mocnej kawy, ostrych przypraw i alkoholu.
Zobacz także
Skóra wrażliwa - jak uniknąć podrażnień?
Cera wrażliwa wymaga specjalnej troski, ponieważ łatwo o podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry. Zimą warto używać kosmetyków ochronnych zarówno przed mrozem, jak i szkodliwym promieniowaniem UV. Przed wyjściem z domu trzeba nałożyć dodatkową warstwę ochronną kremu do cery wrażliwej. Zimowe kremy do skóry wrażliwej powinny zawierać naturalne masła np. kakaowe i shea.
Zobacz także
Odpowiednie kremy nawilżające i odżywiające zabezpieczą skórę wrażliwą przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. Dla skóry wrażliwej niekorzystny są też wiatr, zanieczyszczenia powietrza i suche, ogrzewane pomieszczenia. Osoby z cerą wrażliwą powinny unikać też opalania w solarium, ponieważ promienie UVA mogą wysuszać skórę, powodować zaczerwienienia, przebarwienia i poparzenia. Podrażnienia u osób z cerą wrażliwą wywoływać mogą też ubrania z syntetycznych materiałów.