Kupujesz mięso mielone? Mało kto wie, co warto sprawdzić

Kupujesz mięso mielone? Mało kto wie, co warto sprawdzić

Na to warto zwrócić uwagę podczas kupowania takiego rodzaju mięsa
Na to warto zwrócić uwagę podczas kupowania takiego rodzaju mięsa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
15.02.2023 17:54, aktualizacja: 15.02.2023 19:36

Obecnie wiele osób, kupując mięso mielone, wybiera już zapakowane produkty dostępne praktycznie we wszystkich większych sklepach. Nie każdy zwraca uwagę na skład, warto to jednak zrobić, szczególnie w przypadku mięsa garmażeryjnego.

Mięso mielone to popularny składnik wielu dań, nic dziwnego, że tak wielu Polaków chętnie i często po niego sięga. Nic dziwnego, zapakowane i poporcjowane mięso można znaleźć praktycznie w każdym większym sklepie, wystarczy wybrać rodzaj.

Choć większość kupujących zwraca uwagę przede wszystkim na datę ważności i ogólny wygląd mięsa, nie każdy analizuje jego skład. W przypadku mięsa wieprzowo-wołowego, które dodatkowo jest tzw. mięsem garmażeryjnym, warto ten skład dobrze przeanalizować.

Czym jest mięso garmażeryjne?

Zanim konkretny produkt znajdzie się w koszyku, warto przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, czym jest mięso tzw. mięso garmażeryjne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To surowy, wysoko przetworzony wyrób mięsny. Może pochodzić z różnych, zmielonych części zwierząt, jak karkówka, schab czy polędwica. Zwykle można je spotkać w formie zmielonego bloku o konkretnej wadze, ale także w postaci klopsików czy gotowych kotletów.

Fakt, że zalicza się do tzw. wysokoprzetworzonej żywności świadczy o tym, że w jego składzie mogą się znaleźć inne rzeczy. Warto mieć tego świadomość.

Uważnie przeczytaj skład takiego mięsa mielonego

W składzie takiego produktu, oprócz mięsa mielonego, może znaleźć się m.in. woda. Warto wtedy sprawdzić, czy oprócz niej jest jeszcze inny składnik, a dokładnie błonnik bambusowy. Nie jest on szkodliwy, może też pozytywnie wpłynąć na trawienie, ale ze względu na to, że zawiązuje wodę, często jest używany jako tani wypełniacz.

Jeśli więc błonnik bambusowy jest w składzie, a dodatkowo na liście znajdziemy jeszcze jeden stabilizator, zapobiegający rozwojowi bakterii i poprawiający konsystencję cytrynian sodu, nie możemy być pewni, ile wody rzeczywiście jest w tym produkcie. Powyższe składniki nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak warto zastanowić się, czy kupować takie mięso, czy nie lepiej np. poprosić o zmielenie konkretnego kawałka.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także