Kuchnia nowoczesna i tradycyjna

Kuchnia nowoczesna i tradycyjna

Kuchnia nowoczesna i tradycyjna
Źródło zdjęć: © WP.PL
06.07.2005 12:35, aktualizacja: 03.04.2018 14:00

Dzisiejsze porady architekta dotyczą dwóch opcji urządzania kuchni, różniących się zasadniczo stylistyką. Mam na myśli kuchnię urządzoną w sposób tradycyjny i zupełnie nowoczesny. Postaram się pomóc w obu przypadkach projektowania kuchni...

Dzisiejsze porady architekta dotyczą dwóch opcji urządzania kuchni, różniących się zasadniczo stylistyką. Mam na myśli kuchnię urządzoną w sposób tradycyjny i zupełnie nowoczesny. Postaram się pomóc w obu przypadkach projektowania kuchni.

Pierwsza odpowiedź dla pani Magdy G. Kuchnia jest połączona z salonem, ma być funkcjonalna, tradycyjna, lekko "zaokrąglona" w kształcie oraz z miejscem do spożywania posiłków.

Propozycja A to kuchnia przestrzenna, z dużą ilością blatów roboczych, z miejscem w górnych strefach na ekspozycję bibelotów na przykład. Stół przybiera w tej wersji kształt łezki, która wpasowywuje się w róg kuchni. Dzięki temu usytuowaniu oraz obłościom, zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a mimo to jest wygodny i szeroko dostępny. Ciąg kuchenny nietypowo i mniej ergonomicznie niż w wersji B rozpoczyna się blatem roboczym, dalej jest zlew pod oknem, następnie "za zakrętem" piekarnik, a na końcu ciągu roboczego, wysoka lodówka. Proszę zwrócić uwagę na wąską szafeczkę za lodówką. Jest to praktyczny sposób na wyrównanie szerokości komina w rogu kuchni, jeśli nie chcemy wyrównywać go do poziomu blatu. W tym wypadku powinna być wysokości lodówki i lepiej, gdy będzie przeszklona.

Wersja 1B jest lepsza pod względem ergonomicznym i ją polecam. Natomiast ma mniejszą liczbę blatów roboczych. Wybór należy do właściciela kuchni. Ciąg roboczy jest tu rozpoczęty wysoka lodówką i zaraz potem wysoko umieszczonym piekarnikiem. Następnie "idzie" zlew, duża kątowa szafka z zaokrąglonym przodem, dalej natomiast piekarnik. Stół jeszcze wygodniejszy niż w wersji poprzedniej, zawija się miękko na ściankę oddzielająca kuchnie od salonu. Od strony kuchni można nad nim umieścić praktyczne półeczki.

Następnie zupełnie inna kuchnia, dla pana Jacka Z. i jego partnerki, ludzi młodych, lubiących styl nowoczesny, surowy, z barkiem na wejściu do kuchni.

Jakich materiałów użyć?
Dla wzmocnienia efektu, jaki chciałby pan osiągnąć, najlepiej pasować będzie stal, dużo szkła, tworzywa sztuczne i czasem odrobina drewna, beton. Jako inspirację polecam przestudiowanie włoskich czasopism poświeconych wnętrzom. Tam zawsze jest najwięcej modnych przykładów. W stylu minimalistycznym charakterystyczna jest niewielka gama kolorystyczna, szarości, beże, biele i ciemny brąz. Przewaga poziomów w wyglądzie kuchni, dodatkach, prostokątne kształty z niewielka domieszką naturalnych dodatków w stylu określanym jako zen, (czyli proste kamienie oraz drewniane konary jako ozdoby na przykład). Jako odważne młode osoby mogą Państwo poeksperymentować z intensywnymi kolorami inspirowanymi dokonaniami lat siedemdziesiątych i późnych sześćdziesiątych w sztuce i architekturze, (kiedy bowiem, jak nie teraz!). Tutaj stosuje się dużo kolorów, duże wzory, proste kształty geometryczne, plastik.

I taka właśnie jest kuchnia 2A. W świeżych kolorach cytryny i limonki, jak również w kształtach przypominających te owoce. Tak właśnie można uatrakcyjnić tę kuchnię, nie można tu bowiem za bardzo eksperymentować z układem (może poza "zwariowaną" i nieco udziwniona wersja trzecią). Lodówka, ze względu na blacik przy wejściu, powinna się znaleźć pod oknem. W środku kuchenka, na końcu zlew, z konieczności nieduży. Stół ma tu kształt nieco spłaszczonej i obciętej cytrynki, blacik przy wejściu służyć tu może tylko jako "pomocnik", bez większych funkcji użytkowych, aby nie blokować wejścia do kuchni. Dlatego też nieco "zawija" się na przedpokój.

Kuchnia 2 B jest najbardziej minimalistyczna, (choć przełamuję tu nieco minimalistyczny schemat stosując błękitną wykładzinę i takież stołeczki. Oczywiście może być "czysto" minimalistyczne, szaro-stalowo-brazowe).

Na blaty stosujemy tu stal nierdzewną, tak jak w sprzęcie kuchennym. Układ taki jak w wersji 2A.

Kuchnia 2C jest bardziej "zwariowana" od poprzednich i odważna. Niestety też pewnie kosztowniejsza przez to, że cała musiałaby być zrobiona na wymiar i z zastosowaniem wyszukanego laminatu (w kolorze przykładowo fiolet metalik, na który trzeba długo czekać po zamówieniu). Natomiast efekt, jak myślę byłby tego wart. Stosuję tutaj "przekoszenie" o trzydzieści stopni w wysunięciu piekarnika i przekrzywieniach blatu i stolika. Tak samo przekrzywiony jest początek i cały układ podłogi.

(architekt wnętrz: Joanna Rzepińska)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także