Trwa ładowanie...

Kwasy BHA i AHA. Dermatolog Shari Sperlinga wyjaśnia

Termin "kwasy" w kosmetyce nadal budzi kontrowersje. BHA i AHA to tajemnicze skróty, które często pojawiają się w składach kremów do twarzy. O wyjaśnienie ich poproszono certyfikowanego dermatologa Dr. Shari Sperlinga z Dermatologii Sperlinga w Florham Park, New Jersey. Specjalistka tłumaczy różnice między nimi i wyjaśnia ich działania.

Share
Kwasy BHA i AHA. Dermatolog Shari Sperlinga wyjaśnia
Źródło: iStock.com
d48fqyb

Czym dokładnie są AHAs i BHAs?

– Zarówno AHAs, jak i BHAs to kwasy, które pomagają złuszczać skórę – wyjaśnia dr Sperling. AHA oznacza alfa-hydroksykwas i najczęściej występuje w postaci kwasu glikolowego i kwasu mlekowego. Ponieważ AHAs są rozpuszczalne w wodzie, nie przenikają daleko w głąb skóry. Oznacza to, że działają bardziej powierzchownie i pomagają zaradzić problemom na niższym poziomie. Przeciwdziałają starzeniu się skóry, powstawaniu blizn potrądzikowych i zwalczają problemy z pigmentacją. Dr Sperling kontynuuje: BHA oznacza kwas beta-hydroksykwasowy lub kwas salicylowy. Dzięki makijażowi rozpuszczalnemu w tłuszczach, BHA wnika głębiej w skórę, zapewniając jej właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. BHAs doskonale nadają się do leczenia wad cery skłonnej do trądziku.

AHA i BHA który wybrać?

Chociaż zarówno AHAs, jak i BHAs są kwasami, są one wykorzystywane do różnych celów. Jak wyjaśniła dr Sperling, AHAs mają efekt złuszczający, który pomaga zerwać więzi pomiędzy starymi komórkami skóry, dzięki czemu mogą one łatwo ustąpić miejsca nowym, zdrowym komórkom. AHAs stymulują również produkcję kolagenu, co pomaga zmniejszyć widoczność drobnych linii, zmarszczek i przebarwień. Jeśli masz suchą, matową skórę, AHAs to świetny sposób na złuszczenie górnej warstwy skóry bez dalszego wysuszenia jej. BHAs wnikają w skórę, usuwając nadmiar sebum z porów i pomagają w usuwaniu plam, trądziku i nadprodukcji oleju.

Czy wspólne korzystanie z AHAs i BHAs jest bezpieczne?

Tak. Wiele produktów zawiera już kombinację AHA i BHA. Szczególnie korzystne jest używanie ich razem, jeśli cierpisz na trądzik torbielowy lub gdy próbujesz pozbyć się blizn po starych skazach, jednocześnie zapobiegając powstawaniu nowych wyprysków. Kombinacja ta jest również doskonała dla tych, którzy mają cerę tłustą.

d48fqyb

Jak często należy korzystać z AHAs i BHAs?

W przypadku ryzyka nadmiernego złuszczania skóry, AHAs powinny być stosowany najwyżej co drugi dzień. BHA jest bezpieczny w stosowaniu każdego dnia, aby pomóc w regulacji produkcji oleju i zapobiec powstawaniu bolesnych skaz. Dr Sperling zaleca stosowanie obu kwasów na noc po wcześniejszym oczyszczeniu i przemyciu skóry tonikiem, ponieważ zwiększają one wrażliwość na światło słoneczne. W ciągu dnia należy zachować szczególną ostrożność i stosować kremy o dużej zawartości filtrów SPF, aby chronić nowe komórki skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV.

Czy wszyscy mogą korzystać z AHAs i BHAs?

Tak. Nawet osoby o skórze wrażliwej mogą korzystać z AHAs i BHAs. Należy tylko upewnić się, że produkt dostosowany jest do skóry wrażliwej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Dziecko celebrytki regularnie podróżuje samolotami. Paulina Górska wyjaśnia, dlaczego mama nie powinna się tym chwalić:

d48fqyb

Podziel się opinią

Share
d48fqyb
d48fqyb