UrodaKrostki na skórze – co to może być?

Krostki na skórze – co to może być?

Krostki na skórze – co to może być?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
06.09.2011 10:35, aktualizacja: 23.05.2018 14:03

Mało kto może się pochwalić całkowicie gładką, pozbawioną nierówności skórą. U większości z nas goszczą na niej mniejsze lub większe krostki, które powodują świąd i… dyskomfort psychiczny. Czasem znikają samoistnie, częściej jednak w ich usunięciu musi nam pomóc dermatolog lub kosmetyczka. Dlaczego pojawiają się na skórze?

Mało kto może się pochwalić całkowicie gładką, pozbawioną nierówności skórą. U większości z nas goszczą na niej mniejsze lub większe krostki, które powodują świąd i… dyskomfort psychiczny. Czasem znikają samoistnie, częściej jednak w ich usunięciu musi nam pomóc dermatolog lub kosmetyczka. Dlaczego pojawiają się na skórze?

Rogowacenie mieszkowe
Jedną z przyczyn występowania nierówności na skórze jest rogowacenie mieszkowe. Jest to bardzo powszechna dolegliwość, która objawia się licznymi drobnymi krostkami rozsianymi najczęściej na udach i ramionach. Skóra jest sucha, matowa, w dotyku przypomina tarkę.

Rogowacenie mieszkowe wiąże się z niedoborem witaminy A. Leczenie polega w głównej mierze na zwiększeniu jej podaży (dieta, suplementy). Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, a więc częste peelingi, regularne nawilżanie i natłuszczanie. Szczególnie zalecane są kremy z mocznikiem o stężeniu powyżej 10 proc. – działają wówczas nawilżająco, zmiękczająco i złuszczająco oraz regulują proces rogowacenia naskórka. Przy znacznym nasileniu objawów można się zdecydować na wykonanie serii peelingów chemicznych. Czasem leczenie wymaga zastosowania przepisanych przez dermatologa retinoidów.

Prosaki

Prosaki bardzo łatwo rozpoznać. Mają postać niewielkiej cysty wypełnionej łojem, stąd ich białe zabarwienie. Najczęściej wymiary prosaków nie przekraczają kilku milimetrów. Pojawiają się przede wszystkim na twarzy, ale również w obrębie narządów płciowych, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, na ramionach czy dekolcie. Nie są groźne dla zdrowia, nie towarzyszy im świąd, jednak przy znacznym „namnożeniu” wyglądają nieestetycznie i mogą spędzać sen z powiek ich posiadaczowi.

Niestety, nie ma skutecznego leku na prosaki. Jedynym sposobem na pozbycie się ich, jest usunięcie mechaniczne za pomocą igły. Nie należy jednak robić tego samodzielnie, gdyż może rozwinąć się zakażenie. Na taki zabieg lepiej udać się do kosmetyczki, dermatologa lub – jeśli zmiany znajdują się w okolicach oczu – do okulisty. Pomocne mogą być profesjonalne zabiegi, niestety są kosztowne. Polecana jest elektrokoagulacja i zabiegi przy użyciu lasera CO2.

POLECAMY:

Kurzajki

Kurzajki, czyli brodawki, mogą przyjmować różną postać. Jeśli na skórze pojawiły się grudki o wielkości kilku milimetrów i nierównej powierzchni, mamy do czynienia z dość powszechnymi brodawkami zwykłymi. Przeważnie występują na dłoniach. Kurzajki mają podłoże wirusowe, dlatego też jest to dolegliwość zaraźliwa. Podając dłoń, możemy przekazać komuś wirusa, a rozdrapując brodawkę bardzo łatwo przenieść ją w inne miejsce.

W aptece zakupić można preparaty do usuwania kurzajek. Mechanizm ich działania polega najczęściej na wymrażaniu zmian. Zalecane są również maści z kwasem mlekowym i salicylowym. Może się jednak okazać, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny – wycięcie lub wyłyżeczkowanie.

Zapalenie mieszków włosowych

Zaczerwienienie wokół włoska i pojawienie się krostki wypełnionej ropą to objaw stanu zapalnego mieszka włosowego. Czynnikiem prowadzącym do rozwoju zapalenia jest zakażenie, za które przeważnie odpowiada gronkowiec. Dolegliwości nie wolno lekceważyć, ponieważ może się przekształcić się w formę przewlekłą. Z uwagi na podłoże stanu zapalnego w leczeniu stosowane są antybiotyki miejscowe lub doustne.

Potówki

Latem, na skutek przegrzania organizmu, skórę mogą pokryć czerwone krostki. Są to potówki, tworzące się – jak sama nazwa wskazuje – wokół gruczołów potowych. Przeważnie ustępują samoistnie, zwłaszcza gdy będziemy unikać wysokich temperatur. Pomóc mogą również preparaty z mentolem i kwasem bornym. Czasem jednak mogą przekształcić się w tzw. potówki głębokie, którym towarzyszy zakażenie bakteryjne. Wówczas należy udać się do lekarza i zapytać o antybiotyki miejscowe.

(map/sg)

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (24)
Zobacz także