Zrób to zanim złożysz wniosek. Przelew przyjdzie nawet 2 razy większy
Nie tylko waloryzacja. Wpływ na wysokość naszego świadczenia ma zdecydowanie więcej czynników. Teraz ZUS wyjaśnia, co zrobić, aby podwyższyć emeryturę. Jest o co walczyć - bo kwotę można nawet podwoić.
Wiele osób tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego wypatruje momentu, kiedy rozwiąże w końcu umowę z pracodawcą, by cieszyć się wyczekanym odpoczynkiem. ZUS radzi, aby wstrzymać się przed natychmiastowym złożeniem wniosku o emeryturę. Dzięki temu mamy otrzymywać wyższy comiesięczny przelew na swoje konto. Co dokładnie należy zrobić?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska płaci cenę za rozdawnictwo. "Czesi zrozumieli i mają cud"
Jak mieć wyższą emeryturę? Bądź wytrwały
ZUS zauważa, że nawet niedługi czas spędzony przez seniora na pracy, przyniesie mu spore korzyści.
"Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę" - zauważył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Osoba, która przepracuje rok, już będąc w wieku emerytalnym, może liczyć na świadczenie wyższe o 10-15 proc. W niektórych przypadkach emerytura może wzrosnąć nawet o 20 proc. Wniosek? Im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie nasza emerytura.
"Możemy nawet podwoić wysokość świadczenia"
"Tak działa proc. składany. Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone" - tłumaczyła w 2023 roku prof. Gertruda Uścińska, była prezes ZUS.
Ekspertka dodała, że w ciągu kilku lat można nawet podwoić emeryturę od jej wyjściowej kwoty. Warto też pamiętać, że emeryci, którzy nadal pracują, zyskają wyższe świadczenie, dzięki aż trzem składowym:
- corocznej waloryzacji kapitału zebranego w ZUS, która zachodzi co czerwiec;
- większej liczbie składek, które odkładają się na koncie emerytalnym w ZUS;
- krótszej średniej liczbie lat życia, które wynikają z tablic, które co roku publikuje GUS.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl