Kwas hialuronowy i botoks - różnice, zastosowania
Botoks, kwas hialuronowy. Znamy te określenia doskonale, ale czy potrafimy je odróżnić i scharakteryzować? Czym tak naprawdę różnią się od siebie te dwa zabiegi i kiedy się je stosuje? Na co pomoże mi botoks? A kiedy lepiej sięgnąć po kwas hialuronowy? Jakie są przeciwwskazania do korzystania z tego typu zabiegów?
29.01.2012 | aktual.: 30.03.2012 12:15
Botoks, kwas hialuronowy. Znamy te określenia doskonale, ale czy potrafimy je odróżnić i scharakteryzować? Czym tak naprawdę różnią się od siebie te dwa zabiegi i kiedy się je stosuje? Na co pomoże mi botoks? A kiedy lepiej sięgnąć po kwas hialuronowy? Jakie są przeciwwskazania do korzystania z tego typu zabiegów?
Kwas hialuronowy
Jest naturalnym związkiem występującym w naszym organizmie, wiąże wodę w naskórku (jedna cząsteczka kwasu zatrzymuje 250 cząsteczek wody). To właśnie dzięki niemu młoda skóra zachowuje świeżość i jest gładka oraz odpowiednio naprężona. Niestety, traci go wskutek procesu starzenia. Cząsteczki kwasu hialuronowego zanikają w miarę upływu lat. Zabieg wypełnienia zmarszczek polega więc na udostępnieniu zastępczego źródła kwasu hialuronowego, aby przywrócić satysfakcjonujące nawilżenie tkanek skóry niszczone przez załamania skórne, powstałe na skutek ekspresji twarzy.
Kwas hialuronowy wykorzystywany do wygładzania zmarszczek jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii. Zapewnia nam dużą wygodę, gdyż nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. W kręgach medycznych panuje przekonanie, że kwas hialuronowy jest substancją bezpieczniejszą od botoksu. Ten stosuje się raczej w przypadku zmarszczek dynamicznych, a kwas hialuronowy jako wypełniacz do zmarszczek statycznych.
Kwas hialuronowy nie wnika w głębsze warstwy skóry i czasem jest wchłaniany przez nasz organizm, dlatego zabiegi trzeba powtarzać średnio co pół roku. Kwas dodawany jest również jako składnik w kremach, szamponach, mleczkach i tonikach.
Zastosowanie
Przede wszystkim kwas hialuronowy stosuje się w celu wypełnienia zmarszczek. Wstrzykiwany w połączenie skórno-naskórkowe szybko dociera do skóry właściwej. Skutki?
● odbudowa przestrzeni międzykomórkowej
● poprawa nawilżenia i elastyczności skóry
● redukcja zmarszczek i piękny, młody wygląd skóry
Najpopularniejsze zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jako wypełniacza, to:
● korekcja ust (powiększenie)
● wypełnianie bruzd nosowo-wargowych
● korekcja owalu twarzy
● ostrzykiwanie zmarszczek
● mesolift (ostrzykiwanie skóry twarzy, szyi, dekoltu)
Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego to:
● ciąża, karmienie piersią
● choroby o podłożu autoimmunologicznym
● skłonność do powstawania blizn przerostowych
● stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik)
● nadwrażliwość na kwas hialuronowy
Botoks
To neurotoksyna (toksyna botulinowa) wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. Botoks to jej uproszczona nazwa. Jest trucizną wykorzystywaną w medycynie do leczenia schorzeń związanych z przykurczem mięśni, tikami, zezem i kurczem powiek, a także nadpotliwości oraz migrenowych bólów głowy. Do wygładzania zmarszczek zaczęto go używać na początku XXI w. i od razu zaczął cieszyć się powodzeniem. Początkowo botoks stosowany był w medycynie leczniczej jako lek stosowany m.in. na skurcze mięśni twarzy. Właśnie wtedy zupełnie przypadkowo lekarze odkryli jego dobroczynny wpływ na pozbycie się zmarszczek.
Działanie toksyny polega na czasowym paraliżu mięśni odpowiadających za pojawianie się zmarszczek. Efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Preparaty z jej zawartością stosuje się także w przypadkach migreny, nadpotliwości ( ręce, stopy, czoło pachy), skurczu powiek, zeza, ślinotoku i dystonii szyjnej (bolesne skurcze mięśni szyi), otyłości, choroby wrzodowej i w leczeniu nietrzymaniu moczu.
Zastosowanie
Botoks znajduje zastosowanie w wygładzaniu:
● pionowych zmarszczek czoła
● poziomych linii czoła
● promienistych zmarszczek – tzw.” kurzych łapek”
● zmarszczeń nasady nosa
● fałd nosowo-wargowych
● zmarszczek wokół ust
● zmarszczek brody i szyi
Przeciwwskazania do stosowania botoksu to:
● zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego
● przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych zawierających substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy
● ciąża
● miesiączka
● karmienie piersią
● przyjmowanie leków takich jak: tetracyclina, linkomycyna i inne antybiotyki aminoglikozydowe: gentamycyna, neomycyna i streptomycyna ( mają zdolność do współdziałania z toksyną i zwiększają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych)
● choroby płytki nerwowo-mięśniowej np. miastenia gravis
● uczulenie na albuminę ludzką
● przewlekłe choroby autoimmunologiczne, np. przykład reumatoidalne zapalenie stawów
● branie leków pomocnych w leczeniu problemów rytmu serca, takie jak chinidyna
● choroby ALS i Alzheimera
(jj/ma)