Masz w domu stary dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj

Masz w domu stary dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj

Nie wyrzucaj starego dowodu osobistego / zdjęcie poglądowe
Nie wyrzucaj starego dowodu osobistego / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DAREK11
15.03.2024 21:31

Posiadacze starego dowodu osobistego z pewnością nie powinni się go pozbywać. Stary dowód może przydać się w najmniej spodziewanej kwestii - przy ustalaniu prawa do emerytury. Warto go trzymać na "czarną godzinę".

Choć wszyscy najczęściej pozbywamy się starych dokumentów po wyrobieniu nowych, należy pamiętać, że najpierw warto przemyśleć, czy już nam się nie przydadzą. Jeżeli zdecydujemy się na ich wyrzucenie, pamiętajmy, aby przed tą czynnością pociąć dokument nożyczkami - by nikt nie mógł już z niego skorzystać. To bardzo ważne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wyrzucaj starego dowodu osobistego

Ci, którzy posiadają jeszcze stare, zielone dowody osobiste, będące już historią, powinni je zatrzymać. Jak się okazuje, dowody te mogą się przydać przy ustalaniu prawa do emerytury. Stary dowód może posłużyć nam jako dokument potwierdzający staż pracy - w przypadku, kiedy nie dysponujemy innymi dokumentami, które mogłyby to zrobić.

Jakie dokumenty pomogą potwierdzić staż pracy?

Waloryzacja, przepracowane lata i wysokość odprowadzonych składek - to trzy najważniejsze rzeczy, które wpływają na wysokość emerytury. Dwie ostatnie możemy potwierdzić z pomocą starego dowodu osobistego, w którym znajdują się te dane.

Jak poinformował rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz, funkcję "potwierdzającą" mogą pełnić również książeczka zdrowia oraz inne dokumenty z miejsca pracy, które udowodnią otrzymywane awanse i wynagrodzenia.

Osoby dorabiające do emerytury muszą pamiętać, że 1 marca 2024 roku zmieniły się wysokości kwot wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalnych. Emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) mogą dorabiać do emerytury bez żadnych konsekwencji. Muszą jednak kontrolować, czy zarobki nie są zbyt wysokie i nie doprowadzą do zmniejszenia lub zawieszenia wypłat. O szczegółach przeczytacie tutaj.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta