Trwa ładowanie...

Książka papierowa czy elektroniczna?

Coraz częściej i chętniej słuchamy muzyki pozbawionej jakiegokolwiek fizycznego nośnika. Wszystko wskazuje na to, że niedługo będziemy powszechnie w ten sposób czytać książki. Na świecie od niedawna prawdziwą furorę robią e-booki.

Książka papierowa czy elektroniczna?Źródło: sxc.hu
d3ngsnu

Coraz częściej i chętniej słuchamy muzyki pozbawionej jakiegokolwiek fizycznego nośnika. Wszystko wskazuje na to, że niedługo będziemy powszechnie w ten sposób czytać książki. Na świecie od niedawna prawdziwą furorę robią e-booki. Wydaje się dziś na nich każdy typ literatury, poradniki, podręczniki, kursy, a także najnowsze bestsellery i klasykę. Bardzo szybko rośnie też sprzedaż przeznaczonych do nich czytników.

Książka w swej długiej, liczącej tysiące lat historii miała już postać papirusowego, a potem pergaminowego zwoju, glinianej lub kamiennej tabliczki, a na koniec papierowego kodeksu.

Obecnie jesteśmy świadkami zdobywania coraz szerszej popularności przez książkę elektroniczną, zwaną też e-bookiem.

d3ngsnu

Czytanie na ekranie

Do czytania e-booków pojawiły się nawet specjalne czytniki, takie jak Kindle, Ikarus, Pocketbook. Umożliwiają one przechowywanie wielu książek i czytanie wszędzie bez obaw, że zniszczymy okładkę lub zabrudzimy kartki. Co ważne, korzystanie z nich nie męczy wzroku tak jak ekran komputera czy komórki. Dlatego warto zaopatrzyć się w takie urządzenie, jeśli zamierzamy sięgać po e-booki.

Przyszłość książki

Sklep Amazon w 2007 roku otworzył dział książek elektronicznych. W 2011 ich sprzedaż wyprzedziła sprzedaż książek papierowych.

W Polsce rynek takich książek jest jeszcze w powijakach. Sprzedaż jest znikoma. E-booki są u nas niewiele tańsze od ich papierowych odpowiedników.

W sieci można czytać też całkowicie za darmo bez potrzeby udawania się do księgarni czy biblioteki. Chodzi o utwory do których wygasły prawa autorskie.

d3ngsnu

Trzeba przyznać że e-book jest dobrym rozwiązaniem w przypadku książek użytkowych: poradników, słowników, podręczników, kursów. Jednak wielu bibliofilów nie wyobraża sobie czytania na ekranie. Po prostu lubią zapach papieru i farby drukarskiej.

Nadzieja dla czytelnictwa

Z drugiej strony niektórzy użytkownicy Kindle i innych czytników twierdzą, że po zakupie takich urządzeń czytają znacznie więcej, a jak wiadomo, poziom czytelnictwa w Polsce spada (w roku 2010 przeczytanie co najmniej jednej książki zadeklarowało zaledwie 44% Polaków), więc być może dzięki e-bookom zaczniemy częściej i chętniej czytać.

Jednak aby rynek elektronicznych książek zaczął rosnąć, powinny spaść ceny e-booków i czytników.

(sp/sr)

d3ngsnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ngsnu