FitnessKroplówka - rodzaje, działanie. Jak stosowac kroplówkę w domu?

Kroplówka - rodzaje, działanie. Jak stosowac kroplówkę w domu?

Kroplówka wciąż kojarzy nam się głównie ze szpitalnym łóżkiem, jednak coraz częściej pełni ona zupełnie inną rolę. Specjalnie przygotowany preparat jest w stanie nie tylko pomóc nam uzupełnić elektrolity, ale może być także użyty do uporania się z kacem. Jakie zastosowanie mają kroplówki witaminowe i jak używać ich w domowym zaciszu?

Kroplówka - rodzaje, działanie. Jak stosowac kroplówkę w domu?
Źródło zdjęć: © iStock.com | 3283197d_273

12.12.2018 | aktual.: 01.01.2019 21:39

Rodzaje kroplówek

Kroplówki stosowane dożylnie to szybki sposób na uzupełnienie substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znane ze szpitalnych sal kojarzą nam się raczej z pomocą w przypadku chorób lub nagłej interwencji lekarza, lecz kroplówka może być również stosowana doraźnie w domu.

Takie kroplówki stosuje się jednorazowo lub kilkukrotnie w różnych sytuacjach, takich jak na przykład konieczność nawodnienia z powodu wysokiej gorączki, podawanie zleconych leków przez lekarza czy jako uzupełnienie elektrolitów spowodowane biegunką lub wymiotami.

Kroplówki podawane w domu służą przede wszystkim do uzupełnienia niezbędnych płynów i elektrolitów. Odpowiednio przygotowane roztwory zawierają różne składniki mineralne oraz kombinacje jonów takich pierwiastków jak potas, magnez, wapń czy sód.

Tak skomponowana mieszanka rozpuszczona jest w soli octanów, mleczanów lub chlorków i ma neutralny odczyn pH. Najczęściej stosowanymi środkami w kroplówkach domowych jest fizjologiczny roztwór soli, klasyczny roztwór Ringera lub płyn wieloelektrolitowy.

Bardzo popularne stały się również kroplówki witaminowe, które poza dostarczeniem brakujących wartości odżywczych wykorzystywane są również w celu regeneracji po nadmiernym spożyciu alkoholu albo w celu szybszego powrotu do zdrowia w przypadku przeziębień.

Kroplówka - działanie

Kroplówki stosowane są przede wszystkim do uzupełniania wymaganych składników energetycznych i prozdrowotnych. Stosowanie roztworu glukozy pozwala na uzupełnienie braków żywieniowych przez krótki czas w przypadku, gdy chory nie jest w stanie normalnie się odżywiać.

Mogą się one składać jednak nie tylko z węglowodanów, gdyż w konieczności dostarczenia innych środków odżywczych przygotowywane są również mieszanki zawierające białka oraz tłuszcze. W przypadku konieczności podawania leków w kroplówce i niemożności ich bezpośredniego podania choremu, wykorzystuje się najczęściej roztwory fizjologiczne soli (0,9 proc.) lub glukozy (5 proc.), do których wstrzykuje się wymagany lek przed wlewem kroplówki do organizmu.

Skuteczność kroplówek

Kroplówki, zarówno te witaminowe, jak i używane w celu podania leków, są stosunkowo skuteczne. Głównym ich atutem jest fakt, iż płyny oraz substancje odżywcze wędrują bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta. Szybki i bezpośredni transport składników mineralnych pozwala na odpowiednie zaaplikowanie wymaganych substancji w stosunkowo krótkim czasie.

Dodatkowo witaminowe preparaty stosowane dożylnie pomogą organizmowi uporać się z negatywnymi skutkami picia alkoholu. Cierpiący z powodu ostrej biegunki lub wymiotów będą w stanie również w szybki sposób uzupełnić elektrolity utracone z powodu dolegliwości.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)